Asc Timetables'ta seçmeli ders dağıtımı

Kodla Büyü

huseyinm

Site Gezgini
Asc Timetables'ta 5. sınıfların seçmeli dersi dağıtabilen var mı? Her öğrenci için 4 ders seçimi ( çakışma illaki olacak )

Hocam ben excelle yaptım 9. sınıf seçmeli dersleri. 5-6 saat sürdü ama oldu :)
Öğrenciler 7 farklı ders seçmişler. Bunlardan 4 ü 1-veya 2 ders olarak seçilmiş. Her öğrenci toplamda 5 seçmeli ders alabiliyor. Bunları haftanın 5 günü 1'er saate yerleştirdim. Excelde koşullu biçimlendirme-yinelenenleri bul ve sırala filtre uygula yöntemleri ile uzun bi uğraş sonucu...

hocam bizdede keşke 7 ders olsa
bizde 15 seçmeli dersin hepsindende var :)
ilköğretim 350 öğrenci ne yapacağımı şaşırdım
yöntemi biraz açarsanız sevinirim

(her öğrenci 4 ders seçiyor bu arada)

Allahtan sadece 5ler var bu yıl

4 yıl sonra ne yaparız bilmiyorum

hocam ben 5 derslik (pazartesi 8 saat olan gün son iki saati okulda 5 ler olacağı için sadece 9 derslik kullanmak şartıyla)
120 öğrenci
12 farklı dersi
çakışmayacak şekilde dağıttım.

mantık şöyle yaptım
ilk başta excelde liste oluşturup öğrencilerin dağılımına baktım ve örneğin bt dersinde 80 öğrenci seçmişti bunlara 4 sınıf açtım.
bu şekilde açılacak sınıfları belirleyip daha sonra tek seçimlik dersleri elle sabitledim kalanı uyacak ve çakışmayacak şekilde dağıttım.
120 öğrencide 1 veya 2 çakışma oldu. 350 öğrenci ne olour bilemem

hocam omerfd hocamın dediği mantıkla ben de dağıttım 120 öğrenciyi. Ancak 350 öğrencide biraz daha fazla uğraştırır. En mantıklısı exceli kullanmak.

seçmeli ders dağıtımında supergen bir numara.
5.sınıflar 9 şube
14 seçmeli ders seçildi
360 öğrenci
13 derslik var
10 saniyede tüm dağıtımı yaptı.

ASC ile bir yerde tıkandım çözemiyorum birde Supergen'i deneyeceğim...
Ama bizdeki asıl problem sınıf yetersizliği. Pazartesi günleri seçmeli dersler 7-8. saat, bu saatte 7 ve 8. sınıflar gitmiş oluyor, tüm sınıflar seçmeli ders için uygun oluyor. Fakat diğer günler seçmeli dersler 6-7. saat, 6. derste 7 ve 8. sınıflar okulda bu yüzden seçmeli dersler için uygun sınıf sayısı azalıyor... İşte programa bunu nasıl anlatacağım...

Başka denemek isteyenler varsa diye programın kullanma kılavuzunu paylaşıyorum...

Supergen ve Kullanma Kılavuzu
http://progmatic.net/files/supergen_programi.exe

Ekli dosyalar

• supergen-guide.rar
    3.1 MB · Görüntüleme: 346
Geri