Araba önerileriniz neler? Yardımm...

Kodla Büyü

Selçukk

Üye
Merhaba arkadaşlar. Uzun zamandır bir çok konuda sizin yorumlarınızdan faydalanıyor ve yorumlarınıza güveniyorum. Şimdi ise araba konusunda tavsiyeler istiyorum. Nisan ayı içerisinde Allah nasip ederse 40.000 tl civarında bir araba almayı düşünüyorum. Sizin tavsiyeleriniz neler?

hocam 40 bin liraya egea yok.zaten araç alacaksanız öncelikle ne istediğinize karar vermelisiniz.otomatik-manuel, sedan-hb.bunlar zaten kafanızdakinin şekillenmesini sağlar.

Hocam tabiki kafamda belirli bir şablon var. Sedan, manuel, kilometresi olursa 100.000 altında .. Ama marka olarak daha çok fikir almak istedim. Ford focus ya da opel astra sedan 1.6 111. yıl serisi olanlar hoşuma gidiyor mesela.

Aynı durumdayim hocam, 40 ~45 bin arasi arac bakiyoruz esimle. O megane 3 istiyor, ben jetta istiyorum. Jettalarin bagaj hacmi cocuklu aileler icin ideal.

Hocam Allah hayırlı arabaları almayı nasip etsin. Bizde bagaj hacmi iyi olan güçlü bir araba istiyoruz. Çünkü Erzincan da görev yapıyorum, ailelerimiz Kocaeli ve Bursa da. Yani uzun yolda kullanılacak konforlu, güvenlikli bir araç arıyorum. Tabi ne kadar para olursa o kadar iyi olur ama bütçemiz şimdilik maksimum 40.000

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-o ... 663/detay/

Aradığınız tüm özellikler burada :)
sedan, manuel, 100k'nın altında, 2011 model, sorunsuz sıkıntısız araba.
sadece bursa-erzincan gibi bir mesafe için tavsiye etmem. Ben en fazla boğazlıyan-antalya arası uzun yol yaptım. 2 şofördük, o yüzden yorulduğumu hissetmedim ama sanırım 1000 km gibi bir yolda yoracaktır.

Hocam city ler nasıl memnun musunuz? Uzun yolda yormasının sebebi nedir? Araba alırken bunlara da dikkat ederim diye soruyorum ;)

Hocam birçok konuda city'den memnunum. Üst segment bir araba almak için değiştirmeye niyetlendirm.
Yol tutuşu güzel, ama B segmenti bir araba olduğu için 120-130 km üstünde kullanmamak faydalı. Ben 180 km hıza kadar tek başımayken çıktım, bir sıkıntı yok ama yine de dikkatli olmakta fayda var.
Araç düşük devirlerde yakıt ekonomisi sağlayan, üst devirlerdeyse performans sağlayan bir araç. Tüketim verilerini de ilanda yazdım. Hatta geçen hafta boğazlıyan-ankara 320 km yolu 4.9 lt ortalamayla gittim. Araçta yalnızdım, bağaj boştu. ortalama hızım da 90-95 km civarındaydı.
Dediğim gibi uzun yolda beni yormadı, beraber gittiğimiz arkadaşımın 2006 golfü vardı ve o benim aracımı oldukça konforlu buldu. Fakat nihayetinde 1000 km yol gidecekseniz yoracağını düşünüyorum. Yorulmamak adına octavia, mondeo, latitude... gibi araçları tavsiye edebilirim.
Şehir içi kullanımı için ideal bir araçtır...

Ş.içi çok kullanmıyacaksanız ya da bulunduğu yer çok sıkışık trafik durumu barındırmıyorsa fluence olabilir.Focus olabilir.Astra önermiyorum lpg sorunu yaşama ihtimali yüksek.

giryan hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Honda city değil belki ama civic olabilir fakat 2009 ve üzeri olanlar benim bütçeyi aşıyor.

hocam ben fiesta düşünmüyorum. Bagajı büyük, konforlu bir araç arıyorum. Aracının konforundan şüphem yok ama bagajı çook küçük

Selçukk' Alıntı:
ismailt hocam opel lpg de sorun çıkarır demişsiniz fakat bu araba sizce nasıl? http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-o ... 0358/detay

hocam iyi bir araba lakin lpg'de problem yaşatması ile ünlü.Örneğin bir tanıdığımda 2004 model hb var ve landirenzo lpg taktırdı sorun yaşamamak için ama yine de sorun yaşadı ve sorun tam hal olmadı uğraşmamak için 2 yıldır öyle biniyor.Bu araca lpgnin ne zaman takıldığını sorun eğer yeniyse ben şahsen şüphelenirim.Eskiyse motorun sağlıklı olduğunu iyi kontrol ettirmeniz lazım lpgden dolayı valf problemi oluşmaya başlamış mı?

Mondeoların 1.6ları var hocam 1.6 ve 2.0 dizelleride mevcut.
Arabayı hiç yakından gördünüzmü bilmiyorum ama bagajıda içide geniş heybetli bir araç mondeo...
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-o ... 7745/detay

Ama jettamı mondeomu deseniz ben jetta derim sonuçta Volkswagen...
Jettalarda fsi tsi muhabbeti var yani lpg takılamayan modelleri var onlara dikkat edilmeli...

ismailt' Alıntı:
Selçukk' Alıntı:
ismailt hocam opel lpg de sorun çıkarır demişsiniz fakat bu araba sizce nasıl? http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-o ... 0358/detay

hocam iyi bir araba lakin lpg'de problem yaşatması ile ünlü.Örneğin bir tanıdığımda 2004 model hb var ve landirenzo lpg taktırdı sorun yaşamamak için ama yine de sorun yaşadı ve sorun tam hal olmadı uğraşmamak için 2 yıldır öyle biniyor.Bu araca lpgnin ne zaman takıldığını sorun eğer yeniyse ben şahsen şüphelenirim.Eskiyse motorun sağlıklı olduğunu iyi kontrol ettirmeniz lazım lpgden dolayı valf problemi oluşmaya başlamış mı?

