Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

arduino-çizgi izleyen robot için Pil - tekerlek tavsiye

Konu, 'Elektrik ve Elektronik' kısmında spider23 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. memole

memole Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam bugün kodu tam deneme şansımız oldu, hız için çok uygun değil gibi ama yol takibi açısından oldukça başarılı yolu kaybettiğinde hafif geri gelip tekrar yola giriyor mini sumonun hazırlıkları sorunsuz biterse kodu hızlı motorlar ile dener buraya yazarım

2. spider23

spider23 Süper Üye Süper Üye

hazır kite hele bir de kodları hazır yüklenmiş olarak alınan hazır kitlere şiddetle karşıyım..
    kendinizi geliştirip ,gerçekten bir şeyler öğrenip , ortaya koymak isteyen arkadaşlar için her şeyin hazırı ile varılabilecek bir yer yok...şahsi düşüncem en yavaş şekilde en komik hatta en sarsak şekilde o çizgiyi takip etsin ama kendi emeğiniz kendi çabanız olsun....

hasari bunu beğendi.
  3. spider23

ben değerleri
    #define Kp 0.0355
    #define Kd 0.001075

olarak verdim...kp nin; kd den en az 20 kat büyük olması gerektiği yazılıydı bir yerlerde...

krky bunu beğendi.
  4. radicalbrain

radicalbrain Seçkin Üye Seçkin Üye

dostlar bu arada gercekten iddiali cizgi izleyenler icin cok para dokmeye hazir kitler almaya gerek olmadigini anladimsu birkac aylik surecte. eger cizgi izleyen yapmayi dusunuyorsaniz arduino nano ve tb6612fng ikilini kullanarak delikli pertinak uzerinden baglantilarini yapabilirsiniz. belki karisik gelebilir ama inanilmaz basit. tek yapmaniz gereken lehim sonrasinda kucucuk bir canavariniz oluyor.

ki yaris bile kazanacaginiz sistem yalniz eliniz lehime yakin olmasi lazim.

1 adet nano 17 lira (f1depo)
    1 adet 6x6cm delikli pertinaks 2 lira (f1depo)
    2 adet disi header (40 li) 2 lira (f1depo)
    1 adet erkek header (20 li) 1 lira (f1depo)
    1 adet 11.v 3s 500 mah lipo 30 lira (f1depo)
    ya da motorunuza gore.
    1 adet 7.4v 3s 500 mah lipo 30 lira (f1depo)
    1 adet tb6612fng 13 lira (f1depo)
    1 adet acma kapa butonu 1 lira (f1depo)
    qtr8a 37 lira (f1depo)
    42*19 tekerlek 15 lira (robotzade)
    sarhos teker 2 li 4 lira (robotzade)
    robot sase 12 lira (beta çizgi izleyen) (robotzade)

motor haric guzel gittik. geri kalan motor icin
    spark 12v 2500 rpm 2x45 90 lira (robotzade)
    ya da
    6v 25000 rpm mikro 22x2 44 lira
    ya da
    6v 250 rpm 5x2 10 lira :)

k45abalı, krky ve spider23 bunu beğendi.
  5. hasari

hasari Hiperaktif Üye Hiperaktif

Teşekkürler hocam bilgilerinizden faydalandık.

6. krky

krky Üye

Cevabınız için teşekkür ederim hocam. Bu kadar küçük değerlerle çalışmamıştım, yarın ilk iş deneyeceğim.

7. memole

Hazır kit konusunda aynı şeyi düşünüyorum ve sırf bu yüzden bu yıl şasesini bile öğrencilerin kesip yaptığı bir mini sumo yaptık ama maalesef ne proje yarışmaları nede diğer yarışmalar adil yapılmıyor. Göz göre para verilip satın alınmış hatta piyasada var olan ürünler proje diye yarışmalara geliyor ve birinci oluyor. Elle yapılan elektronik bir devrenin fabrikasyon ürün kadar küçük, düzenli ve başarılı olma şansı yok. Mevcut düzende derece almak istiyorsanız hazır kitler kullanmak zorunlu oluyor. Geçen yılın mini sumo finalistleri hazır robotlar. 2016 yılı birincisi GZERO hazır robot, aynı yılın finalisti yine hazır robot. Geçen yılın birincisi özel okul, ikincisi üniversite. Ben bu yarışmalar yapılmasın demiyorum ama en azından arduino tamam ama el yapımı olmayan robotların yasak olduğu bir başka yarışma yapılabilir. Metal olmayan bir malzemeden yapılma, CNC kullanılmadan elle kesilmiş(elli kesildiği çok rahat ayırt edilebilir) robotların yarıştığı bir dal daha olabilir. İlla 10X10 cm standardı koyma, sadece belli ağırlığı geçmese ne olur yani. Motora standart koy mesela 12 volt motorlar kullanılamasın sadece 6V motorlar kullanılabilsin vs. Bende şimdilik 2 tane mini sumo var birini hazır robot kartı ve şase kullanarak yaptık ötekini aldık dekotayı, matkabı kendimiz kestik, biçtik, kırdık, tekrar yaptık öğrencilerimle beraber günlerce denedik. Benim gözümde kıymetli olan bu ama iş yarışmaya, projeye veya sunuma geldiği zaman kıymetli öbürü oluyor. Bir vida bile sıkamayan müdür olmuş herifin biri geliyor, zerre kadar bir halttan anlamadığı için kutusundan yeni çıkmış çin malı drona hayranlıkla bakıyor, öğrencilerin emeğine oyuncak muamelesi yapıyor. Şunu açıkça söyleyeyim inadına site de yapsak, oyun da yapsak, robot da yapsak öğrencilerin yaptığını koyuyorum ortaya, hazır olan her şeyi arka planda tutuyorum. Tekrar tekrar söylüyorum sadece robot yarışmaları değil hemen hemen tüm proje yarışmalarında, sunumlarda maalesef projeyi hazırlayan öğretmen de, oradaki aynı branştan diğer öğretmenler de, jüri de azcık bilgisi olan kişiler de katılan projenin hazır olduğunu biliyor ama yine de nasıl oluyorsa derece alıyor ve siz bu durumu öğrencinize anlatamıyorsunuz. Öğrenci ertesi sene çalışma istemiyor, çünkü tüm yıl hazırlanıyor emek harcıyor ama sıfır emek harcanmış projeye yeniliyor ve zorunlu olarak öğrenci bir şeyler öğrensin istiyorsanız ona çok şey yaptırıyorsunuz ama yarışmaya hazır kit kullanarak gitmek zorunda kalıyorsunuz.

