Askerlik ile ilgili yardıma çok ihtiyacım var..

Kodla Büyü

samsunluyasir

Site Gezgini
Sevgili öğretmen arkadaşlarım. Öncelikle ben bu siteyi google'da askerlik ile ilgili sorunlarıma cevap ararken buldum ve hemen üye oldum. Öncelikle ben bir edebiyat öğretmeniyim ancak nette sorunlarıma yönelik tatmin edici pek birşey bulamadığım için, bu siteye üye oldum. Neyse, benim sorunuma veya derdime gelirsek, size önce durumumu anlatmak isterim. Ben 5 eylül 2011'de kadrolu olarak göreve başladım. atandığım yer aynı zamanda memleketim olan, evimin olduğu yer olan samsunun bir ilçesi. KPSS'den yüksek puan alınca kendi ilçemi ilk sırada tercih ettim ve yerleştim çok şükür. Askerliğini yapmamış biri olarak sene içinde askerliğimi, stajyerliğimin kalkmasına kadar tecil ettirdim. Aslında Aralık 2012 döneminde askere gidip kısa dönem yapmak istiyordum. Daha önceden de tabi ki asker öğretmenliği düşünüyordum. Tüm bu düşünceler içindeyken geçen Mayısın 6'sında düğün yaptım. Yani evliyim. Şimdi bazı arkadaş ve akrabaların da tavsiyeleri üzerine asker öğretmenlik tercihine yeniden dönmüş gibiyim. Bunlara bir cevap verirseniz, çok mutlu olurum.
İşte sorularım:
1-Acaba geç mi kaldım? Tecilimi nasıl bozduracağım?
2-Asker öğretmen olunca eşimle ayrı eve çıkabilir miyim? Nereye görevlendirilebilirim?
3-Şu an oturduğum apartman kaloriferli ve yıllık 2 bin tl yakacak parası veriliyor. yine kira da 300 tl. Bu bilgiler ışığında bana neyi önerirsiniz?
4-Asker öğretmenlik sizce bana uyar mı? Çünkü eşimle olacağım için ayrı bir ev daha açacağım.
5-Kısa dönem olunca çok mu ezilirim?-

1Temmuza( 30 haziran mesai bitimine)kadar yapmanız gerekiyor işleminizi (askere gitmek istiyorum diyerek başvuru yapıyorsunuz şubeden)
asker öğretmen çıkarsa dilediğin yerde kalırsın , askeriye ile alakan hiç olmayacak, 21 günlük (12ağustos-1eylül hariç)anep maraş dahil doğusunda, doğu hizmeti olan doğu illerinde..

asker öğretmenlik öğretmenler için verilmiş en büyük nimet, tadan biri olarak bunu bilirim bunu derim..böyle bi ithimal yüzde 1 bile olsa denemeye değer, kaçırmayınız..
kısa dönemi de bilen bi arkadaş yazar :)

Hemen tecilinizi bozdurmalısınız. haziran ayı içinde hatta bu hafta son olabilir... yarın halledin.
Asker öğretmenlik büyük nimet şartlar ne olursa olsun :) 18 günde biter askerliğe dair bütün kaygılarınız.

cavaplar:
1. Askerlik şübesini arayarak yada giderek cevap alabilirsiniz.
2. Bildiğim kadarıyla Samsuna öğretmen asker vermiyorlar eğer asker öğretmenlik çıkarsa başka ile verirler.
3. bu senin tercihin
4.eşiniz çalışıyorsa kısa dönem yöksa öğretmen sakerlik
5. gideceğin yere yani komutana bağlı.
umarım yardımcı olmuşsumdur.

Asker öğretmen ol. Kısa dönem yapmış biri olarak yazıyorum. :)

1.Asker öğretmen olabilmek için geç değil, temmuzun başında başvurunu yapabilirsin(ilk haftasında öneririm,ben öyle yapmıştım)
2.Eğer asker öğretmen olursan, sadece adın asker(17 gün askerlik yapıyorsun),gittiğin yerde istediğin şekilde kalabilirsin
3.Şöyle basit bir hesap yapılabilir : kısa dönem olsan 6 ay boyunca maaş almayacaksın; 6*2,250(ort) = 13500 TL zarardasın,sadece maaş olarak..
4.Asker öğretmenliğin uymayacağı birisini tanımıyorum :)
5.Kısa dönem olsa ezilmezsin ama bir hayli sıkıntı , kaba tabirle ağız kokusu çekersin

öncelikle cevaplar için çok teşekkürler. peki asker öğretmen olma ihtimalimi nasıl yükseltebilirim ve eşim çalışmıyor. ayrıca asker öğretmenlik çıkmaz ise kısa mı uzun mu çıkar? en zoru uzun galiba değil mi?

