asp.net online sınav çalışması problem

Kodla Büyü

tomreader2010

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
arkadaşlar asp.net te online sınav tarzı yada birden fazla soru içeren anket uygulaması yapcam ama nasıl ve nerden başlıcam bilmiyorum asp.net bilmiyorum.
her öğrenci okulla ilgili oluşturulan ankete katılıyorum katılmıyorum tarzında cevap verecek bende hangi soruya ne cevapları verilmiş onları inceleyeceğim yardımcı olabilecek varmı acaba

arkadaşım asp.net de yardımcı olabilirim ama burda önemli olan öncelikle veri tabanını iyi oluşturman lazım
ilk olarak bu soruları cevaplayacak kişilerin bilgilerinin tutulduğu bir veri tabanı tablosu oluşturman lazım
daha sonra soru bankası veya test sorularının tutulduğu bir tablo yapman lazım
daha sonra bu soruları ve kullanıcı kayıtlarının yapıldığı asp.net sayfalarını yapacaksın
testin uygulanacağı sayfayı yapacaksın
tabi bu sonuçları incelemek için nasıl veriler istediğine bağlı olarak verileri süzerek web sayfasında görüntüleyebilirsin

hocam 2 nizede çok teşekkür ederim tam olarak yapmak istediğim 15-20 sorudan oluşan bir anket öğrencilerin okul ve ders memnuniyet sorularını içerecek. verileride öğrencilerin % de kaçı memnun yada değil gibi bir istatistik tutmam gerekiyor. ama asp.net hiç bilmiyorums adece c# kullanmıştım daha önce

sutura bey çok güzel bir çalışma yapmışsınız siz bu konuda uzmansınız bellliki

ilk iş olarak veritabanlarını kurmam lazım ama kafamda böyle bir çalışma için nası l bir veri tabanı hazırlayacağımı kuramadım. sorular sabit mi olsun yoksa veritabanındanmı çekyim sonra soruları değiştirme gereği duyarsam ama ilk uygulamada tüm öğrencilere aynı sorular sorulacak 5 seçenek katılıyorum katılmıyorum gibi en sonunda da %kaç katılmışlar katılmamışlar onun istatistiğini tutcam

arkadaşım bence soruları veri tabanından çekmen lazım ileride değişiklik yapmak istediğinde çok rahat olur
hatta bi yönetici sayfası yapıp orda soru ekleme ve değiştirme işlemi yapıldığı bi sayfa yaparsan ilerisi için de faydalı olur
sana tavsiyem budur ama istersen veri tabanı nı ve sayfaların nasıl oluşturulması gerektiği konusunda yardımcı olabilirim

çok teşekkür ederim ilginiz için; dediğiniz gibi yapcam yönetici sayfası soru ekleme istatistikleri görme şeklinde ben işe bi girişeyim size takıldığım yerde sorayım yoksa sıfırdan anlatmak sizin için burda zor olur

hocam birde sorular anket tarzında olacağı için cevaplar hep sabit olcak bu nedenle veritabanına sadece soru girme kısmını yapsak yeterli olur dimi

öncelikli olarak , anketsoru, anketcevap şeklinde tablolar oluşturun(tek tabloda da yapabilirsiniz ama dinamik bir çalışma için istediginiz kadar soru ekleyip isteginiz anketin gösterilmesi açısından bu şekilde iki tablo oluşturmak sizin için faydalı olabilir). veritabanı olarakta mysql için yazdım ben siz istediginiz kullnabilirsiniz.
CREATE TABLE `anketcevap` (
`cevapid` int(10) unsigned NOT NULL auto_increment,
`anketid` int(10) unsigned default NULL,
`cevap` text,
`hit` int(10) unsigned default '0',
PRIMARY KEY (`cevapid`)
) ENGINE=InnoDB DEFAULT CHARSET=latin5;

CREATE TABLE `anketsoru` (
`anketid` int(10) unsigned NOT NULL auto_increment,
`soru` text,
PRIMARY KEY (`anketid`)

ardından soru için label cevaplar için radiobutton list kullanablrisiniz soruları yüklttikten sonra , seçilen cevap aracılıgı ile hit alanını 1 artırarak anketiniz oluşturabilirsiniz. iyi çalışmalar .

