arduıno python haberlesmesı

Kodla Büyü

kaeii

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhabalar arduino uno ile python arsında seri port üstünden baglantı kurmak istiyorum
byte alinan=0;
void setup() {
// put your setup code here, to run once:
Serial.begin(9600);

}

void loop() {
// put your main code here, to run repeatedly:

if (Serial.available()) { // Serial Porta girdi değerinin olup olmadığını kontrol et
// eğer girdi varsa oku ve yazdır.

alinan = Serial.read(); // Serial Porttan değer okuma
Serial.write(alinan);

}
else
{
Serial.print("HATA");

}

}
--- python
import serial
ser = serial.Serial('COM8', 9600)
ab=1
ser.write(bytes(ab))
fakat asagıdakı hatayla karsılasıyorum .Bılgısı olan yardım edebılır mı acaba

avrdude: ser_open(): can't open device "\\.\COM8": Erişim engellendi.

Sanırım port ile ilgili bu sorun. COM8 üzerinden iletişim sağlanmıyor. Pcde port değiştirin. Sorun devam ediyorsa başka bir pcnin portlarında deneyin.

Arduino da com8 bağlandın mi?başka bir programın bağlı olmadığından emin ol.mesela aynı anda mblock bağlıysa o hatayı verir.

Sanırım port ile ilgili bu sorun. COM8 üzerinden iletişim sağlanmıyor. Pcde port değiştirin. Sorun devam ediyorsa başka bir pcnin portlarında deneyin.
python sayfasını kapatınca port busy hatasını vermıyor ama python ıle haberlesme nasıl olacak ozaman:)

Sanal seri port ile bağlantı yapılabilir mi acaba diye düşündüm. Geçen sene galvanik sensör ile bir proje yapmıştım. Sensörden gelen verileri sanal seri port üzerinden pcde text dosyasına yazdırmıştım. HHD Serial Software kullanmıştım bunun için. Deneyin isterseniz.

Sanal seri port ile bağlantı yapılabilir mi acaba diye düşündüm. Geçen sene galvanik sensör ile bir proje yapmıştım. Sensörden gelen verileri sanal seri port üzerinden pcde text dosyasına yazdırmıştım. HHD Serial Software kullanmıştım bunun için. Deneyin isterseniz.
denerım sagolun bende pythondan gelen verı ıle otomatık kapı acıp katmaya calısıyorum yuz tanıma sıstemıyle

windows 10 ise geliştirici modda dene. linux tabanlı işletim sistemi ise usb port erişim izinleri vermen gerekebilir.
amacım pythondan herhangı bır bılgıyı erıporta gondermek ordanda o bılgıyı ardıno uzerınden almak. oncepython kodnu calıstırıyorum sonraardıno kodunu calıstıınca ardınoda bort dolu hatası verıyor. tersını yapınca pythonda aynı hatayı verıyor. snal portta da denedım sonuç aynı

Geri