samsunluyasir' Alıntı:
öncelikle cevaplar için çok teşekkürler. peki asker öğretmen olma ihtimalimi nasıl yükseltebilirim ve eşim çalışmıyor. ayrıca asker öğretmenlik çıkmaz ise kısa mı uzun mu çıkar? en zoru uzun galiba değil mi?
asker öğretmen olma ihtimaliniz kısmet, aslında hepsi şans, kısmet...Asker öğretmenlik istersiniz(temmuzda Ek-A belgesini alıp), ikinci şık olarak kısa dönem istersiniz ama lise öğretmeni olduğunuz için yedek subay çıkma ihtimali daha yüksek, ilköğretime pek çıkmıyor...

Hocam asker öğretmenlik için şansınızı sonuna kadar zorlayın. Arkadaşların dediği gibi öncelikle mevcut tecilinizi bozdurup bu Ağustos celbine tabi olmanız için karar aldırmanız lazım.
Memleketinizde ve Samsunda görev yapıyor iseniz işiniz biraz daha kolay olur. Her ilde Askerlik daire başkanlığı yok ama bildiğim kadarı ile Samsunda var. Başka şehirdeki şubeden başvurunca nüfus kaydınızın olduğu yere fax çekip uğraştırıyorlar.

Bu iş için zamanınız biraz kısıtlı geç kalır iseniz otomatikman Aralık celbine atarlar. Yarın en yakın askerlik şubesine uğrayın. Gerekli belgeleri tam hatırlamıyorum ama her ihtimale karşı nüfus cüzdanınız ve birkaç fotokopisi, resim ve mezuniyet belgesi/diplomanızı da yanınızda bulundurun.

Edebiyat yani az alım yapılan bir lise branş öğretmenisiniz. Kısmen asker öğretmenlik şansınız biraz daha yüksek. Asker öğretmenliğin avantajları saymakla bitmez. Maaşla birlikte memur ve öğretmenlerin yararlandığı her türlü izinden yararlanabiliyorsunuz. Eşinizi de yanınıza getirip sivil bir öğretmen gibi ev kiralayarak kalabilirsiniz. Kısa dönemde ise çok kısıtlı çarşı izni ve ziyaretçi saatleri dışında görüşme şansınız yok.

Asker öğretmenliğin ve normal asteğmenliğin kimlere çıktığını çözebilen yok. Normal asteğmenlik kontenjanı çok az bildiğim kadarı ile 25 yaş altındakilere çıkıyor. Kısa dönem çıksa bile kaybedeceğiniz bir şey yok. 16-17 Ocak gibi döner ve Şubat tatilinde biraz kafanızı dinledikten sonra öğretmenliğe devam edersiniz.

Yedek subay demek, 12 ay asteğmen olarak askerlik yapıyorsun. Astsubaylardan üstte, teğmenlerden altta bir kıdem oluyor. Önce temel eğitim alıyorsun. Sonra sana bir bölükte sorumlu olarak görev veriyorlar. Emrindeki askerlerden sen sorumlu oluyorsun. Epey meşakkatli bir iş. Kısa dönem daha iyi . Ama en iyisi asker öğretmenlik.

ben okulumu da çok seviyorum. öğrencilerim hep küçüklüklerini bildiğim, saygılı çocuklar. okulum çok rahat. öğretmen ortamımız süper. o yüzden buralardan 1 yıl gibi bir süre ayrı kalmak da istemiyorum. kısa dönem tabi ki asker öğrt. göre zor olacaktır ama bence iki ev geçindirmekten iyidir diye düşünüyorum. kısa dönemde rahat bir görev de kaptık mı inş. rahatça biter herhalde askerlik, öyle değil mi?

hocam asker öğretmenlik sadece senin istemenle olmuyor, ben askerliğimi 2008 de yaptım, Ağustos ta gittim, ve er olarak gittim. Yani öyle bir mesaj yazmışsın ki hani sonra hayal kırıklığına uğrama diye söyleyeyim dedim, çünkü ben uğramıştım. :oops:

hocam ben zaten kısa dönem istiyorum aslında hemen gidip gelmek için. kısa dönem olunca çavuş mu ne olma ihtimalimiz varmış öyle mi? o zaman biraz rahat ediyormuşuz öyle mi?

samsunluyasir' Alıntı:
hocam ben zaten kısa dönem istiyorum aslında hemen gidip gelmek için. kısa dönem olunca çavuş mu ne olma ihtimalimiz varmış öyle mi? o zaman biraz rahat ediyormuşuz öyle mi?
hocam ben kısa dönem jandarma er olarak yaptım, hiç bir eğitim almadan askeri terimler ve kurallarla ilgili bir test yaptılar (sadece lisans ve üstü mezunlara) aramızdan belli bir kontenjana göre çavuş aldılar diğerlerini er olarak karakollara verdiler. Ben testten çaktım ve er olarak yaptım. Ama düştüğüm karakolda tek üniv. mezunu bendim, santrala verdiler, ne içtima ya çıktım ne de yükle boşalt angarya işlere gittim. :p Karakolda çavuş olmanın avantajı uzun dönemlere karşı senin elini güçlendirir, çünkü adamlar harbiden kısa dönemlere kıl oluyorlar.

