Anadolu Öğretmen Liselerine aday gösterilecek öğrenciler

Kodla Büyü
Ne yani Öğretmenler kurulu bu öğrenci bütün dersler 5 ama öğretmen olmaya uygun değil derse öğretmen lisesine gidemeyecek mi...... :eek:

cicero' Alıntı:
Ne yani Öğretmenler kurulu bu öğrenci bütün dersler 5 ama öğretmen olmaya uygun değil derse öğretmen lisesine gidemeyecek mi...... :eek:

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
ANADOLU ÖĞRETMEN LİSELERİ YÖNETMELİĞİ

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/158.html

Başvuru Şartları

Madde 8- (Değişik birinci cümle: 12.6.2008/26904 RG) Bu okulları tercih edecek öğrencilerde aranacak şartlar şunlardır:

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

b) İlköğretim okulu sekizinci sınıf öğrencisi olmak.

c) İlköğretim okulunun altıncı, yedinci ve sekizinci sınıflarında sınıf tekrar etmemiş olmak.

d) ( Değişik: 20.10.2000/24206 RG ) Evli olmamak.

e) (Değişik birinci fıkra: 18.01.2007/26407 RG) Öğrenim gördüğü ilköğretim okulunun 8 inci sınıf şube öğretmenler kurulunca, EK-1 sayılı Anadolu Öğretmen Liseleri Aday Öğrenci Formuna göre aday gösterilmiş olmak.

Aday Seçimi

Madde 9- (Değişik birinci cümle: 12.6.2008/26904 RG) Bu okulları tercih edecek öğrencilerin seçimi, öğrenim gördükleri ilköğretim okullarının 8 inci sınıf şube öğretmenler kurulunca yapılır. Aday seçiminde öğrencinin;

a) Çalışkanlığı,

b) Öğretmenlik mesleğine karşı ilgisi ve yatkınlığı,

c) Konuşma, kavrama ve ifade yeteneği,

d) Kendine olan güven duygusu,

e) Ahlâkî durumu,

f) Yürürlükten kaldırıldı. ( 16.7.2009/27290 RG)

gibi hususlar göz önünde bulundurulur.

Bu maddenin (a), (b), (c), (d) bendlerinde yer alan hususların tespitinde ilgi envanteri, tutum ölçeği ve kişilik tasarımı gibi objektif ölçme araçları kullanılır.

Geri