Araç muayene tekrarı

Kodla Büyü

otherm

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar aracım lpg deposu ve boruları (ağır kusur) kısa far ve sis farı ayarlarıla ilgili olarak (hafif kusur) muayeneden geçmedi. Sorum şu şimdi ben sadece ağır kusurları gidersem ve hafif kusur olan far ayarlarını yaptırmadan muayene tekrarına gitsem muayeneden geçermiyim ?

Geçersin hocam, başıma geldi daha önce. Arabanın kalacağını bile bile götürdüm, birde tavırlarından dolayı sorun yaşadım egzoz,korna ve geri lambası ağır kusur, far, etiket falan hafif kusur yazdılar. Egzoz için başka bir yere gittim hiç birşey yapmadan geçti, giden 40 liram oldu. Korna ve lambayı yaptırdım başka istasyona götürdüm, geçti muayeneden. Birkaç hafif kusur yazmışlardı yinede ama sorun olmadı.

Hafif kusurların giderilmesi zorunlu degil. Bazı forumlarda insanlarin ozellikle muayeneden kaldıklarını gördüm. Sanırım 1ay ek süre veriyorlarmış ve tekrarı ucretsizmis. Hersene 1 ay atsam kar diyordu adam.

otherm' Alıntı:
Arkadaşlar aracım lpg deposu ve boruları (ağır kusur) kısa far ve sis farı ayarlarıla ilgili olarak (hafif kusur) muayeneden geçmedi. Sorum şu şimdi ben sadece ağır kusurları gidersem ve hafif kusur olan far ayarlarını yaptırmadan muayene tekrarına gitsem muayeneden geçermiyim ?

hocam bu muayeneler sizin ve trafikteki diğerlerinin can ve mal güvenlikleri için var. Ağır kusurlu olanları yaptırsam, far ayarı yaptırmasam diyorsunuz. Peki o bozuk far ayarıyla gece yolculuk yaparken kaç kişi size sellektör yapıyor? yani trafikte 10 liradan kaçmanın sebebi nedir onu anlamıyorum?

kargasa1982' Alıntı:
otherm' Alıntı:

hocam bu muayeneler sizin ve trafikteki diğerlerinin can ve mal güvenlikleri için var. Ağır kusurlu olanları yaptırsam, far ayarı yaptırmasam diyorsunuz. Peki o bozuk far ayarıyla gece yolculuk yaparken kaç kişi size sellektör yapıyor? yani trafikte 10 liradan kaçmanın sebebi nedir onu anlamıyorum?

:+1:

otherm' Alıntı:

Hocam öncelikle selamlar. ve geçmiş olsun. Daha 10 gün olmadı aynı şeyi yaşayalı. Kısaca söyleyecek olursam 50 TL (lpg borusu spirali sökme) + 35 (makine mühendisleri odası sızdırmazlık) + zaman kaybın olacak

Hafif kusurlar kalabilir. Yapmana gerek yok yada yaptır sen bilirsin. Bey yaptırmadım. Sadece kusurlara bakılacak tekrar muayenesinde 5 dk sürmüyor. Ama beklemesi 2 saat buluyor. Detaylı bilgi aşağıdadır.

Şöyle anlatayım ki buradaki arkadaşlar da bilgi sahibi olsunlar maddi olmasa da boşu boşuna zaman kaybı yaşamasınlar.
Arabam lpgli. Yaklaşık 2,5 saat süren muayene işlemleri ve beklemenin ardından sıra bana geldi. Arabayı alıp içeri girdiler. ben de diğer tarafa almaya gectim. gelen arkadaş malesef kaldı deyince şok oldum. Neden diye sorduğumda 26 Nisandan itibaren lpgli araçlarda depodan lpg kiti bölümüne gelen kabloların (gaz, vs) spiral içinde olmaması gerekiyor dedi. Yani ağır kusur muş. ŞOK oldum. hemen lpgyi takan firmayı aradım. Malesef evet dediler. nisan ayından beri sürekli taktığımız spiralleri söküyoruz (50 tl) dedi.
Tabi benim 2,5 saat boşuna gitti.
Daha sonra spiral sökme işini kendim gözlerimle gördüm. araç liftte iken söktüler. ve inanın sökülmesi kararının ne kadar mantıksız olduğunu gördüm , ki ustalarda aynı şeyi söyledi.
Sonrasında makine mühendisleri odasında sızdırmazlık alıyorsun (35 TL). Mühendise mantıklı mı dedim sizce ? Hayır dedi ama bazıları spiralin içindeki gaz borusunu kaynak şeklinde yapıyorlarmış dedi.
Daha sonra yine bir iki saatlik sürecin sonunda muayeneden geçti. Hafif kusurlar aynen devam dendi. Hatta tekrar muayenede sadece belirtilen sorunlara bakılıyor. Başka birşeye bakılmıyor. Bilginize

TüvTürk Araç Muayenesi ilk defa yaptırdım arkadaşlar, tek seferde hafif kusurlu olarak geçtim. O da ön farlarda sıkıntı varmış. Tekerler sıfır, hiç bi kusuru yok, farlar yüzünden hafif kusurlu geçtim. Heyecanlıydı. Bende bu deneyimimi hemen sitemde yayınladım. Belki ilk defa araç muayenesi nasıl yapılır bilmeyenler için bir ön bilgilendirme olur :)

Far ayarı yaptiyap gitsen de far ayarı bozuk çıkacak. Ben hafif kusur olarak daha onun yazılmadığı araç görmedim

Far ayarı yaptiyap gitsen de far ayarı bozuk çıkacak. Ben hafif kusur olarak daha onun yazılmadığı araç görmedim
Corsa'm varken yazıyorlardı ancak Peug5008 ile geçen gün gittim. Far kusuru bunda çıkmadı. Değerler hem aralıkta hem de birbirine çok yakın. Maşallah nazar değmesin :D

Geri