Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Arduino-Mblock-Led Parlaklık Sorunu

Konu, 'Robotik Kodlama' kısmında subversaa tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. subversaa

subversaa Seçkin Üye Seçkin Üye

Arkadaşlar merhaba,
    Arduino-Mblock acemisi sayılırım.
    Yürüyen ışık uygulaması deniyorum.

4-5-6-7 pinlerde ledler var. Mblock bloklarını; uzunca "4 yüksek-bekle-4 düşük,5 yüksek-bekle-5 düşük,6 yüksek" diye tek tek yazınca led parlaklıkları eşit bir şekilde ve kusursuz oluyor.

Ancak, kod bloklarını döngü kullanmak için ekte görüldüğü gibi yapınca sadece 1. led yüksek yanıp sönüyor, diğerleri düşük ışıkla yanıp sönüyor.

Ledler değiştirildi, pinler değiştirildi, dirençli ve dirençsiz denendi.

LED'lerin (-) bacağı, breadboardun (-) paralel uzun şeridinde ve 1 adet jumper kablo ile gnd'ye bağlı.
    (+) bacaklar ise ilgili pin'lere bağlı.

Ne olabilir acaba gözden kaçırdığım?

Ekli Dosyalar:

2. gsaydin

gsaydin Aktif Üye

Sırayla yakıp sonra sırayla söndürmek istiyorsunuz herhalde hocam. Ekte verdiğiniz kodda ilk döngüde önce yakıp 0.1saniye sonra söndürüyorsunuz, bu nedenle ışık tam yanmadan sönüyor, hata olarak bahsettiğiniz durum bundan kaynaklanıyor olabilir

3. subversaa

Evet yürüyen ışık diye geçen sırayla ledler yanıp sönecek, sona gelince geriye doğru yanıp sönecek.

0.3 saniye ve 0.5 saniye bekleyerek de denendi. Hatta şöyle de denendi;

4 KERE TEKRARLA
    {
    yüksek
    0.5 bekle
    düşük
    0.5 bekle
    }
    Ama bu döngüde bile sadece 1. led yüksek ışık sonraki ledler düşük ışık verdi. Dijital pinlerin yanında ~ işareti olanlar var bunların çalışma mantığı farklı olabilir mi diye farklı pinler ile denendi yine bana hüsran oldu. Bir tek elle "4yüksek sonra 4düşük-5yüksek" diye tek tek yazınca başarabildim.

4. k45abalı

k45abalı Seçkin Üye Seçkin Üye

ikinci döngüdeki -1 arttır bloğunu döngü başına koyun. ilk döngü bitince değişken 8 değerini alıp ikinci döngüye geçiyor. hata burada olabilir.
    yine ikinci döngüde önce yüksek sonra düşük bloğunu kullanmak daha mantıklı olabilir.

Son düzenleme: 5 Aralık 2019
  5. arduino

arduino Site Gezgini

hocam hangi ledlerin yanacağını değişkene atarak yaparsanız değişkenin türü double olacaktır. dijital çıkış pinleri integer olmazsa ledler tam yanmayacaktır.
    bu durumun önüne geçmek için interaktif modda çalıştırabilirsiniz. o zaman ledler söznük yanmayacaktır.

Ekli Dosyalar:

• 1.PNG
      1.PNG
      Boyut:
      27,3 KB
      Okunma:
      31
  6. subversaa

@arduino buna dikkat edip deneyeceğim hocam. Mblockta değişken türü dikkatimi çekmedi, sadece i harfi ile bir degisken tanımlayıp, ilk pin numarası olan 4 değerini verdim en başta. Blok ile yapıp kod kısmında el ile müdahale ederim yine olmazsa. Fakat şu da var değişken türü belirlemeden yapınca da hep ilk pin yüksek yandı diğerleri sönük yanmıştı.

@k45abalı bunları da denedim hocam malesef.

Ya ilk pin haricinde olan sonraki pinlerden düşük akım geçiyor ya da döngü içinde bilemedigim bir incelik var.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal