Aracım neden siyah duman atıyor?

Kodla Büyü

muzo696

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar 2006 ford focus aracım var benzinli bugun ılk defa calıstırdıgımda soguk motorda aracımdan 30 sanıye kadar sıyah kokulu bır duman attı kesıldı. bır daha yapmadı.
motor soguyunca tekrar bastım marsa gene aynısını yaptı ama daha az attı sıyah dumanı nedır bunun sebebını bılen var mı acaba..

benzinli araçlarda siyah duman atma nedeni yakıtın sağlıklı yakılamamasından kaynaklı olabilir

bujileri ve enjektör ünitesinin temizliği ile hallolur tahminim.

Motor soğukken kısa bir süre yapabiliyor ama sürekli oluyorsa sıkıntı..

km kaç? motor yağında azalma var mı? varsa kaç kmde ne kadar eksiltiyor?

lpgli mi ? emin olmayarak lpg yağı yok karartır buda sogukken yağ yaktıysa siyah duman yapabilir diye düşünüyorum

bu arada mmt şanzıman hakkında bilgisi olan var mı? kar üstünde 5 dakka patinaj yaptım olmadık bir koku. ne olabilir?

ptinajdan dolayı lastik yakmış olabilirsin ayrıca debraj baskı balatasını zorlanmış olabili koku yapması doğal

wezyr' Alıntı:
ptinajdan dolayı lastik yakmış olabilirsin ayrıca debraj baskı balatasını zorlanmış olabili koku yapması doğal
:mrgreen: :mrgreen: Türk yıldızlarının gösteri dumanı da oolabilir

faruk8542' Alıntı:
wezyr' Alıntı:
:mrgreen: :mrgreen: Türk yıldızlarının gösteri dumanı da oolabilir

AH HOCAM NE GÖSTERİSİ. BURASI MUŞ TEK DERDİM ARABAYI SİTENİN İÇİNE SOKABİLMEK :(

BU ARADA BENİM KOKU DEVAM EDİYOR. DEBRAJ BALATASI KOKUYORSA NE OLUYORDUR YANİ BİTİYOR MU YOKSA SADECE ISINMADAN FALAN MI BÜYÜK Bİ HASAR GÖSTERGESİ FALAN OLMASIN.?

Arkadaşlar yeni yaşadığım bir arızayı bilgi amaçlı paylaşıyorum.Faydalı olur dilerim.

Bilindiği gibi ; Dizel araçlarda motor ısınana kadar turbo verimsiz çalışır. Yeteri kadar sıkıştırılamayan hava, piston içinde verimsiz yanmaya sebebiyet verir. Motor ısındıktan ve turbo normal veriminde çalışmaya başladıktan sonra silindire yeterli basınçla bol oksijenli hava basıldığından motorin tam yanar ve siyah duman oluşmaz. Halbuki soğukken bu tam yanma gerçekleşmediğinden yakılamayan motorin siyah bir duman şeklinde egzozdan atılır.

Dizel aracım son haftalarda sürekli siyah duman atmaya başladı.Park halinde gaza yüklenildiğinde egzoz zemini kapkara is yapıyor.Hareket halinde yüksek viteslere çıkışlarda kamyon gibi siyah duman atıyor.
Aracı Adana Aykan'a götürdüğümde Hava Akış Metre Ünitesinin arızalı olduğunu söylediler.
Değişim yapıldı.
Siyah duman atma azaldı.
Servise tekrar gittim.
Bunun normal bir durum olduğunu ; birkaç gün egzozun siyah duman atmasının devam edeceğini sonrasında düzeleceğini bildirdi.
(Bazı servisler tamirat sonrası egzozu değişiyormuş.Dikkat edin.)
Şuan ilk çalışma haricinde araç siyah duman atmıyor.

Kardeşim bendede opel var karstayım geceleri eğer soguksa yukarda arkadaşın dediği gibi önce kapkara duman atıyo sonra bi daha yapmıyo soğuktan olabilir benim zannımca

Geri