Atatürk'ün En Çok Sevdiğiniz Sözleri

Kodla Büyü

denizlerb

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar Ulu Önderimizin anısına en sevdiğimiz sözlerini yazalım.
"Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir."

Efendiler... Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz; hattâ cumhurbaşkanı olabilirsiniz; fakat, sanatçı olamazsınız...

“Çanakkale Savaşında Atatürk cephede askerleri teftiş ediyor. Siperde bir asker bağdaş kurmuş yazı yazıyor. “Kimsin?” diye soruyor. Asker “Hat sanatçısıyım” diyor. Atatürk, derhal talimat veriyor, “Hemen terhis edin gönderin bize askerden çok sanatçı lazım,ölmek lazımsa biz ölürüz; bizim bunları korumamız, kollamamız gerekiyor” diyor. Çanakkale Savaşında Atatürk’ün terhis ettirdiği er Macit Ayral, daha sonra son dönemin önde gelen hattatlarından biri oluyor.

"Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır."

Benim yaratılışımda bir olağanüstülük aramayınız..Benim yaratılışımdaki tek olağanüstülük Türk olarak doğmuş olmamdır. (M.Kemal ATATÜRK)

“Muhterem milletime tavsiyem odur ki,
Sinesinde yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların, kanındaki ve vicdanındaki cevher-i asliyi çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an vazgeçmesin.”

Geri