spider23 bunu beğendi.
  8. memole

Geçen TUBİTAK ın bölge yarışmasına gitti arkadaşım. Bir çok bilim dergisinde yayınlanmış,belgeselli çekilmiş, azcık bilime ilgisi ola herkesin bildiği bir projeyi almışlar kartondan maketini yapmışlar sadece yer isimleri tükçe yapıp getirmişler birinci olmuş bir sonraki yarışmaya gidecek. Başka proje anlattı(bilmiyorum beki onunda aynısı vardır ama ) çocuklar emek harcamış bir sorunun çözümü ile ilgili kendi çaplarında bir ürün hazırlamışlar dereceye bile girememiş şimdi bu öğrenci yarın birinci olan projeyi internette gördüğünde bunu öğrenciye nasıl izah edebilirsin. Jürideki profesörler gündemi takip etmiyor, bunu projenin hazır olduğundan haberi yok mu diyeceksin.

9. bilisimmeslek

bilisimmeslek Aktif Üye

Hocam bunları bizde yaptık. Ama kod kısmında bazı zorluklar var. Pid li kod konusunda ornek çalışma var mı geliştirip kullanabilmek için.

10. spider23

11. spider23

sayın hocam liste süper;bende batarya alma arifesindeydim; 18650 mi alsam li po mu alsam kararsızım...ama li po ya karar verdim birde li po için şarj cihazı önerebilirseniz uygun fiyatlı ama :) çok makbule geçecek..

12. memole

Hocam lipo pillerin şarjı için hücre sayıları önemli 2 hücre veya 3 hücre oluyor genelde ona dikkat et yeter pilin kaç hücreli ise ona uygun şarj aleti alna lazım bende A3 lipo şarj aleti var şimdiye kadar sorun çıkarmadı 50 lira falan fiyatı. Şikayet edenler var pil şişti diye ama bende iki tane pil var ikisinde de sorun çıkarmadı.

13. radicalbrain

hocam ben imax b6 kullaniyorum kullanmadigim zaman ordan ayar cekiyorum herhangi bir sikint olmuyor. ama 18650 almistim. 3 ü öldü. Kullanmayınca bir sekilde oluyor. 2 si sony biri lg idi. 75 tl cop oldu. degmez. lipo iyidir. sanki eskiden daha pahaliydi simdi daha uygun. ve mutlaka balansli sarj cihazi alin.

spider23 bunu beğendi.
  14. radicalbrain

var hocam. buradan yararlanabilirsiniz. ayrica ders niteliginde.

http://www.grobotik.com/sayfalar.aspx?pid=41

15. spider23

merak ettim hocam işe yaradı mı değerler??

16. radicalbrain

bizim robotumuz bitti. bu ardumoto(klon) ile yapilan bir robot. normalde stl20 kullaniyoruz ama tekerleri eskitmemek lazim. :)

yakinda tb6612fng ve nano ile bi robot karti tasarlayacagiz. o da yakinda.

krky ve spider23 bunu beğendi.
  17. spider23

hocam arduino nano ve uno da QTR 8 A nın sadece 6 sensörü kullanılabiliyor diye biliyorum? bunlar da A0 dan A5 e kadar 6 analog giriş yok mudur? yoksa 8 sensörü de kullanabiliyor musunuz_?

18. radicalbrain

Hocam yukarda bahsetmistim ali expreste robotdyn magazasinin arduino unosunda a6 ve a7 de var. Ben hem qtr 8a hem dr qtr 8rc ike sorunsuz calistiriyorum.

19. radicalbrain

20. spider23

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal