arduino üstadlarından tavsiyeler

Kodla Büyü

egeli_09

Aktif Üye
Arkadaşlar bu tatilimde ardunioyla uğraşmak istiyorum.Setler ve kitaplar hakkında bilgi verebilir misiniz?Nereden başlamak lazım.Set alırken neye dikkat edip nereden almak lazım?Kitap olarak neyi önerirsiniz.Teşekkürler...

Sayin hocam
Coşkun taşdemir in arduino ile ilgili kitabi başlangıç olarak kullanilabilir. İnternette bir çok uygulama ve kaynak bulacağınizi düşünüyorum.
Yaz tatilinde çalışmayı düşünüyorsanız set ve sensörleri Aliexpresten almanizi tavsiye dederim. Sette belli basli sensorler var fakat yeterli gelmiyor sizin extradan farkli sensorlerden almaniz ileride yapacağınız uygulamalarda çok işinize yarayacağını düşünüyorum
Kolayliklar dilerim.

ben kendim uğraşarak öğrendim hocam.
nette kaynak cok.
mesela sensörün nasıl çalıştığı ile ilgili kodları buluyorum inceliyorum sensörden gelen değere göre arduinoya istediğim şeyi yaptırabiliyorum.
ben bu konuda kitaptan pek bir şey öğrencileceğini sanmıyorum.
çok fazla hikayeye kaçıyor.
anlatacağı şeyde sensörler hakkında bilgi.
3 ay önce arduinoya sıfır bilgi ile başladım. şu an epey yol katettiğimi düşünüyorum.

aydınDr' Alıntı:
Sayin hocam
Coşkun taşdemir in arduino ile ilgili kitabi başlangıç olarak kullanilabilir. İnternette bir çok uygulama ve kaynak bulacağınizi düşünüyorum.
Yaz tatilinde çalışmayı düşünüyorsanız set ve sensörleri Aliexpresten almanizi tavsiye dederim. Sette belli basli sensorler var fakat yeterli gelmiyor sizin extradan farkli sensorlerden almaniz ileride yapacağınız uygulamalarda çok işinize yarayacağını düşünüyorum
Kolayliklar dilerim.
hocam mesela hangi sensörü alayım aliexpressden?

hocam ben araya giriyorum alabildiğin tüm sensörlerden al toplu paket satanlar var çok ucuza geliyor.
ben türkiyeden aldım gittigidiyor üzerinde pahalıya geldi ancak tübitak 4006 karşıladığı için cebimden para çıkmadı.

bidene' Alıntı:
hocam ben araya giriyorum alabildiğin tüm sensörlerden al toplu paket satanlar var çok ucuza geliyor.
ben türkiyeden aldım gittigidiyor üzerinde pahalıya geldi ancak tübitak 4006 karşıladığı için cebimden para çıkmadı.

peki ebaydan aldıgımız bir ürün ortalama kac gunde elimize ulasır?

aliexpres üzerinden bir öğretmenimize almıştık. 20 günde gelmişti.
Sensörleri inceleyerek hangileriyle proje geliştirebileceğinizi düşünüyorsanız almalısınız.
tavsiyem servo motor ve ultrasonik sensörden 3-4 der tane almanız. bir çok projede ve uygulamada kullanabilirsiniz.

İnternette neredeyse tüm sensörler ile ilgili uygulamalara erişilebilir.

Hocam ben gittigidiyor da tavsiye edilen seti aldım. Atmacaoğlu elektronikti sanırım. İlgileri çok güzel. Bu 99 TL'lik setti. İlk başlangıç için güzel ancak daha ilerleyebilmek için youtube deki videolar harika. Mareklı Maymun kanalı var youtube de. Ayrıca Lezzetli Robot Tarifleri facebook gurubu var ki şiddetle öneririm 6 ayda 80 video çekmiş arkadaşlar. Sadece Arduino değil proje geliştirmek için gerekli elektronik bilgilerini de yeri gelince çok güzel anlatmışlar. Ben dün 2 adet videosunu izledim ve çizgi izleyen robotu yapabilirim yani :)

Bahadır1980' Alıntı:
Hocam ben gittigidiyor da tavsiye edilen seti aldım. Atmacaoğlu elektronikti sanırım. İlgileri çok güzel. Bu 99 TL'lik setti. İlk başlangıç için güzel ancak daha ilerleyebilmek için youtube deki videolar harika. Mareklı Maymun kanalı var youtube de. Ayrıca Lezzetli Robot Tarifleri facebook gurubu var ki şiddetle öneririm 6 ayda 80 video çekmiş arkadaşlar. Sadece Arduino değil proje geliştirmek için gerekli elektronik bilgilerini de yeri gelince çok güzel anlatmışlar. Ben dün 2 adet videosunu izledim ve çizgi izleyen robotu yapabilirim yani :)
hocam çizgi izleyen robot için hangi videoyu izlediniz paylaşırmısınız.

