Asp.NEt Değişken Birleştirme nasıl yapılır?

Kodla Büyü

noktanet

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Video Çekimlerine Mikrofonu bir türlü alamadım. onun için başlayamadım kusura bakmayın. en kısa sürede başlayacağım inş..
Öncelikle Genel olarak kullanacağımız veri tipleri int, string ve double dir bunlar ne tür veri tutar peki,

int ==> integer yani tam sayı değerlerini tutmamıza yarayan değişkendir.

string ==> string yani yazı, metin şeklindeki değişkenleri tutmamızı sağlar.

Double ==> ise ondalıklı sayıları tutmamıza yarar.

Şimdi Gelelim Konumuza, Pc'nizde Visual Studio 2010 un kurulu olduğunu varsayıyorum.

Bi Web Form oluşturduğumuz zaman Default.aspx ve Default.aspx.cs uzantılı 2 dosyayı görebilirsiniz. cs uzantılı olanı açarsanız aşağıdaki kodları göreceksinizdir.

public partial class _Default : System.Web.UI.Page
{
String Isim, Soyisim; (// değişkenleri page load eventinin hemen üst kısmında tanımlıyoruz. Isim ve Soyisim isminde 2 değişken tanımladık.)
protected void Page_Load(object sender, EventArgs e) (// Bu Kısım Sayfamız Çalıştığı Zaman Yüklenecek çalışacak kısım)
{
Isim = "SERKAN CÜNEYT"; Bu Kısımda Isim isimli değişkenimize SERKAN CÜNEYT değerini atadık.
Soyisim = "AĞIR"; Bu Kısım da ise Soyisim isimli değişkenimize AĞIR değerini atadık
Bu iki değişkeni birleştirmek için ise bir alt stırdaki kodları yazmamız yeterli.
Response.Write(Isim + " " + Soyisim);

}
}

Bu sayfayı Çalıştırırsak

Ekran Görüntüsü

SERKAN CÜNEYT AĞIR

ŞEKLİNDE OLACAKTIR.

Umarım işinize yarar yazı ile ancak bu kadar anlatabildim kusuruma bakmayın. tşkler.

Geri