sutura' Alıntı:
öncelikli olarak , anketsoru, anketcevap şeklinde tablolar oluşturun(tek tabloda da yapabilirsiniz ama dinamik bir çalışma için istediginiz kadar soru ekleyip isteginiz anketin gösterilmesi açısından bu şekilde iki tablo oluşturmak sizin için faydalı olabilir). veritabanı olarakta mysql için yazdım ben siz istediginiz kullnabilirsiniz.
CREATE TABLE `anketcevap` (
`cevapid` int(10) unsigned NOT NULL auto_increment,
`anketid` int(10) unsigned default NULL,
`cevap` text,
`hit` int(10) unsigned default '0',
PRIMARY KEY (`cevapid`)

CREATE TABLE `anketsoru` (
`anketid` int(10) unsigned NOT NULL auto_increment,
`soru` text,
PRIMARY KEY (`anketid`)

ardından soru için label cevaplar için radiobutton list kullanablrisiniz soruları yüklttikten sonra , seçilen cevap aracılıgı ile hit alanını 1 artırarak anketiniz oluşturabilirsiniz. iyi çalışmalar .
hocam çok teşekkür ederim gayet güzel açıklamışsınız yarın başlıcam uygulamaya bakalım hayırlısı takılırsam yardım isterim ki kesin takılırım:D

hocam giriş sayfasında bir öğrenci girişi birde yönetici girişi yapcam; öğrenci girişinde direkt anket gelcek yöneticide ise soru gir, anket sonuçları vs. olcak. yanlız takıldığım nokta sorular girilecek 20 soru girildi örneğin onlar için nasıl radiobuton ve label oluşturcam elle mi tasarımda yoksa otomatikman soru soayısı kadar oluşturabilirmiyim. birde sorulara verilen vebapları tutarken soruid ve cevapid mi ilişkilendircem

Bu siteyi yapmaktan ziyade soruların olduğu veritabanını oluşturmak mühim olan zira algoritmik bilgiye ve dinamik site tasarım bilgisine sahip herkes rahatlıkla böyle bir platform yapabilir. Soru girişi rahat ve hızlı olmalı ki böyle bir sistem yapabilmelisin. Mesela ben resim tarzındaki bir soru kağıdındaki 20 soruyu yaklaşık 1 dk. içerisinde soruları ve cevapları ayrı ayrı veri tabanına aktartan bir winform oluşturdum. Ayrıca word ortamındaki 100 kadar soruyu (resim - metin karışık) 2-3 dk. veritabanına aktartabiliyorum elim boşalınca pdf çeviricisinide kodlayacağım. Elinizde binlerce soru olacak ki yaptığınız script bir anlam ifade etsin. http://www.testsinavi.com 2008 de başladım sonunda anladım ki tasarımdan ziyade büyük soru veritabanınız olursa bir fark yaratırsınız. Hocam asp.net bilmiyorsan bildiğin dilde yüklen yoksa bu işi yapamazsın.

