Arduino ile bluetooth uygulaması

Kodla Büyü

acipinarli

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar Arduino Mega ile proje hazırlıyoruz ve bluetooth ile kontrol gerektiren bir kısım var. HC-06 modülü ile en basit bluetooth kodu bile çalışmıyor. Aynı cihazı aynı portlara unoya takıyoruz sorunsuz olarak çalışıyor. Tekrar Megaya takıyoruz ama bilgi alış verişi olmuyor bir türlü. Kendi projemize geçmeden en basit hali ile bluetooth ile iletişim olursa seri port ekranına yaz diyoruz ama unoda sıkıntısız çalışan kod megada çalışmıyor. Nedeni ne olabilir acaba?
Devre bağlantısı ve kodlar buradaki gibi ama onuda sorunsuz çalışırken megada çalışmıyor.

1. Mega ya kod atarken ide Programında mega için ilgili menüden seçim yapmanız gerekir. Bunu yapmadıysanız kodunuz mega ya yüklenmemiş olabilir.
2. Mega ile uno arasında giriş çıkış uçlarındaki bağlantıya göre kodda ufak değişiklik yapmak gerekiyor olabilir.

1. Mega ya kod atarken ide Programında mega için ilgili menüden seçim yapmanız gerekir. Bunu yapmadıysanız kodunuz mega ya yüklenmemiş olabilir.
2. Mega ile uno arasında giriş çıkış uçlarındaki bağlantıya göre kodda ufak değişiklik yapmak gerekiyor olabilir.
1. Kartı seçiyoruz. Unoya yükleyeceğimizde unoyu, megaya yükleyeceğimizde megayı seçiyoruz. Onda sıkıntı yok.
2. Giriş çıkış yapmayı gerektiren bir ayar yok. Şu port giriş olsun bu port çıkış olsun diye. Bağlantıdaki kodlarda ekstra bir şey yazmıyoruz.

Mega Rx-Tx pinleri:

0(RX), 1(TX)

19(RX), 18(TX)

17(RX), 16(TX)

15(RX), 14(TX)

Buna dikkat edin hocam bluetooth modülünü hangi pinlere bağlıyorsanız.

Bir de bluetooth modülü rx ve tx pinlerine bağlıyken kod yüklemede sorun olduğunu duymuştum. Bluetooth un rx ve tx pinlerine bağlı olan uçlarını çıkarıp kodu yükleyip tekrar uçları bağlayıp deneyebilirsiniz

Bir de bluetooth modülü rx ve tx pinlerine bağlıyken kod yüklemede sorun olduğunu duymuştum. Bluetooth un rx ve tx pinlerine bağlı olan uçlarını çıkarıp kodu yükleyip tekrar uçları bağlayıp deneyebilirsiniz
Arduino nun kendiside kod yüklerken seri iletişim kullanması nedeniyle tx,rx pinlerine bluetooth bağlıyken 3 olasılık var:
1) Kod hatasız yüklenebilir.(En düşük olasılık)
2) Bluetooth modülü yakarsınız
3) arduino çalışmaz hale gelebilir.
Daha önce bu durumların hepsini de yaşadım. Daha yeni arduino kullanmaya başladığım dönemde 1 defa kodu yükledim. Sonrasında modül yandı. Yeni modül aldım bu sefer hiç kod yükleyemeden orjinal uno gitti. O günden beri arduino ya kod yüklerken devreyi ister tx rx kullansın ister kullanmasın arduino karttan ayırırım.

Arduino nun kendiside kod yüklerken seri iletişim kullanması nedeniyle tx,rx pinlerine bluetooth bağlıyken 3 olasılık var:
Daha önce bu durumların hepsini de yaşadım. Daha yeni arduino kullanmaya başladığım dönemde 1 defa kodu yükledim. Sonrasında modül yandı. Yeni modül aldım bu sefer hiç kod yükleyemeden orjinal uno gitti. O günden beri arduino ya kod yüklerken devreyi ister tx rx kullansın ister kullanmasın arduino karttan ayırırım.
Aynen hocam. Doğru.

Mega Rx-Tx pinleri:

0(RX), 1(TX)

19(RX), 18(TX)

17(RX), 16(TX)

15(RX), 14(TX)

Buna dikkat edin hocam bluetooth modülünü hangi pinlere bağlıyorsanız.
O aklıma geldi kontrol ettim ama 4,3 pinlere bağlıyorum. Dijital 13'ten 5'e kadar tüm portlar dolu durumda şuanda. Diğer sensörler rx,tx kullanmıyor zaten.

Son düzenleme:
kod yüklüyor ama çalışmıyordu. daha doğrusu yükleme tamam yazıyordu arduino ide. birde öyle deneyeyim yarın. rx, tx'i çıkarıp. gerçi sök tak kolay olsun diye delikli pertinaks üzerine pinheader lehimlemiştim oraya takıyorum ama sanırım modülü komple çıkartıp yükleyince taksam da aynı olacaktır.

modülü çıkartın kodu yükleyin ve modülü öyle takın mı diyorsunuz hocam? şükür şimdilik arıza gibi bir sorun yaşamadık inşallahta olmaz zira yarın öğleye tübitak 4006 segimiz var. olası arızada vay halimize. bundan sonra dikkat ederim dediklerinize.

arduino kart usb kablo aracılığıyla iletişim kuruyorken rx, tx pinleriyle başka bir cihazla iletişime geçmemesi tavsiye ediliyor.

modülü çıkartın kodu yükleyin ve modülü öyle takın mı diyorsunuz hocam? şükür şimdilik arıza gibi bir sorun yaşamadık inşallahta olmaz zira yarın öğleye tübitak 4006 segimiz var. olası arızada vay halimize. bundan sonra dikkat ederim dediklerinize.
Aynen öyle diyorum hocam... Yeterli bilgim olmadığı dönemlerde 2 tane bt modül yaktım.

kod yüklüyor ama çalışmıyordu. daha doğrusu yükleme tamam yazıyordu arduino ide. birde öyle deneyeyim yarın. rx, tx'i çıkarıp. gerçi sök tak kolay olsun diye delikli pertinaks üzerine pinheader lehimlemiştim oraya takıyorum ama sanırım modülü komple çıkartıp yükleyince taksam da aynı olacaktır.
Ne yaptın hocam sorunu çözebildin mi. Inşallah hallolmustur.

Geri