Hocam açıkçası çok kararsızım. Ama eğer opel olursa dediğinize mutlaka dikkat edeceğim...

Astralarda iyi bir kit lpg de sorun çıkarmaz diye biliyorum. ben dizelini kullanıyorum. bagaj çok iyi. yol tutuşu da iyi.

Bence 2009 model ve üzeri bir mazda3 alabilirsin.. Hem c sınıfı olması, hem donanımı hem güvenliği hem de görüntüsü gayet hoş. 2. el dersen mazda3 lerin değer kaybetmedikleri ortada.

Selçukk' Alıntı:
hocam ben fiesta düşünmüyorum. Bagajı büyük, konforlu bir araç arıyorum. Aracının konforundan şüphem yok ama bagajı çook küçük
ben 7 kişilik toyota verso kullanıyorum memnunum. arkadaki 3+2 koltuk tamamen kapanabiliyor. tüm koltuklar birbirinden bağımsız ileri geri harekti. 2500 lt den fazla bagaj hacimi oluyor. 3 tipi var. en boş olanda bile izofix ve top tether,dijtal otomatik çift kanallı klima, 6lı cd çalar, 9 hava yastığı, start stop, denge kontrol, patinaj kontrol, orjinal park sensörü vb. gibi ve adını bilmediğim birçok özellikleri var. uzun yola uygun. arka koltuklarda masa, bardaklık, kol dayama, sağda solda koltuk arkasında vb eşya koyabileceğin birçok bölme var. kalabalık veya çocuklu aileler için çok ideal. ön gögüste 3 torpido var. dolularında biri soğutmalı. 1470 kg olmasına rağmen az yakıyor. fren mesafesi iyi. lpg ile uzun yolda 18 kuruş şehir içinde 23 kuruş yakar. çok atik bir araba değil. ancak 2010 üstü modellerinde motor gücü daha yüksek kasada gögüste ve özelliklerindede değişiklikler var. dizelini alırsan çekiş sorunuda yok, hiçbir eksiği olmaz bence. sedanlardan yüksektir. sürerken çok geniş bir alanı görürsün ama ön kaputunu göremezsin. park ederken arkanıda pek göremezsin, zamanla alışıyorsun.

aracımı şubat tatilinde sattım.en fazla 45 e kadar otomatik araç bakıyordum.2 aydır günde 20 defa ilanları taradım.forumları okudum, değerlendirdim.kendime göre birkaç durum belirtmek isterim.
1.Eğer bu kadar para vereceksem araba da donanım olmalı bence.bu anlamda boş donanımlı araçlara bakmamanızı öneririm.
2.Belirlediğiniz km çok yüksek.bence en fazla 30-40 binde bir araç bakın.özellikle süreçte aracın değerini kaybetmemesi ve kolay satabilmek için az km olması önemli.
bu fiyata yüzbin km altında jetta bulmanız mümkün değil.yoksa jetta hiç birisiyle kıyaslanmaz aslında.yinede bakarsanız tsi ya da fsi olmasın.1.6 comfortline.
yine bu fiyat aralığında yeni kasa mondeo bulmanız mümkün değil.45-46 civarına 2009 modeli bulunabilir.onuda yine yüzbin km altında bulmanız çok zor.ben şahsen 120-130 binde mondeo alana kadar 40 binde focus alırım.focus titanium x çok iyi olur.
civic yine bu fiyat aralığında zor.boş olanını bulursunuz muhtemelen ama o tercih size ait.
mazdanın özellikle parça fiyatları yüksektir.mesela değişecek parçalar japonyadan geliyor.bu anlamda bir kaza durumunda aylarca bekleyebilirsiniz.yoksa donanım olarak araca birşey demek mümkün değil.
corolla elegant mantıklı bir tercihtir.bu fiyata az km bulmanız yine zor.
Astralar da yine güzel araçlar.lpg de çok sorun çıkardığı söylenemez.onda da eski kasalardan alabilirsiniz.ancak çok sağlam ve donanımlı bir araçtır.hemen hemen her donanım bulunur ve yol tutuşu çok iyidir.
yeni elantralar, accent blue, i30 da bakılabilecek araçlardır.
Not:yazdıklarım 2 ay boyunca, tamamı araçları kullanan eş, dost tanıdıkların deneyimleri sonucudur.bir kısmı da kendi deneyimlerimdir.

2 yıldır dizel focus titanium kullanıcısıyım tavsiye ederim. Hem içi hem bağajı geniş. motoru güçlü (110 bg 240nm tork). Konforlu bir araç uzun yolda yormaz. İnşallah temiz güzel gönlüne göre bir araç bulursun.

Selçukk' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar. Uzun zamandır bir çok konuda sizin yorumlarınızdan faydalanıyor ve yorumlarınıza güveniyorum. Şimdi ise araba konusunda tavsiyeler istiyorum. Nisan ayı içerisinde Allah nasip ederse 40.000 tl civarında bir araba almayı düşünüyorum. Sizin tavsiyeleriniz neler?

Al hocam meslektaşından aradığın bütün özelliklerin hepsi hatta fazlası mevcut.
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-o ... 101/detay/

hocam hackbak düşünürseniz bende Astra essentia confor var 2011 model 49500 km'de ve benzinli.arabama güveniyorum.düşünürseniz ilanı aktif hale alabilirim.

Geri