Asp (Web Tasarımı) : 25
Asp.Net (Web Tasarımı) : 46
C Programlama Dili (Bilgisayar Programcılığı) : 15
Delphi (Bilgisayar Programcılığı) : 44
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi - 6 (Açık İlköğretim Okulu) : 20
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi - 7 (Açık İlköğretim Okulu) : 20
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi - 8 (Açık İlköğretim Okulu) : 20
EDEBİYAT-SOSYAL (ÖSS Soruları) : 2
FEN BİLİMLERİ (SBS - 6 Soruları) : 16
FEN BİLİMLERİ (SBS - 7 Soruları) : 36
Fen ve Teknoloji (SBS - 8 Soruları) : 40
Fen ve Teknoloji - 6 (Açık İlköğretim Okulu) : 20
Fen ve Teknoloji - 7 (Açık İlköğretim Okulu) : 20
Fen ve Teknoloji - 8 (Açık İlköğretim Okulu) : 20
Görsel Programlama (Bilgisayar Programcılığı) : 15
Internet (Bilgisayar İşletmenliği) : 10
İLK YARDIM (MTSK Soruları) : 60
İngilizce (SBS - 8 Soruları) : 34
İngilizce - 6 (Açık İlköğretim Okulu) : 20
İngilizce - 7 (Açık İlköğretim Okulu) : 20
İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük - 8 (Açık İlköğretim Okulu) : 20
İnternet Programcılığı (Bilgisayar Programcılığı) : 15
MATEMATİK (SBS - 6 Soruları) : 21
MATEMATİK (SBS - 7 Soruları) : 37
Matematik (SBS - 8 Soruları) : 45
Matematik - 6 (Açık İlköğretim Okulu) : 20
Matematik - 7 (Açık İlköğretim Okulu) : 20
Matematik - 8 (Açık İlköğretim Okulu) : 20
MATEMATİK-1 (ÖSS Soruları) : 30
Mikroişlemciler (Bilgisayar Programcılığı) : 15
MOTOR (MTSK Soruları) : 80
Ms Excel (Bilgisayar İşletmenliği) : 200
Ms Power Point (Bilgisayar İşletmenliği) : 10
Ms Word (Bilgisayar İşletmenliği) : 350
Müfettiş Yardımcılığı (Görevde Yükselme) : 80
Nesneye Yönelik Programlama (Bilgisayar Programcılığı) : 15
Pascal (Bilgisayar Programcılığı) : 25
Photoshop (Adobe Programları) : 20
Sosyal Bilgiler (SBS - 8 Soruları) : 48
Sosyal Bilgiler - 6 (Açık İlköğretim Okulu) : 20
Sosyal Bilgiler - 7 (Açık İlköğretim Okulu) : 20
SOSYAL BİLİMLER (SBS - 6 Soruları) : 16
SOSYAL BİLİMLER (SBS - 7 Soruları) : 39
SOSYAL BİLİMLER-1 (ÖSS Soruları) : 30
Temel Web Tasarımı (Web Tasarımı) : 149
TRAFİK (MTSK Soruları) : 101
TÜRKÇE (SBS - 7 Soruları) : 43
TÜRKÇE (OKS Soruları) : 51
TÜRKÇE (ÖSS Soruları) : 46
TÜRKÇE (SBS - 6 Soruları) : 38
Türkçe (SBS - 8 Soruları) : 71
Türkçe - 6 (Açık İlköğretim Okulu) : 20
Türkçe - 7 (Açık İlköğretim Okulu) : 20
Türkçe - 8 (Açık İlköğretim Okulu) : 20
Veri Tabanı Yönetim Sistemleri (Bilgisayar Programcılığı) : 15
Veri yapıları (Bilgisayar Programcılığı) : 15
Visual Basic 6.0 (Bilgisayar Programcılığı) : 167
Windows - Donanım (Bilgisayar İşletmenliği) : 70
YABANCI DİL (SBS - 6 Soruları) : 13
YABANCI DİL (SBS - 7 Soruları) : 30
YABANCI DİL (YDS Soruları) : 2
Yapısal Programlama (Bilgisayar Programcılığı) : 15

tomreader2010' Alıntı:
hocam giriş sayfasında bir öğrenci girişi birde yönetici girişi yapcam; öğrenci girişinde direkt anket gelcek yöneticide ise soru gir, anket sonuçları vs. olcak. yanlız takıldığım nokta sorular girilecek 20 soru girildi örneğin onlar için nasıl radiobuton ve label oluşturcam elle mi tasarımda yoksa otomatikman soru soayısı kadar oluşturabilirmiyim. birde sorulara verilen vebapları tutarken soruid ve cevapid mi ilişkilendircem

1.öncelikler , soru sayınız 20 olucak ise bir adet daha tablo ekleyip yönetim panelinden gösterilmesini istediginiz anket idisini kaydederek istediginiz sorunun gösterilmesini saglayabilirsiniz.
2.soru yüklenmesi için ise bir adet panel atın panel içerisine 1 label ve radiobutonlist koyun, gösterilesiniz istediginiz soru idsine göre soru ve cevapları yükletin,
3.anket istatisliği için ise yine 1 adet panel atın ve eger giren kişi daha öneceden oy kullanmış ise sonuçları kulanmamış ise soruları yüklettiginiz panellerin visible ayarlarını false , true ile kontrol ettirin ( oy kullanıp kulanmadıgının kontrolü için cokie kullanabilirsiniz )

4.yönetimden soruyu eklerisiniz idenitiy ile sourunun dönen id değerine göre cevaplerı ekleyeblirsiniz.

