Arçelik Faz 3 Veyon

Kodla Büyü

ntopcu2

Aktif Üye
Arkadaşlar merhabalar, faz 3 arçelik tahtalarımız yeni kuruldu ilk kez veyon kurdum. Fakat etkileşimli tahta kullanıcı oturumu açma ekranındaykan uzaktan denetim yapamıyorum. Kullanıcı oturum açtığında ise uzaktan bağlantı yapabiliyorum. Kilitle gibi özellikleri de çalışmıyor sorun ne olabilir? Hepsine sabit ip verdim.

hocam veyonla ilgili sıkıntılar bende çekmekteyim. Bende LAbda pardus bilgisayarlar var. veyonla bilgisayarlara hiç bağlanamıyordum. buradan gelen bi tavsiye ile veyonları kaldırıp güncel olanı tekrar kurdum. bağlantı yapabildim. Fakat hala öğrenci kitleme işlemi yapamıyorum. ilk açılışta bazı bilgisayarlar sarı renkte görünüyor iletişim kuramıyorum, öğrenci bilgisayarlarında veyon configirasyonu açıp durdur ve başlat yapmak zorunda kalıyorum.

veyonları silip tekrar kurun belki düzelir bazı şeyler.

hocam 4.7.4 yerine 4.7.3. yükleyin. 4.7.4. te ekran kilidi çalışmıyor sadece klavye kilidi çalışıyor. Evet oturum kapatıldığında tahta sarı veya turuncu görünüyor açıp müdahale edemiyorsun veya yeniden başlatamıyorsun öyle kalıyor, o durum sıkıntılı. Bende araştırıyorum belki bir çözüm bulurum. Yalnız kapalı iken açmanın bir yöntemini buldum.

hocam veyonla ilgili sıkıntılar bende çekmekteyim. Bende LAbda pardus bilgisayarlar var. veyonla bilgisayarlara hiç bağlanamıyordum. buradan gelen bi tavsiye ile veyonları kaldırıp güncel olanı tekrar kurdum. bağlantı yapabildim. Fakat hala öğrenci kitleme işlemi yapamıyorum. ilk açılışta bazı bilgisayarlar sarı renkte görünüyor iletişim kuramıyorum, öğrenci bilgisayarlarında veyon configirasyonu açıp durdur ve başlat yapmak zorunda kalıyorum.

veyonları silip tekrar kurun belki düzelir bazı şeyler.
Cevabınız için teşekkür ederim hocam, zaten son sürüm kurmuştum. Söylediğiniz sarı renk malesef bizde de mevcut.

hocam 4.7.4 yerine 4.7.3. yükleyin. 4.7.4. te ekran kilidi çalışmıyor sadece klavye kilidi çalışıyor. Evet oturum kapatıldığında tahta sarı veya turuncu görünüyor açıp müdahale edemiyorsun veya yeniden başlatamıyorsun öyle kalıyor, o durum sıkıntılı. Bende araştırıyorum belki bir çözüm bulurum. Yalnız kapalı iken açmanın bir yöntemini buldum.
Cevabınız için için teşekkür ederim hocam, cihaz kapalı iken nasıl açıyoruz?

Bir araştırma yaptım google da derli toplu üç kaynak gördüm sırasıyla uygulamaya çalıştım. İlk linktekileri uyguladım fakat tahtayı kapatınca wake on lan özelliği yine pasif hale geldiği için açılmadı. İkinci linktekileri uygulayınca tahtayı açabildim. Birinci linktekilerin bir etkisi olmuşmudur bilmiyorum. Sadece bir tahtada denedim geçen gün. Bir dosya ekliyorum umarım yardımcı olur, içindeki notu okuyun lütfen.

Ekli dosyalar

• wakeonlan.rar
    5.5 KB · Görüntüleme: 5
Bir araştırma yaptım google da derli toplu üç kaynak gördüm sırasıyla uygulamaya çalıştım. İlk linktekileri uyguladım fakat tahtayı kapatınca wake on lan özelliği yine pasif hale geldiği için açılmadı. İkinci linktekileri uygulayınca tahtayı açabildim. Birinci linktekilerin bir etkisi olmuşmudur bilmiyorum. Sadece bir tahtada denedim geçen gün. Bir dosya ekliyorum umarım yardımcı olur, içindeki notu okuyun lütfen.

Açıldıktan sonra kullanıcı oturum giriş ekranını gösteriyor mu peki hocam? Yoksa yine uzaktan bağlantı kullanıcı girişi yapılana kadar yapılamıyor mu ?

