Arduino Hoparlör Kullanımı(DF Player)?

Kodla Büyü

hastasıyız dede

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Fig3.11.png

Şekildeki devreyi Arduino Mega 2560 kullanarak oluşturdum, sd kartı fat32 formatladım sd karta mp3 isimli klasör oluşturdum ve klasöre 0001.mp3, 0002.mp3, 0003.mp3, 0004.mp3 şeklinde ses dosyalarını attım.

1k yerine 660 ohm direnç kullandım.(elimde 1k yoktu 3 tane 220 seri bağladım)
DF Player i harici kaynaktan bağladım.(lipo ve gerilim regülatörü ile 4.5 v verdim)

#include <SoftwareSerial.h>
#include <DFPlayer_Mini_Mp3.h>
void setup()
{
Serial.begin (9600);
mp3_set_serial (Serial);
delay(1);
mp3_set_volume (15);
}

void loop()
{
mp3_play (1);
delay(10000);
}

yukarıdaki kodları kullandım ama hoparlörden müziği duyamıyorum tecrübeli arkadaşlar yardım edebilir mi?
dfplayer yada hoparlörün sağlamlık kontrolü nasıl yapılır ve problem nerede?

Desteklediği Sd kart türlerini kontrol ettiniz mi? Hc olamaması lazım diye biliyorum. Varsa 1gb ile deneyin.

evet sd kartın üstünde hc yazıyor ve 8gb
df player içinde şu yazılmış : Tamamen FAT16, FAT32 dosya sistemini, TF kartın maksimum 32G desteğini, 32G U disk desteği, 64M byte NORFLASH'ı destekler.
bu yüzdenmidir? nasıl bir sd kart almalıyım?

güncel...

sd kartlar baya pahalı yine yanlış bişey almayayım baya maliyetli olur ve yine çalışmaza diye çekiniyorum açıkçası.

birde hoparlör ve dfplayerin sağlamlık kontrolü nasıl yapılır bilen var mı?

güncel...

sd kartlar baya pahalı yine yanlış bişey almayayım baya maliyetli olur ve yine çalışmaza diye çekiniyorum açıkçası.

birde hoparlör ve dfplayerin sağlamlık kontrolü nasıl yapılır bilen var mı?
df player ı bilmem ama hoparlörün sağlamlık kontrolünü avo metre ile yapabilirsin. Öncelikle hoparlör 4 ohm ya da 8 ohm dur tahminim. Bu değerlerin çok çok üzerinde ise hoparlör kesin bozuktur denilebilir. Ama bu civarlarda ise kesin bozuktur denilemez. Bu durumda avo metre uclarını tuttuğunuzda az da hoparlöre elektrik geliyor ise minik minik elekriksel sesler gelmesi lazım. Hiç ses gelmiyorsa arızalıdır. (analog avo metre ile bu sesler geliyor) (dijital avometlereler hakkında kesin bilgi sahibi değilim. )

Yine hiç emin değilseniz bile hoparlöre gelen ucun gerilimini ölçmeye çalışın. Eğer herhangi bir ses sinyali geliyor ise avometre ibresi soldan sağa sürekli rasgele sapacaktır. Bunu hoparlör bağlı değilken yaparsanız daha kesin sonuçlar alırsınız (avo metre kademesini dc 3v ya da 10v gibi bir seviyeye getirirseniz)

Dfplayer'ı harici bir kaynaktan beslediğiniz zaman iki ayrı devre olmuş oluyor. Bu devrelerin uyumlu çalışabilmesi için GND uçlarının ortak bağlanması gerekiyor. Arduino ile dfplayer'ı besleyen kaynakların GND uçlarını ortak bağlayarak deneyebilirsiniz.

df player ı bilmem ama hoparlörün sağlamlık kontrolünü avo metre ile yapabilirsin. Öncelikle hoparlör 4 ohm ya da 8 ohm dur tahminim. Bu değerlerin çok çok üzerinde ise hoparlör kesin bozuktur denilebilir. Ama bu civarlarda ise kesin bozuktur denilemez. Bu durumda avo metre uclarını tuttuğunuzda az da hoparlöre elektrik geliyor ise minik minik elekriksel sesler gelmesi lazım. Hiç ses gelmiyorsa arızalıdır. (analog avo metre ile bu sesler geliyor) (dijital avometlereler hakkında kesin bilgi sahibi değilim. )

Yine hiç emin değilseniz bile hoparlöre gelen ucun gerilimini ölçmeye çalışın. Eğer herhangi bir ses sinyali geliyor ise avometre ibresi soldan sağa sürekli rasgele sapacaktır. Bunu hoparlör bağlı değilken yaparsanız daha kesin sonuçlar alırsınız (avo metre kademesini dc 3v ya da 10v gibi bir seviyeye getirirseniz)
8ohm ölçtüm hocam birde hoparlöre 5v değdirince hışırtı sesi geliyor bu sağlam demek oluyor galiba. teşekkürler hocam.

Dfplayer'ı harici bir kaynaktan beslediğiniz zaman iki ayrı devre olmuş oluyor. Bu devrelerin uyumlu çalışabilmesi için GND uçlarının ortak bağlanması gerekiyor. Arduino ile dfplayer'ı besleyen kaynakların GND uçlarını ortak bağlayarak deneyebilirsiniz.
olmadı hocam yine ses yok

Geri