togius' Alıntı:
Bu siteyi yapmaktan ziyade soruların olduğu veritabanını oluşturmak mühim olan zira algoritmik bilgiye ve dinamik site tasarım bilgisine sahip herkes rahatlıkla böyle bir platform yapabilir. Soru girişi rahat ve hızlı olmalı ki böyle bir sistem yapabilmelisin. Mesela ben resim tarzındaki bir soru kağıdındaki 20 soruyu yaklaşık 1 dk. içerisinde soruları ve cevapları ayrı ayrı veri tabanına aktartan bir winform oluşturdum. Ayrıca word ortamındaki 100 kadar soruyu (resim - metin karışık) 2-3 dk. veritabanına aktartabiliyorum elim boşalınca pdf çeviricisinide kodlayacağım. Elinizde binlerce soru olacak ki yaptığınız script bir anlam ifade etsin. http://www.testsinavi.com 2008 de başladım sonunda anladım ki tasarımdan ziyade büyük soru veritabanınız olursa bir fark yaratırsınız. Hocam asp.net bilmiyorsan bildiğin dilde yüklen yoksa bu işi yapamazsın.

Asp (Web Tasarımı) : 25
Asp.Net (Web Tasarımı) : 46
C Programlama Dili (Bilgisayar Programcılığı) : 15
Delphi (Bilgisayar Programcılığı) : 44
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi - 6 (Açık İlköğretim Okulu) : 20
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi - 7 (Açık İlköğretim Okulu) : 20
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi - 8 (Açık İlköğretim Okulu) : 20
EDEBİYAT-SOSYAL (ÖSS Soruları) : 2
FEN BİLİMLERİ (SBS - 6 Soruları) : 16
FEN BİLİMLERİ (SBS - 7 Soruları) : 36
Fen ve Teknoloji (SBS - 8 Soruları) : 40
Fen ve Teknoloji - 6 (Açık İlköğretim Okulu) : 20
Fen ve Teknoloji - 7 (Açık İlköğretim Okulu) : 20
Fen ve Teknoloji - 8 (Açık İlköğretim Okulu) : 20
Görsel Programlama (Bilgisayar Programcılığı) : 15
Internet (Bilgisayar İşletmenliği) : 10
İLK YARDIM (MTSK Soruları) : 60
İngilizce (SBS - 8 Soruları) : 34
İngilizce - 6 (Açık İlköğretim Okulu) : 20
İngilizce - 7 (Açık İlköğretim Okulu) : 20
İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük - 8 (Açık İlköğretim Okulu) : 20
İnternet Programcılığı (Bilgisayar Programcılığı) : 15
MATEMATİK (SBS - 6 Soruları) : 21
MATEMATİK (SBS - 7 Soruları) : 37
Matematik (SBS - 8 Soruları) : 45
Matematik - 6 (Açık İlköğretim Okulu) : 20
Matematik - 7 (Açık İlköğretim Okulu) : 20
Matematik - 8 (Açık İlköğretim Okulu) : 20
MATEMATİK-1 (ÖSS Soruları) : 30
Mikroişlemciler (Bilgisayar Programcılığı) : 15
MOTOR (MTSK Soruları) : 80
Ms Excel (Bilgisayar İşletmenliği) : 200
Ms Power Point (Bilgisayar İşletmenliği) : 10
Ms Word (Bilgisayar İşletmenliği) : 350
Müfettiş Yardımcılığı (Görevde Yükselme) : 80
Nesneye Yönelik Programlama (Bilgisayar Programcılığı) : 15
Pascal (Bilgisayar Programcılığı) : 25
Photoshop (Adobe Programları) : 20
Sosyal Bilgiler (SBS - 8 Soruları) : 48
Sosyal Bilgiler - 6 (Açık İlköğretim Okulu) : 20
Sosyal Bilgiler - 7 (Açık İlköğretim Okulu) : 20
SOSYAL BİLİMLER (SBS - 6 Soruları) : 16
SOSYAL BİLİMLER (SBS - 7 Soruları) : 39
SOSYAL BİLİMLER-1 (ÖSS Soruları) : 30
Temel Web Tasarımı (Web Tasarımı) : 149
TRAFİK (MTSK Soruları) : 101
TÜRKÇE (SBS - 7 Soruları) : 43
TÜRKÇE (OKS Soruları) : 51
TÜRKÇE (ÖSS Soruları) : 46
TÜRKÇE (SBS - 6 Soruları) : 38
Türkçe (SBS - 8 Soruları) : 71
Türkçe - 6 (Açık İlköğretim Okulu) : 20
Türkçe - 7 (Açık İlköğretim Okulu) : 20
Türkçe - 8 (Açık İlköğretim Okulu) : 20
Veri Tabanı Yönetim Sistemleri (Bilgisayar Programcılığı) : 15
Veri yapıları (Bilgisayar Programcılığı) : 15
Visual Basic 6.0 (Bilgisayar Programcılığı) : 167
Windows - Donanım (Bilgisayar İşletmenliği) : 70
YABANCI DİL (SBS - 6 Soruları) : 13
YABANCI DİL (SBS - 7 Soruları) : 30
YABANCI DİL (YDS Soruları) : 2
Yapısal Programlama (Bilgisayar Programcılığı) : 15
hocam cevabınız içi teşekkür ederim ama daha öncede yazdığım gibi asp.net öğrenmekte amaçlarımdan bir tanesi bu projeyi yapamadaki amaçlardan biri

