Arabanızda hangi motor yağını kullanıyorsunuz?

Kodla Büyü

Ahber

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar ford focus 2 benzin/lpg 2006 model arabaya 10/40 mı 5/30 mu yağ kullanmalı. siz neye göre kullanıyorsunuz.

Mobil 5w30, fiyatı uygun denk gelirse 5w40 kullanıyorum.
Seat Toledo 2003 1.6 16v Benzin+LPG

10 ile başlayan yağlar yarı sentetiktir. 10w40 ekonomik olduğu için sanayici yağıdır. Genelde söylemeden direk doldururlar.
0 ve 5 ile başlayanlar tam sentetiktir, dayanıklılık ve kullanım süresi uzundur.
Castrola boşa para vermeye gerek yok, Türkiye'de dolumu yapan SELCO aynı banttan doldurup aynı dağıtım kanalı ile BP yağı benzinliklere daha ucuza vermekte, yani BP bidonunun içinde de Castrol var.
Mobil ciddi anlamda farkı hissettiriyor, tavsiye ederim.

Son düzenleme:
hocam 5/30 daha ince olduğu için performansınızı bir miktar arttırabilir ama yağ eksiltme durumunuzu arttırır bizzat başıma geldiği için söylüyorum. 10/40 lık yağ biraz daha kalındır ama bana göre yeterli inceliktedir. 10/40 tan şaşmayın derim

hocam 5/30 daha ince olduğu için performansınızı bir miktar arttırabilir ama yağ eksiltme durumunuzu arttırır bizzat başıma geldiği için söylüyorum. 10/40 lık yağ biraz daha kalındır ama bana göre yeterli inceliktedir. 10/40 tan şaşmayın derim
Eksiltme sorunu yaşamıyorum, bu sorun vw grubunda bu motora kadar büyüklüklerde pek yok, Ör. Opel grubu kalın ince ayırt etmez her türlü eksiltir.
VW grubu kitapçık değeri en ideal 5w30.

2010 dizel focus için mobil 1 esp 5/30 kullanıyorum. aracın motorunda yazıyor etiket duruyorsa sizde de yazmalı.

CASTROL MAGNETİC
Özel serilerde (EDGE vb.) belki fark edebilir ama MAGNATEC te ısrarcıysanız, BP alın hocam fazla ödemeye gerek yok.

SELCO Consulting
BP & CASTROL Şebeke Entegrasyon Projesi [2001]

2000 senesinde CASTROL'ü bünyesine katarak kapasitesini % 100 arttıran BP, madeni yağ dolum tesislerini Gemlik çatisi altında birleştirerek, BP ve CASTROL markalarını pazara, aynı dağıtım kanalından ulaştırmayı tedarik zinciri stratejisi olarak benimsedi.

Arabanıza hangi yağı kullanıyorsanız ona devam edin. Uzmanın tavsiyesi bu Mobil 1 ESP Formula 5W-30.

Geri