Atamalarda BÖTE'ye haksızlık var. BİMER Acil destek!..

Kodla Büyü

egelim83

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bilindiği gibi il içi atama dönemindeyiz. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı Atamalar hususunda BÖTE mezunlarına haksızlık yapmaktadır.
1) YÖK kararını hiçe saymaktadır. Halbuki 2547 sayılı kanun 43/b maddesine göre "aynı meslek ve bilim dallarında, eğitim - öğretim yapan üniversitelerde, eğitim - öğretim, metod, kapsam, öğretim süresi ve yıl içindeki değerlendirme esasları bakımından eşdeğer olması ve öğrenimden sonra kazanılan unvanların aynı ve elde edilen hakların eşdeğer sayılması hususu üniversitelerarası kurulun önerisi üzerine öğretmen yetiştiren birimler için belirtilen esasların tespiti milli eğitim bakanlığı ile de işbirliği yapılarak, yükseköğretim kurulunca düzenlenir." ifadesi bulunmaktadır.
Anlaşıldığı gibi MEB'in ben kurul kurdum diğer bölümlerle sizi karşılaştırdım siz yetersizsiniz gibi bir karar tamamen usulsüz bir karardır.

2) Milli Eğitim Bakanlığı İl içi atamalarda BÖTE içinYaygın eğitim okullarını kapatılmıştır. Halk eğitim merkezleri Mesleki Eğitim merkezileri atamalarda görünmemektedir. Aynı yerler diğer Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerine açıktır. Bu atama dönemine kadar diğer atama dönemlerinde Halk Eğitim merkezleri BÖTE lilere hep açıktı. MEB "Mesleki ve Teknik Ortaöğretim okullarına atanamazlar" ibaresi bulunmaktadır. Bu durum Yaygın eğitim kurumları kapsamamaktadır.

Bu iki konu hakkında resmi yazi hazirladik facebookta grup kurduk BÖTEli herkesi grubumuza bekliyoruz
https://m.facebook.com/groups/772675632 ... f=bookmark
Sendikalarımızdan da bu hususta yardım istemek aleni haksızlıkları önlemek için çok yararlı olacak. Destek verecek arkadaşları bilgilendirip başvurularını sağlamak sesimizi duyurmak çok önemli!..

1. konu ile ilgili yeni bilgisi olanalar mevzuat-yonetmelik-f25/bote-nin-sesini-duyurmaya-devam-etmesi-icin-evraklar-t142022.html linkinden önceki açtığımız konuyu inceleyebilirler... Gelen YÖK yazısında 2547 sayılı kanunun 43/b maddesi geçmektedir.
BİMER'in gönderdiği açıklama;
"Sayın ilgili; Genel Müdürlüğümüz bünyesinde toplanan komisyonca yapılan çalışma sonucunda:(Teknik Eğitim veya Mühendislik Fakültelerinde yapılan eğitim ile BÖTE Öğretmenliği eğitimi arasında ciddi farklılıklar vardır. Teknik Eğitim veya Mühendislik Fakültelerinde BÖTE Öğretmenliğine göre daha fazla laboratuvar uygulamaları yapılmaktadır. BÖTE mezunları Elektronik derslerini hiç görmemekte, programlama ve ağ derslerini yüzeysel olarak görmektedirler. Bu nedenle, BÖTE Öğretmenliği mezunlarının Bilişim Teknolojileri Alanının derslerinin tamamını okutacak yeterliliğe sahip olmamasından dolayı mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına atanmalarının uygun olmayacağı değerlendirilmiştir.) Bilgilerinize rica olunur.
MEB ÖĞRETMEN YETİŞTİRME VE GELİŞTİRME GENEL MÜDÜRLÜĞÜ"

Ayrıca Facebook içinde daha hızlı irtibat kurabileceğimiz grubumuz;
https://www.facebook.com/groups/772675632848013/

Neden açılmadı.
Çünkü Halk Eğitimi Merkezi ve METEM'e geçersek Teknik Öğretmen vasfımızı kullanarak hem 27 saat ekders hem de diğer mali hakları kazanıyoruz.

Bakanlık Atama birimini aradım. Kimsenin haberi yok. Bir işgüzar şu İl Dışının 30. maddesini ve İl içinin 16. maddesini epeyce yanlış anlamış. :-1:

hesapta mesleklere atanmak için ugrasırken halk egitimlerde elden gitti

gzegen' Alıntı:
hesapta mesleklere atanmak için ugrasırken halk egitimlerde elden gitti
Hakkımızı aramak hiç bir zaman suç olmamalı!.. Kırıp dökmedik!.. Devlet büyüklerine hakaret etmedik...

bu sonuca nasıl ulastınız ne alakası var hak arama ile duz mantık emlleri beklerken birileri halk egitimleride engellemiş diyorum

gzegen' Alıntı:
bu sonuca nasıl ulastınız ne alakası var hak arama ile duz mantık emlleri beklerken birileri halk egitimleride engellemiş diyorum
Hocam haklısınız.. Yanlış okumuşum. İnşallah MEB yaptığı haksızlıklardan usulsüzlükten biran önce vazgeçer...

ben bimer'e yazdım bu durumu ama pek ümitli değilim. Halk eğitimlerde norm sıkıntısı olmadığından yazmak istiyordum ama açılmadı. Belki bu seneye olmaz gelecek sene düzeltirler.