Bende alacağım bu hafta ama karar veremedim hangisini alacağımı.
Arduino UNO
ARDUINO MEGA 2560
Arduino Uno Rev 3 (CH340 Klon)
bunlar var. En mantıklısı hangisi olur?

Arkadaşlar ben 3 ay önce başladım Arduinoya, robotistan.com dan 120 TL başlagıç seti almıştım. Daha sonra sensör, oyuncak motoru gibi parçalar satın aldım.

Şimdi TV kumandası ile çalışan , engelden kaçan robotum var. Eski uydu alıcısından söktüğüm IR alıcı robota bağladım ve kumandanın yön tuşları ile hareket ettirebiliyorum. :idea:

pasha16' Alıntı:
Arduino UNO
ARDUINO MEGA 2560

Hem orjinal hem klon ürün kullandım. Kesinlikle uno alın internette uno ile ilgili çok örnek bulabilirsiniz. Megaya ihtiyaç olacağını düşünmüyorum. Bence klon ürünler daha mantıklı bir fark hissetmiyorsunuz. Acelesi olmayan arkadaşlar aliexpresten alışveriş yaparlarsa Türkiye ile baya fiyatlarda fark var. Bir de set halinde almanızda fayda var. Ben sene içinde aliexpresten set almıştım. Şimdi 42 dolar kadar bir sipariş daha vereceğim. Seneye öğrencilerle uygulama geliştirmek için.

pasha16' Alıntı:
Arduino UNO
ARDUINO MEGA 2560
hocam arudino uno klon alıp başlayabilirsin.
smd işlemci olanları kullanabilirsin
221541598_tn50_0.jpg

birde
223904236_tn50_0.jpg

bu şekilde klonlar var. aradaki fark alttaki resimdeki klon arduino arayüz programında hangi porta bağlı ise yazıyor.
ancak bek smd işlemcili olandan daha memnunum. diğerini bazen bilgisayar görmeyebiliyor.
mega ise fark olarak daha fazla bacağa sahip başlangıç için ben smd işlemcili klon öneririm.
unonun 13 dijital 5 analog bacağı var.
size fazla fazla yeter.

rumuz19' Alıntı:
pasha16' Alıntı:
Arduino UNO
ARDUINO MEGA 2560

Hem orjinal hem klon ürün kullandım. Kesinlikle uno alın internette uno ile ilgili çok örnek bulabilirsiniz. Megaya ihtiyaç olacağını düşünmüyorum. Bence klon ürünler daha mantıklı bir fark hissetmiyorsunuz. Acelesi olmayan arkadaşlar aliexpresten alışveriş yaparlarsa Türkiye ile baya fiyatlarda fark var. Bir de set halinde almanızda fayda var. Ben sene içinde aliexpresten set almıştım. Şimdi 42 dolar kadar bir sipariş daha vereceğim. Seneye öğrencilerle uygulama geliştirmek için.
sipariş verceğiniz seti görebilirmiyiz hocam.

Setlerin içerisinde arduino uno vardir. Bu sizin bir çok uygulamanizda yardimci olacaktir. Bir oneri eğer uno kartinizi smd değilde işlemcili olanindan alirsaniz ileride islemcinin bozulmasi durumunda sadece atmel islemciyi degistirmeniz yeterli olacaktir. Onu da direnc.net gibi sitelerden ucuza mal edebilirsiniz. Başlangıç uygulamalari için arduino nano bile işinizi görecektir. Setinizin yaninda ek olarak arduino nano da almaniz her devre veya proje için arduinoyu sokmek veya programlamaya gerek kalmaz. Arduino uno ile nano programlanir ve devre icerisine yerlestirilebilir
Kolayliklar dilerim.

Hedefinizde eğer birkaç sensorun bir arada kullanıldığı komplike bir proje varsa mesela akilli ev gibi uno ve nanonun pin bacaklari yetersiz gelecektir.
Bu durumda ardunio mega kullanmalisiniz.
Bunlarida göz önünde bulundurmaniz gerekmektedir.

