Asus X554LJ Laptop yavaş çalışma sorunu

Kodla Büyü

buyey

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Selamün aleyküm arkadaşlar okulumuzda müdür beyin kullandığı asus x554lj laptop inanılmaz yavaş çalışıyordu daha önce garantiye de gönderdik ama değişen birşey olmadı. şimdi asusun yedeği ile bilgisayarı sıfırladım ama değişen birşey yok. birde bilgisayarda disk işlemleri %90 ın altına düşmüyor nerdeyse. arkadaşlar aklıma iki fikir geliyor hangisi mantıklı.
1-laptopa kendim sıfırdan windows kurayım
2-ssd disk alarak bilgisayarı hızlandırayım

sizce ne yapmalıyım?

https://www.vatanbilgisayar.com/asu...X4KxJc5i7l48s11MUNuR334Ir7f3cEoA96g7sGF9D4osX

Toshiba'yı alın. Bilgisayarınız destekler.
Sabit diskinizin kullanımı sürekli %90'da gezdiğine göre, sabit diskinizde bir problem olma ihtimali yüksek. Keşke sabit diskin değişimini isteseydiniz. HDD Inspector adlı programla bilgisayarınızın sabit diskini bir inceleyin. S.M.A.R.T. hatası var mı bakın.

arkadaşlar toshiba mı sandisk mi? bugün sipariş vereceğiz

Son düzenleme:
Disk kullanımı güncellemelerden dolayı oluyor hocam büyük ihtimal. Güncellemeleri kapatıp gözleyin birde disk kullanımını.

Toshiba'yı alın. Bilgisayarınız destekler.
Sabit diskinizin kullanımı sürekli %90'da gezdiğine göre, sabit diskinizde bir problem olma ihtimali yüksek. Keşke sabit diskin değişimini isteseydiniz. HDD Inspector adlı programla bilgisayarınızın sabit diskini bir inceleyin. S.M.A.R.T. hatası var mı bakın.
hocam dediğinizi yaptım hdd de bir sıkıntı görünmüyor ama laptop çok yavaş. toshiba ile ilgili kronik sıkıntılar olduğu söyleniyor vatan bilgisayardaki görevli de aynı şeyi söyledi hocam o yüzden almadım.

Disk kullanımı güncellemelerden dolayı oluyor hocam büyük ihtimal. Güncellemeleri kapatıp gözleyin birde disk kullanımını.
hocam dediğiniz olabilir ama normalde de çok yavaş

cuma günü sipariş verecektim ama aceleye getirmeyim araştırayım dedim daha fazla kafam karıştı.
üç model arasında kaldım.
1-sandisk ssd plus 240 gb - 189 tl (okuma-yazma hızının belirtilenden düşük olduğu ile ilgili şikayetler var.)
2-crucial bx500 240 gb - 199 tl (ısınma ve performans kaybı olduğu söyleniyor. bu markayı hiç bilmiyorum.)
3-samsung 860 evo 250 gb - 309 tl (fiyatı dışında diyecek birşey yok. bende evdeki eski laptopa aldım canavar gibi oldu)

arkadaşlar bugün bu işi halletmek istiyorum artık arada ciddi bir fiyat farkı olmasa samsung alacağımda.
lütfen bu markaları kullanan tecrübeli arkadaşlar tavsiyede bulunabilir mi?

Hocam win 10 un bir sürümünde disk kullanımı çok yüksek gösteren bir hata var. Googlede win 10 yüzde 100 disk hatası diye aratın düzeltme işlemini göreceksiniz. Yada yeni bir win 10 (başka imajdan) yükleyin

Hocam win 10 un bir sürümünde disk kullanımı çok yüksek gösteren bir hata var. Googlede win 10 yüzde 100 disk hatası diye aratın düzeltme işlemini göreceksiniz. Yada yeni bir win 10 (başka imajdan) yükleyin
hocam teşekkür ederim. ssd disk alacağız artık ona karar verdik. eğer yine %100 disk kullanımı hatası verirse deneyeceğim İnşallah

arkadaşlar sandisk ile samsung arasında 120 tl fark var değer mi sizce?

hocam teşekkür ederim. ssd disk alacağız artık ona karar verdik. eğer yine %100 disk kullanımı hatası verirse deneyeceğim İnşallah

arkadaşlar sandisk ile samsung arasında 120 tl fark var değer mi sizce?
değmez hocam.. çoğu arkadaşın bilgisayarına sandisk taktım çok memnunlar.. Ömür olarakta 1 milyon saatin üzerinde ömürleri var bu disklerin.
Ayrıca %100 disk kullanımı windowstan kaynaklanıyor arkadaşların dediği gibi.. win10 1809 sürümü iyidir. diğerlerini denemedim.
Son olarak fan temizliği ve kaliteli termal macun bakımını mutlaka yapın yada yaptırın hocam.. Isınma nedeniyle de bilgisayarlar çok yavaşlıyor.

değmez hocam.. çoğu arkadaşın bilgisayarına sandisk taktım çok memnunlar.. Ömür olarakta 1 milyon saatin üzerinde ömürleri var bu disklerin.
Ayrıca %100 disk kullanımı windowstan kaynaklanıyor arkadaşların dediği gibi.. win10 1809 sürümü iyidir. diğerlerini denemedim.
Son olarak fan temizliği ve kaliteli termal macun bakımını mutlaka yapın yada yaptırın hocam.. Isınma nedeniyle de bilgisayarlar çok yavaşlıyor.
hocam bende böyle bir yorum bekliyordum ama sizin yorumunuzda 1-2 saat önce sipariş verdim. bende kendime samsung almıştım o yüzden riske girmek istemedim. okul adına fazladan verdiğimiz paraya da çok üzüldüm açıkçası. teşekkür ederim sağolun hocam...

Geri