ASP, Excel ve Access üçlemesi

Kodla Büyü

murat_alb

Site Gezgini
İyi günler arkadaşlar...

Bir tanıdığıma internet üzerinden bayilerin fiyat listesini takip ettiği ve sipariş verdiği bir site kurdum. Veritabanı olarak da access kullandım. Fakat sonradan işin rengi değişti.

Bir oto yedek parça sitesi kurulan sitenin tipi. Sitede yaklaşık 30.000 kalem mal var. Access'de yaptığım veritabanının güncellenmesi biraz eziyetli. Neden? Öncelikle kayıtı buluyor, düzenle diyor, düzenliyor ve sonunda kaydet diyor. Ayrıca firmaya bazen 1 günde 100 kalem yeni ürün geliyor veya 100 kalem ürünün geliş fiyatları değişebiliyor (sistemde stok takibi yok). Bu sebeplerden ötürü ASP-Access uygulaması bilgisayar operatörünün işlerini birhayli zorlaştırıyor. Halbu ki firmalar gönderdikleri mallar ile ilgili bir de excel dosyasını mail olarak firmaya yolluyor. Oparatör bu excel dosyasını başlıklar uymasa dahi hemen düzenleyip kendi mallarının kayıtlı olduğu excel dosyasına zaten işliyor. Buraya kadar sistemi kafanızda canlandırmanız için uğraştım. Bu noktada sizlere birkaç sorum olacak...

1- Sizce ürünler tablosu için database olarak Access yerine Excel dosyasını mı kullanıyım. Dezavantajı var mı? Ki en önemli unsurlardan birisi database'in çalınmaması...
2- Tablo Access olarak kalsın yeni 100 ürün eklemek istediğinde yeni_urunler.xls olarak kaydetsin ve bu dosyayı upload etsin. Ardından server otomatik olarak upload edilen excel dosyasındaki bilgileri database e işlesin (ADDNEW).
3- Ürün güncelleştirmeleri yapacağı zaman güncelleştirdiği ürünleri ayrı ayrı seçerek yeni bir excel sayfası oluştursun (örneğin 75 ürünün fiyatı güncellendi). Ürün güncelle butonuna tıklasın ve bu dosyayı upload etsin. ID numaralarına göre fiyatlar mı güncellensin?
4- Adam bilgisayarındaki Excel dosyasını --yeni ürün ekleme veya güncelleme ne yaparsa yapsın-- her seferinde upload etsin ve yeni database bu şekilde oluşsun. Fakat excel dosyası 20MB'dan büyük oluyor.... ???
5- Acaba firmaya bir statik IP alıp Excel dosyasının bulunduğu bilgisayar ile web sayfasının database'i arasında bir bağlantı mı kurmalıyız (bunu da nasıl yapılır bilmiyorum işin gerçeği)...

Şu anda ellerinde ürünlerine ait yaklaşık 30.000 satırlı Excel dosyaları hazır. Ve sürekli bunu kullanıyorlar. Access'e dönüştürüp veya Excel DB olarak atmakta bir sıkıntım yok. Sıkıntı kullanım kolaylığı... Güncelleme, ürün silme, ekleme hep operatör bilgisayarındaki excel dosyasında yapılıyor. Hızlıca kendi bilgisayarında yapabildiği gibi admin panelinden de yapması veya zaten yaptıysan yapılan değişikliklerin excel dosyasından seçilip onun server'da uygulanması gibi....

Sizce bu firmaya nasıl bir uygulama yapmalıyım. Yada neler düşünmeliyim. Kullanım kolaylığı ve işlerlik açısından...
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Veritabanı olarak Access kullanmanızı öneririm. Daha hızlı çalışacağını düşünüyorum. Güvenlik konusunda md5 şifreleme yolunu kullanabilirsin.

arkadaşlar yukarıdaki dediğim işlem için;
kullanıcı makinesindeki excel dosyasına ürün eklesin/silsin/düzenlesin daha sonra admin panelinden bu excel dosyasının RAR veya ZIP halini upload etsin. Server da bu dosya açılsın ve ardından otomatik olarak boş tablo oluşturularak o tablo içerisine excel bilgileri işlensin. son olarak da excel ve rar dosyaları silinsin. bu daha mantıklı olmaz mı. çünkü exceli daha yeni rar ile sıkıştırdım 2MB boyutuna indi.

Geri