Emreyt' Alıntı:
ben bimer'e yazdım bu durumu ama pek ümitli değilim. Halk eğitimlerde norm sıkıntısı olmadığından yazmak istiyordum ama açılmadı. Belki bu seneye olmaz gelecek sene düzeltirler.
Hocam bence Halk eğitimlerin açılması husunda bağlı olduğunuz İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne de dilekçe verin sonradan hak iddia edebileceğiniz bir durum oluşturur. Ben bu sene tayinci değilim ama bölümümün menfaati için Bimer'e hemen başvurdum...

Mevzuata gore Halk Eğitim Merkezleri de, Mesleki ve Teknik eğitim merkezleri de mesleki ve teknik eğitim kurumudur. Bote lere açılmaması normaldir.

egunay' Alıntı:
Mevzuata gore Halk Eğitim Merkezleri de, Mesleki ve Teknik eğitim merkezleri de mesleki ve teknik eğitim kurumudur. Bote lere açılmaması normaldir.

Mevzuata gore Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı kurumlardır.

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumu değillerdir.
Kısaca su anda atananilmemize rağmen bize açılmamaktadır.

Ayrica basit bir mantikla Mesleki ve teknik ortaögretim kurumu deyince lise oluyor? Halk egitimden yada cirakliktan lise diplomasi alan var mi? Hayat Boyu Ögrenme genel müdürlüğüne bağlı ikisi de!..

yesimk06' Alıntı:
halk eğitimler açılmış bötelilere
Ne kadar hizli karar aldiriyoruz Masallah bize... YÖK hakkinda da verdikleri karari duzelttirsek cok iyi olacak o nedenle bimere basvuruya devam etmek lazim...

egelim83' Alıntı:
yesimk06' Alıntı:
halk eğitimler açılmış bötelilere
Ne kadar hizli karar aldiriyoruz Masallah bize... YÖK hakkinda da verdikleri karari duzelttirsek cok iyi olacak o nedenle bimere basvuruya devam etmek lazim...
Bugün aramistim demek ki sonuç erken geldi :) teşekkürler kendime ve Ömer hocama. Haksızlığa boyun egenlee lütfen tercih etmesin

Maşallah hocam. Emeği geçenlere Teşekkürler. Açılmış. Bimere attık mesaj. ÇPL Ler açık değil.Onlar açılıyordu. Böteler atanabiliyor ama onlar da yok listede.

SYSOP' Alıntı:
Nedense bu teknik hatalar hep BOTE lileri buluyor. Aynı şey ders notlarında da olmuştu. Bu işin arkasında bir TEF li yoksa öğretmenliği bırakırım o kadar net... Yaptıkları hiçbir hatanın neden kaynaklandığı açıklanmıyor? Çünkü hatayı bilerek yapıyorlar zaten...

Hocam hâlâ açılmayan ya yerler var yada bilgi veren BÖTEli değil!.. Biz basvurularimiza devam edelim bence...

böte mezunuyum. Mesajı yazdığım saatlerde Ankara hemleri listemde gördüm. şimdi yok.

yesimk06' Alıntı:
böte mezunuyum. Mesajı yazdığım saatlerde Ankara hemleri listemde gördüm. şimdi yok.
Aynen, mesajınızı gördüğümde bakmıştım hem ler görünüyordu... Şimdi yok tekrardan...

Dalga geçiyorlar resmen 1 saat açıp kapattılar. Hallettik diyecekler pazartesi gunu.
Su andan itibaren HEM ve METEM'ler tüm tayin donemleri sonuna kadar takibim altında olacak. Hepsini actirasiya kadar mücadeleye devam

Tefli bir arkadaş var bana takmış durumda her konuma yaziyor sagolsun... Simdi bana karsi baslik açmış alkışla beni protesto ediyor... Arkadaşlar haklı olmamız yasalarin bizden MEBin teflilerden yana olmasi durumunda ortaya bu durum çıkıyor. Birlik olup hep beraber basvuru yapmamız cok büyük ses getirecek... Facebookta grup kurduk bütün ilgili Böte lileri bekliyoruz...
Herkesin menfaati icin herkesin katkisina ihtiyacimiz var!..

egelim83' Alıntı:
Tefli bir arkadaş var bana takmış durumda her konuma yaziyor sagolsun... Simdi bana karsi baslik açmış alkışla beni protesto ediyor... Arkadaşlar haklı olmamız yasalarin bizden MEBin teflilerden yana olmasi durumunda ortaya bu durum çıkıyor. Birlik olup hep beraber basvuru yapmamız cok büyük ses getirecek... Facebookta grup kurduk bütün ilgili Böte lileri bekliyoruz...
Yök kararı size meslek liselerine atanma hakkı vermiyor. Çok kez söyledim. Hukuki gerekçelerini de yazdım. Ama anlamak istemiyorsunuz. MEB de cevap verdi ve steginizde haklı olmadığınız kararı verdi.
Yazılı isteklerinize yazılı cevaplar gelince mahkemeye gidebilirsiniz. Ordada red cevabı geldiğini göreceksiniz.

egunay' Alıntı:
egelim83' Alıntı:
Yök kararı size meslek liselerine atanma hakkı vermiyor. Çok kez söyledim. Hukuki gerekçelerini de yazdım. Ama anlamak istemiyorsunuz. MEB de cevap verdi ve steginizde haklı olmadığınız kararı verdi.
Yazılı isteklerinize yazılı cevaplar gelince mahkemeye gidebilirsiniz. Ordada red cevabı geldiğini göreceksiniz.

+100000000000 meb de teknik öğretmen diye bir kadro yaklaşık 10 yıldır yok. O karar sadece meb dışındakilere teknik eleman iyileştirmesi için geçerli.

Geri