Kolayliklar dilerim.

bidene' Alıntı:
rumuz19' Alıntı:
pasha16' Alıntı:
Arduino UNO
ARDUINO MEGA 2560

hocam önceden verdiğim setin linki http://www.aliexpress.com/item/UNO-R3-K ... 48074.html
şimdi ise parça parça alacğım (elimde bazı parçalar olduğundan set almayacağım)
sepetimde bekleyenler
2 tane 4lü aa pil yuvası
100 tane beyaz led
10 tane 74HC595 entegre
10 tane buzzer
100 tane çeşitli renklerde led
3 tane bluetooth modülü
5 tane hc-sr04 mesafe sensörü
3 tane joystik modülü
2 tane 16*2 ekran
5 tane seven segment display
5 tane servo motor
5 tane lm05 sıcaklık sensörü
1 tane hcsr01 kızılötesi sensörü
4 tane arduino uno klon
3 tane dht11 sıcaklık ve nem sensörü
5 tane su sensörü
2 tane 4*3 kontrol paneli
100 civarı erkek-erkek çeşitli büyüklüklerde jumper kablo
300 tane çeşitli direnç
10 tane ldr
10 tane rgb led

rumuz19' Alıntı:
bidene' Alıntı:
rumuz19' Alıntı:
pasha16' Alıntı:
Arduino UNO
ARDUINO MEGA 2560

hocam önceden verdiğim setin linki http://www.aliexpress.com/item/UNO-R3-K ... 48074.html
sepetimde bekleyenler
2 tane 4lü aa pil yuvası
100 tane beyaz led
10 tane 74HC595 entegre
10 tane buzzer
3 tane bluetooth modülü
3 tane joystik modülü
2 tane 16*2 ekran
5 tane servo motor
4 tane arduino uno klon
5 tane su sensörü
300 tane çeşitli direnç
10 tane ldr
10 tane rgb led

Bu set çok iyi 20-25 güne geliyor. Bence ek olarakta:
* wifi(esp8266) modülü
* bluetooth(hc06) modulü
* 4 kanallı 5v röle
* arduino nano( kalıcı çalışmalar için ideal.)

Benim kendi tercihlerim bunlardı. Tavsiye ederim.

Ek olarak birkaç şey daha eklemek lazım. Malum sipariş verdiniz mi tam verin:
-[breadboard uyumlu 3.3v ve 5v güç kaynağı modülü(http://www.aliexpress.com/item/Breadboa ... 910046938d)
-Fazladan jumper
-hatta oled display (http://www.aliexpress.com/item/Free-shi ... 7297383a17)

Bunlara bence aliexpress te gezindikçe daha ekleme yaparsınız. Çünkü bir süre sonra insan baya meraklanıyor ve sipariş beklemek zor geliyor. Tabi bu yazdıklarımın hepsini ve daha eklemelerle alsanız en fazla 100$ bütün yazınızı sıkılmadan geçireceğiniz bir setiniz olur

rumuz19' Alıntı:
bidene' Alıntı:
rumuz19' Alıntı:
pasha16' Alıntı:
Arduino UNO
ARDUINO MEGA 2560

sepetimde bekleyenler
2 tane 4lü aa pil yuvası
100 tane beyaz led
10 tane 74HC595 entegre
10 tane buzzer
3 tane bluetooth modülü
3 tane joystik modülü
2 tane 16*2 ekran
5 tane servo motor
4 tane arduino uno klon
5 tane su sensörü
300 tane çeşitli direnç
10 tane ldr
10 tane rgb led
set hesaplıymış hocam. ancak alanların ayrıca sensör setlerine de ihtiyacı olur bence. çok fazla sensör yok.

bidene' Alıntı:
rumuz19' Alıntı:
bidene' Alıntı:
rumuz19' Alıntı:
pasha16' Alıntı:
Arduino UNO
ARDUINO MEGA 2560

sepetimde bekleyenler
2 tane 4lü aa pil yuvası
100 tane beyaz led
10 tane 74HC595 entegre
10 tane buzzer
3 tane bluetooth modülü
3 tane joystik modülü
2 tane 16*2 ekran
5 tane servo motor
4 tane arduino uno klon
5 tane su sensörü
300 tane çeşitli direnç
10 tane ldr
10 tane rgb led
set hesaplıymış hocam. ancak alanların ayrıca sensör setlerine de ihtiyacı olur bence. çok fazla sensör yok.

haklısınız hocam sete bu sensor setini eklemekte fayda var.
http://www.aliexpress.com/item/37-IN-1- ... 894a7f2bfa

Ben de gecen gun bir calistayda sizleri anlattim arkadaslar hatta cumhur hocanin bir iki calismasini gosterdim :)l

Geri