Hocam bir kaç cümle kendi adıma söylemek istiyorum..Birincisi kendini savaşa gidiyormuş gibi bir psikolojiye sokma ve heriki durum içinde şartlama yani bu tamamen kısmet asker öğretmen olursun atandığın yer çok sıkıntılı bir yer olur neden düştüm ben bu işe dersin..kısa dönem olursun iki tane çiğ süt emmişe denk gelirsin sana 5 ayı zehir eder o yüzden kendini kasma..ben kısa dönem yaptım ve sıkıntılı bir askerlik yaptım ankarada birde öyle terör bölgesi falan da değil..askerlikte beni zorlayan askerlerin kendi arasındaki sen uzunsun sen kısa sın sen nöbet yazdın sen kaytardın falan filan..komutanlara gelince safi öküzüne denk gelmezssen sen işine bakarsın gerisi hikaye zaten askerde yapamayacağın iş yoktur onu buraya taşı burayı temizle nöbet tut çarşıya çık falan filan..şimdi diğer arkadaşların yorumlarına bakıyorum herkesin kendine göre farklı ve haklıda sebebleri var sana tavsiye ettiği şeylerde..benim fikrime gelirse kaldıki ben asker öğretmen isteyipde kısa dönem gidenlerdenim iyikide gitmişim kısa dönem olmuş dedim...çünküsüne gelince tamam ilk zamanlar gerçekten zorlanıyorsun sıkılıyorsun ben neden burdayım diyorsun..üniversite okusalar dahi bir insanın ne kadar eşşek olabileceğini görüyorsun..bu mu askeriye diyorsun ama acemiliği bitirdikten ve yeni birliğine alıştıktan sonra gerisi çorap söküğü..eğer kafa dengi iki arkadaşında olursa kazandığın onca tecrüben sana kar kalıyor..ben 5 ayın sonunda öyle iyi iki dost edindimki dedimki herhalde ben bu iki insanı tanımak için buraya geldim dedim kendi kendime..diğer etken ise birkere sabrın hayatının hiçbir karesinde görmediğin ve yaşamayacağın farklı bir halini tadıyorsun insanlara tahammül etmeyi, yardım etmeyi arkadaşının hakkını gözetmeyi..insanların sosyalleşme çabalarını ve çırpınışlarını...ve sen adam gibi adam olursan orada komutanıda askeride sana saygı gösteriyor seni önemsiyor...gelelim diğer boyuta asker öğretmen oldun bir kere hayatını bir yıl erteleyeceksin..eşin gelecek yeni bir ev kur derken birde sana şimdi kısa gibi geliyor ama 1 yıl uzun bir süre..ama kendini kasma hangisi çıkarsa ona göre bir yol çizersin....umarım hakkında hayırlısı olur...

Kesinlikle asker öğretmenlik. Ama muhtemelen doğu veya güneydoğuya verirler okulunu. Ben kısa dönen yabtım. Sıkıntı çekmedim desem yalan olur. Kısa dönem yerine yedek subaylık daha iyi bence. Çünkü kısa dönem olunca uzun dönem erleri ve çavuşları sıkıntı yaratıyor:)

asker öğretmenlik yapmış biri olarak kesinlikle asker öğretmenlik derim ben. Hatta şu anda da asker öğretmenim, 31 temmuza kadar asker öğretmenim ama 1 aydır tatil yapıyorum antalyada, daha da 31 temmuz'a kadar tatil yaparım, 1 ağustosta terhis belgemi aps ile gönderecekler, ankaradaki kendi okulumda görev başlangıcımı hemen yaptırıp sonra 1 eylül'e kadar yine tatil :) asker öğretmenlik şırnak/beytüşşebap'a da çıkabiliyor, benimki gibi yozgat'a da çıkabiliyor :) Ne olursa olsun hayırlısını istemek ve kendimizi sadece asker öğretmenliğe şartlamamak lazım.

hocalarım tüm yorumlara çok teşekkür ederim. Allah yardım etsin diyorum herkese. ve aralık döneminde gideyim diyorum yeniden. kısa dönem olarak. çünkü 1 yıl uzun süre. inş 5 ayda gider gelirim. Allah hepinizden razı olsun.

Geri