Arkadaşlar power supply sorunları fikirlere ihtiyacım var.

Kodla Büyü

Ahber

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar labda bu sene çok sayıda power sorunu yaşadım. Yaşamaktayım. Şöyle ki bir kaç bilgisayarda bilgisayarı açtığımda açılmıyor. Ancak kasanın arkasındaki tüm kabloları çıkarıp güç düğmesine basılı tutup biraz beklediğimde açılmaktalar. Şimdi sorum şu powersupplyler eski olduğundan sorun oluyordur diye düşünüyorum. Yeni alırsam voltajı kaç olsun. 230 dan yüksek olmasının bu tip sorunlara karşı faydası olur mu? Sonuçta bilgisayarlarda donanımsal olarak bişey yok. Yoksa 230 luk alsam idare eder mi?

şebeke voltajo standart 220 volt hocam kaç voltluk almayı düşünüyorsun

neden yüksek voltajlı almak istiyorsunuz hocam ben anlayamadım.

hocam power supplylerin yüksek gerilim koruması vardır zaten. ingilterede şebeke voltajı 110 volt kimse 220 voltluk elektrikli alet kullanmaz. bence olaya yanlış yerden bakıyorsunuz.

Yüksek voltajlı değil de yüksek güçlü (watt değeri yüksek) güç kaynağı almayı düşünüyorsunuz sanırım.
Şu anki güç kaynaklarınızın problemi yeterli enerjiyi verememek değil de içerisindeki kondansatör ya da benzeri elektronik elemanların bozulmasındandır diye düşünüyorum. Statik elektrik birikmesi denilen bir sorunla karşı karşıya görünüyorsunuz.
Mevcut olanlar 230 ya da 250 wattsa 300 watt'lık güç kaynakları işinizi görecektir.

evet hocam watt değeri olacak. Peki bu statik elektrik sorununu mevcut powerlarla halledemezmiyim yok mudur bunun bir yolu. Sonuçta bilgisayarlar uğraşınca açılıyor.

şişen kondansatörler değişecek hocam.
power supplyde yada anakartta

Hocam power supply içindeki kondansatör şişmesinden oluyor. Aynı şey başıma geldi değiştirdim oldu. Genelde 1500uF -10V değerinde olan bir kondansatör şişiyor. gene de bakmak lazım.

yarın bakayım inş kondansatördendir. Değiştirme tecrübem var az çok anakarttan. Birde bir sitede yeni okudum tüm bileşenleri çıkardıktan sonra (harddisk ram vb.) üzerindeki çipsetleri bir cımbızla karşılıklı olarak kısa devre yaptırmakta işe yarayabiliyomuş .Tşk ederim cevaplar için.

güç kaynağının içini açtım 2 kodansatörde şişlik var. İnş değiştireceğim. eğer çalışırsa buradan yazarım :)

Geri