Hocam tahtalarda varsa kısıtlı(öğrenci) kullanıcısını silin, öğretmen hesabını da kendiliğinden girişe ayarlayın. Tahtayı açınca şifre girmeye ihtiyaç olmadan otomatik öğretmen oturumunda açacak. Tabi oturumu kapat derlerse yine etapadmin ve öğretmen şifreli ekranı geliyor ve veyon ekranında turuncu görünüyor tahta. Vaktim olunca buna da bir çözüm bulmaya çalışacağım.

Hocam tahtalarda varsa kısıtlı(öğrenci) kullanıcısını silin, öğretmen hesabını da kendiliğinden girişe ayarlayın. Tahtayı açınca şifre girmeye ihtiyaç olmadan otomatik öğretmen oturumunda açacak. Tabi oturumu kapat derlerse yine etapadmin ve öğretmen şifreli ekranı geliyor ve veyon ekranında turuncu görünüyor tahta. Vaktim olunca buna da bir çözüm bulmaya çalışacağım.
Hocam o oturumları sildim fakat müdür bey flash olmadan giriş yapılmasını istemiyor. Bu sebeple kullanıcı oturum ekranında kalıyor. Uzaktan bağlanamıyoruz. Malesef. Öğretmenin flashı takıp oturum açması gerekiyor.

Pardus depoda E- ağ uygulaması var. Oldukça başarılı.
Sanırım başka bir başlıkta söylemiştim ntopcu2 hocama okulda kullanabildiğim tek bilgisayarda windows var, o bilgisayarı da tüm öğretmen arkadaşlar kullanıyor, bilsa da yüklü olduğu için pardus kurmak istemedim. O yüzden veyonu tercih etmiştim. E-ağ ve epoptesten de bahsetmiştim.

ntopcu2 hocam sanırım pardus içindeki eta usb kilit programını kullanıyorsunuz. Benim müdürümde usb kilit veya onun karekodlu olanını kurmamı istedi. Kaliteli sağlam bir usb çoklayıcı yoksa tahtalarda, sürekli flash bellek kullanılırsa usb portların zamanla bozulması olası. Karekodlu olanı denedim. Telefondaki eba uygulamasından karekodu okutup oturum açıyorsunuz. Ama bana kullanışlı gelmedi. Çünkü her öğretmen giriş yaptığında öğretmen ismiyle yeni bir kullanıcı oluşuyor. Aslında bir yönden avantajlı da.Her öğretmenin kendi home dizini, masaüstü oluyor. Ama baktımki her kullanıcı için wine ayarlaması, çeşitli dosyalar için varsayılan program ayarlaması, öğretmenlerin kullandığı zkitap ve diğer dosyaların kendi hesaplarına taşınması gerekecek. Bazı zkitap vb için şifrelerinin yeniden girilmesi gerekecek. Bazı uygulamalar eski, tahtanın kendi klavyesiyle giriş yapamadığım için şifreleri usb klavye takarak girmek zorunda kalacağım. Diyelimki ard arda bir sınıfa iki saat dersiniz var, telefondaki uygulamayla giriş yaptınız ,tahta açılıyor, fakat telefondaki oturum kapanıyor. Tenefüse çıkılırken tahtayı kapattınız. Tenefüsten sonra tekrar telefondaki eba uygulamasıyla mebbis veya edevlet bilgileriyle giriş yapmanız gerekecek. Buna benzer sorunlarla uğraşmak istemedim. Çünkü bu işleri bazı öğretmen arkadaşlar tek başına yapamayacak biliyorum.
O yüzden bende mehcan e-kilit kurdum. Kilit özelliğini ücretsiz versiyonda kullanabiliyorsun. Hem telefon hemde flash bellekle açabiliyorsun. Öğretmen telefonlarına anahtar kod gönderdim. Tarayıcı adres çubuğuna kodu girdikten sonra bunu telefon ana ekranına eklettim. Yapamayanlara yardımcı oldum. Kullanamayan olursa usb den açılacak şekilde ayarlayabilirim dedim ama gerek kalmadı.İki üç günde problemleri çözdük.

Son düzenleme:
Kullandığınız bilgisayar özellik olarak iyi bir bilgisayarsa virtualbox veya VMware kurup sanal bir etap19 kurabilir onun üzerinden de yönetebilirsiniz. Veya diskte başka bir bölüme pardus yükleyip dual boot yapabilirsiniz.

Geri