Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

ATAK Programını bozan virüs

Konu, 'Fatih Etkileşimli Tahta' kısmında erdem175 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. erdem175

erdem175 Seçkin Üye Seçkin Üye

Arkadaşlar merhaba sizlere bir şey danışmak istiyorum. Şimdi sıklıkla yaşadığım sorun şu : Bir sınıfın tahtasına imaj yüklüyorum atak kuruyorum her şey güzel çalışıyor. Bir gün demiyor tahta açılınca sınıf adı giriniz penceresi geliyor yani atak programının yapısını virüs bozmuş. Düzeltiyorum yine aynı. Bu can sıkıcı bir döngüye dönüştü .Şimdi okulumuzda bu ATAK programına karşı öğretmen grubu var kaldırılmasını istiyorlar her toplantıda tahtaları kullanamıyoruz diyorlar bense emek verip her an tahtaları düzeltiyordum bugüne kadar. Onların kullanamıyoruz demesine asla fırsat vermemeye çalışıyordum. Bir sınıfta sürekli bu durumla karşı karşıyayım iki haftalık bir süreç içerisinde. O sınıfın dersine giren öğretmenlerle bilgilendirme toplantısı yapmak istiyorum artık okulda bu tahtalara imaj atmak gibi bir zorunluluğumun olmadığını görevimin rehberlik olduğunu teknik hizmetler sınıfına mensup bir çalışan olmadığımı biraz da kullanan öğretmenlerin dikkat etmesi gerektiğini belirtmek istiyorum çünkü öğretmenlerin bütün bu olanlara cevabı gayet rahat biz tahtayı nasıl bozabiliriz ki biz flash takıyoruz başka bir şey yapmıyoruz bizim suçumuz mu ? şeklinde ama müdür öğretmenleri toplamanın güç olacağını söyleyip buna yanaşmak istemiyor. Sizler böyle durumlarla karşılaşıyor musunuz ? Bana önerebileceğiniz çözümler var mıdır? Bir fikrinizi sorayım içimi dökeyim dedim.

2. aradaugrarim

aradaugrarim Seçkin Üye Seçkin Üye

Müdürünüzün de yanınızda olması lazım. Önce onu ikna edin beraber tavır takının. Yoksa kendi kendinize toplantı yaptığınızla kalırsınız.
    Ne yazık ki öğretmen arkadaşlar kendine dokunan en ufak durumda bile savunmayı, suçu başka sebeplere yükleyerek yapıyor ve bir çoğu, okuldaki donanımları/malzemeleri sahiplenmiyorlar.

3. lonely2134

lonely2134 Seçkin Üye Seçkin Üye

Merhaba sürekli sınıf adını soruyorsa bu virüs ile ilgili değil TimeFreeze ya da DeepFreeze yüklü olduğundan son yaptığın ayarlar kaydedilmiyor. Dediğim programlardan biri yüklü mü?

4. erdem175

Yüklü değil hocam kesinlikle, ben atak kurulumunu yaptıktan sonra tahtayı yeniden başlatıp denemelerimi yapıyorum. Kendi anahtarımın açıp açmadığını herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol ediyorum. O yüzden emin konuşuyorum biraz da. Sorun öğretmen arkadaşın aynı virüslü flashı takmaya devam etmesi. Kim olduğunu da tespit edemiyoruz öğretmen peşinden koşacak halimizde yok zaten kimse de bende virüs var demiyor. Kabullenmiyor.

5. lonely2134

O zaman işin çok kolay bir flasha TimeFreeze at tahta ayarlarını hepsini yaptıktan sonra TimeFreeze kur. Artık ne yaparlarsa yapsınlar sorunsuz. Şifreyi kimseyle paylaşma. Ne virüs derdin olur ne ayar bozuldu derdin. Çünkü ayar bozulsa bile Tahta açılıp kapanıncaya kadardır.

6. erdem175

Hocam deepfreeze programları da kullandım ama virüslere çare olmadı artı üstüne ders içeriklerini animasyonları tahtaya atmak isteyen öğretmenler oldu deepfreeze devredışı bırakıp tekrar aktif hale getirme gibi problemler oldu.

7. lonely2134

Hocam deepfreez olan bir cihazda istesenizde virüs bulaşmaz. Nasıl oluyor anlamadım? Öğretmenlere gelince hepsine D diski diye gösterin bir gün öğretmenler odasında C ye kaydetmesinler. Hem her önüne gelen C ye kaydederse ne olur. Çorba olur orası.

