Arkadaşlar 9 v enerji üreten kaynağa ihtiyacım var?

Kodla Büyü

Ahmetcogur

Aktif Üye
9v enerji üreten kaynağa ihtiyacım var nasıl bulabilirim? Aküler olmaz çok büyük.9 v luk pilde 200 mah ve işimi görmedi. 7 tane şarlı pili seri bağlama aklıma geliyor ama nasıl olucak yani onları nasıl şarz edicem

arkadaşım adaptörler var elektronikçilerde. hatta ayarlanabilyor. 12v 9v 6v 3v gibi baya da ucuz.

9 V luk pillerden birkaç tanesini paralel bağlarsanız voltaj aynı kalır ama akımda 200 mah dan fazla kazancınız olur.
umarım işinizi görür

9 V kaç amperlik veya ne kadar güce ihtiyacın var var?

misal

9V 2 amper ise güç =akımi x gerilim (p = i x v )formülünden
güç = 9 x2 = 18 W yapar.... gibi hesaplayarak kaç amper veya kaç watt olması gerektigini bul önce sonrada o gücü cekebilecek güçte transformatör bul ve o transformatrörün çıkışından aldıgın gerilimi köprü diyot ile tam dalga dogrult, 7809 regüle entegresi ile sabit gerilim al ve büyük kapasiteli bir kondansatörle filtrele istedigin güç kaynagını elde etimş olursun.

piyasadan bulacagın standart adaptörlerde istegine uygun adaptör bulma olasılıgın düşük. o yüzden böyle bi metodla kendine uygun adaptör yap bence.

Hesap kitqap meydanda ihtiyacını iyi belirle yoksa yüksek güçlü transformatörler pahalı ve gereginden güçlü transformatör kullanman bi işe yaramayacagı gibi snaa extra maliyet getirir.
kolay gelsin.

Teşekkürler

arkadaşlar çok saoun yardımlarınız için şöle bir durum var kapalı bir hazne içerisinde lazımdı bu kaynak bana o yüzden paralel bağlayamadım 9 v luk pileri çünkü şarj etmem için çıkarmam lazımdı. Şu an 7 tane 1.2 lik kalem pili seri bağladım . tam randıma alabileceğim bir şarj aleti aradım. Bazı elektronikçiler şarj aleti ayrı adaptör ayrı dediler ondan kafam karışmıştı ama çözdüm saoun

pwrsup-fig1.gif

Yukarıdaki şema işinize yarar.

Doğrultucunun önüle 7809 gerilim regülatörü eklerseniz 9v luk kaynağınız daha doğrusal ve daha güvenli olur.

9voltluk şarjlı piller daha iyi olur yalnız fiyatları biraz pahalı

Geri