sutura' Alıntı:
tomreader2010' Alıntı:

1.öncelikler , soru sayınız 20 olucak ise bir adet daha tablo ekleyip yönetim panelinden gösterilmesini istediginiz anket idisini kaydederek istediginiz sorunun gösterilmesini saglayabilirsiniz.
2.soru yüklenmesi için ise bir adet panel atın panel içerisine 1 label ve radiobutonlist koyun, gösterilesiniz istediginiz soru idsine göre soru ve cevapları yükletin,
3.anket istatisliği için ise yine 1 adet panel atın ve eger giren kişi daha öneceden oy kullanmış ise sonuçları kulanmamış ise soruları yüklettiginiz panellerin visible ayarlarını false , true ile kontrol ettirin ( oy kullanıp kulanmadıgının kontrolü için cokie kullanabilirsiniz )

4.yönetimden soruyu eklerisiniz idenitiy ile sourunun dönen id değerine göre cevaplerı ekleyeblirsiniz.
teşekkür derim hoocam

hocalarım bu üye paneli felan uğraştım 2 gündür sanırım kısa zamanda beni aşan şeyler olacak projede 1 haftaya yetişmesi lazım ben en iyisi bir tasarım sayfasına soruları düz yazcam cevapları veritabanına kaydetip veritabanından da kim neye cevap vermiş çekcem belki sonra ilerletebilirim ama şu kısa zamanda sanırım sıfırdan asp.net öğrenip bu proje yi yapmak zor olcak sanırım

hocam en basit bir şekilde şöyle söyleyeyim

sorularınız tek kategorideyse bir açıklama satırı ve doğru cevap şıkkı size yeter.

bunu sorgulatmayı ve sonuçları filtrelemeyi deneyebilirsiniz. her cevap şıkkı için ayrı ayrı alan adı oluştumaya kalkmayın. Allah kolaylık versin hocam.

togius' Alıntı:
hocam en basit bir şekilde şöyle söyleyeyim

sorularınız tek kategorideyse bir açıklama satırı ve doğru cevap şıkkı size yeter.

bunu sorgulatmayı ve sonuçları filtrelemeyi deneyebilirsiniz. her cevap şıkkı için ayrı ayrı alan adı oluştumaya kalkmayın. Allah kolaylık versin hocam.
hocam sorularda doğru cevap olmayacak okul memnuniyet anketi gibi düşünün 5 seçenek katılıyorum katılmıyorum gibi. ama dediğiniz gibi hiç asp.net bilmeyen biri için biraz zor olcak sanırım

cevap veren arkadaşalrın hepsine teşekkür ederim ama ben biraz işe ortadan girdiğim için sonuca ulaşamaıyorum. nettede çok aradım ama bulamadım elinde böyle ama basit bir sistem anket snav olan varsa yollayabilirmi acaba

arkadaşlar forumda hiç asp.net ile uğraşan yok mu ya bir örnek yollayacak netten bulduklarım da hep sorun çıkıyor

Geri