8. erdem175

Hocam deepfreeze olsa bile bu sefer farklı türde virüsler bulaşıyor örneğin bir tanesi kısayol virüsü. Öğretmenler D bölümüne atsın diyorsunuz ama çoğu ders uygulamaları kurulum gerektiriyor yine C'ye kurulum olmak durumunda. Yanlış mı düşünüyorum ? Ben geçen yıl denedim bunları hep. Deepfreeze kur ondan sonra bir daha hiç sorun yaşamazsın gibi bir mantık yok malesef. Yine bulaşıyor virüsler. Hatta geçmişte deepfreeze kurulu olan bilgisayarın virüslerden kitlenmiş ,donmuş hale geldiğine bile tanık oldum bir bt labında.

9. lonely2134

Hocam kısayol virüsü de dahil olmak üzere bütün virüsler sistem(birincil) disk bölümüne bulaşabilir. TimeFreeze gibi programlar da zaten bu nedenle Sistem(Birincil) diskleri korumaya alır. Dolayısı ile asla virüs bulaşmamalı. Ben 48 akıllı tahta bu sistemi uyguluyorum yazılımsal tek sorunum yok şuan .

10. cexen

cexen Aktif Üye

Hocama katılıyorum. Deepfreeze yada timefreeze ile bu iş çözülür virüs vs nasıl etki ediyor anlamadım bende. bizim tahtalarda da atak ve timefreeze kurulu... Ataklardan yana böyle bir sıkıntı hiç yaşamadım. İlla denk gelirdi.

Kurulumda bir sıkıntı olabilir mi hocam. ??? Atak kurulumu biraz çetrefilli malum... Gözünüzden birşey kaçıyor olabilir mi?

11. erdem175

Hocalarım siz deepfreeze yüklü olduğu halde virüs bulaşan sistem görmemekle çok şanslısınız bence. Bizim okul öğrencileri ve öğretmenleri bunu başarıyorlar demekki.

12. canegemen

canegemen Aktif Üye

Hocam flash bellekleri yazma korumalı yapın sorun çözülür.

13. asusv

asusv Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam öncelikle Windows 10 kullanmanızı tavsiye ederim. Windows 7 kullanıyorsanız Flash takınca tarama yapan bir program ve timefreeze kurabilirsiniz.

14. erdem175

Herkese teşekkürler önerileriniz için sağ olun.

15. boteakif

boteakif Süper Üye Süper Üye

Hocam o zaman ücretli tahta koruma programlarına yönelebilirsiniz. Özellikle de telefon üzerinden tahtayı açan programları tercih edebilirsiniz. Tabi ücret konusunda sıkıntı olacaksa o zaman başka.

16. xSwindLer

xSwindLer Üye

Atak 2.0 test sürümünü deneyebilirsiniz

17. mu3838

mu3838 Üye

Aynısı bende oldu.Bir sürü günlerce uğraştım.Sonra bellek virüslü bir usb den herkese bulaştı.Bellekteki kurulumu iptal ediyor.Hemen araştırdım.Çözümünü buldum.Dev secure programını indir kur.Yalnız kurarken antivirüsler kaoalı olsun.Bu program süper.hemde ücretsiz.Flash belleklerdeki tüm virüsleride siliyor.Hem atağı da silmiyor.Sonra rahatladım.

18. sadbul

sadbul Üye

Ben kurmuştumama süresi bitmek üzere şeklinde uyarı veriyor.

19. gurkanmese

gurkanmese Üye

Hocam yanlış strateji uyguluyorsun. Yapılacakları sana anlatıyorum.
    Tüm tahtaları baştan kur. Atak kur. Üstüne deep freeze ile tüm sürücüleri seç. İşlem tamam. Öğretmenler hangi materyali kullanacaksa Flash belleğinden açsınlar. Onlar rahat edecek diye sen uğraşacak değilsin.
    Aynı işlemleri öğretmen bilgisayarı içinde yap. Yazıcı Acrobat office hepsini kur. D üzerinde branş klasörleri aç masaüstüne kısayol oluştur. Nod32 kur serialini bul gir güncelle. Deepfreeze ile kapat c yi. Öğretmenlere klasörünüze atmadığınız dosyaların silineceğini söyleyin. Siz uğraşacağınıza onlar dikkat etsin.

fpozsoy bunu beğendi.
  20. fpozsoy

fpozsoy Üye

Artı olarak hocaların flasha bellek kartı yazma korumalı yap kafan dahada rahatlar

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal