ARAÇ KAMERALARINI AKÜDEN BESLEME

Kodla Büyü

hteam

Üye
Arkadaşım için lazım olan bir devreyi sizlerle de paylaşıyorum. Devre araca taktırdığımız kameraları araç aküsünden beslemek için tasarlandı. Devre 12f675 kullanıyor. Aküyü korumak için ise akü voltajı analog okutularak akü seviyesine göre kameranın çalıştırılması sağlanıyor. Devre ile ilgili ayrıntılara ve programa
http://www.teknobilisim.org/arac-kamera-kontrol/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• devreust.jpg
    devreust.jpg
    75.6 KB · Görüntüleme: 851
  • kamerabaskı.jpg
    kamerabaskı.jpg
    83 KB · Görüntüleme: 851
Re: Ynt: ARAÇ KAMERALARINI AKÜDEN BESLEME

Zaten araç kameraları, 10 12 voltla çalışmıyor muydu?
Böyle bir arabirim devresi gereklimi?

benim arkadaşın kullandığı 5 volt beslemeli idi. bir de asıl amaç kameranın gücü bir yere kadar 8 saat kadar dayanıyordu. bu devre ile 1 haftaya kadar kullanabiliyorsunuz.

COBOL' Alıntı:
Bende öyle biliyorum. Arkadaşların 5v luk kamera sanırım adaptör ile çalışan, araç icin geliştirilmemiş bir cihaz. 12 voltu 5 volta 7805 gibi tek bir elemanla aküden saglamakta mümkün gerçi. 1Haftaya kadar çalışma olayini anlamadım ama sonuçta bataryali olan nu kamera aküden dolunca mı bukadar gidiyor?

kendir_li' Alıntı:
COBOL' Alıntı:
Bende öyle biliyorum. Arkadaşların 5v luk kamera sanırım adaptör ile çalışan, araç icin geliştirilmemiş bir cihaz. 12 voltu 5 volta 7805 gibi tek bir elemanla aküden saglamakta mümkün gerçi. 1Haftaya kadar çalışma olayini anlamadım ama sonuçta bataryali olan nu kamera aküden dolunca mı bukadar gidiyor?
Bir yanlış anlaşılmayı düzeltim. arkadaşın kullandığı kamera çakmak girişli 12v doğru. adaptör 5 v'ta düşürüyor. Devredeki cam yazan çıkışa kameranızın adaptörünü bağlıyorsunuz. Asıl amaç akuyu tamamen bosaltmadan kamerayı beslemek. Devre belli aralıklarla akü voltajını okuyor ve sizin belirlediğiniz kritik seviyeye ulaşmışsa voltajı kesiyor.

Bu kameraların yekünü zaten 5 V ile çalışıyor. Öyle olmasaydı USB'ye bağladığımızda çalışmazlardı ;)
Gelen 12 voltu da 7805 gibi entergre bir elemanla düşürüyorlar.

Fikir güzel ancak hesaba katılmayan iki unsur var ki birincisi, kameradaki sensörlerin ömrü ikincisi ise kameraların dahili pilleri. Non-stop kayıt yapan kameraların sensörleri bir süre sonra bulanık görüntü vermeye başlayacaktır. Ayrıca far ışığı da olmayacağı için gece çekiminde iyi sonuç alınmayabilir. Tabi bir de aracın önüne ve arkasına birer tane koymadıktan sonra çok anlamı yok.

Bir de bu kameraların içinde son derece adi bir pil oluyor ve ortalama 1 yıl içinde ömrünü tamamlıyor. Sonuç olarak, aracı durdurduğunuzda akü gücü aniden kesildiği için hafıza kartına yazım yarıda kesiliyor ve kart hasar görüyor. Gece gündüz çalışan kameranın pili herhalde 4-5 ay içinde bozulacaktır. Çok pahalı olmuyor bu piller ama söküp değiştirmek falan uğraştırır.

yataylimit' Alıntı:
Bu kameraların yekünü zaten 5 V ile çalışıyor. Öyle olmasaydı USB'ye bağladığımızda çalışmazlardı ;)
Gelen 12 voltu da 7805 gibi entergre bir elemanla düşürüyorlar.

Fikir güzel ancak hesaba katılmayan iki unsur var ki birincisi, kameradaki sensörlerin ömrü ikincisi ise kameraların dahili pilleri. Non-stop kayıt yapan kameraların sensörleri bir süre sonra bulanık görüntü vermeye başlayacaktır. Ayrıca far ışığı da olmayacağı için gece çekiminde iyi sonuç alınmayabilir. Tabi bir de aracın önüne ve arkasına birer tane koymadıktan sonra çok anlamı yok.

Bir de bu kameraların içinde son derece adi bir pil oluyor ve ortalama 1 yıl içinde ömrünü tamamlıyor. Sonuç olarak, aracı durdurduğunuzda akü gücü aniden kesildiği için hafıza kartına yazım yarıda kesiliyor ve kart hasar görüyor. Gece gündüz çalışan kameranın pili herhalde 4-5 ay içinde bozulacaktır. Çok pahalı olmuyor bu piller ama söküp değiştirmek falan uğraştırır.

2 öneri: cihazın pili sökülecek, devre direkt aküye bağlanacak. Gerisi size kalmış.

Geri