ANADOLU MESLEK LİSESİ DERS SAATLERİ ???

Kodla Büyü

ilter1081

Site Gezgini
Çerçeve Programa göre 12. Sınıf öğrencileri 26 saat Alan - Dal dersi seçerler deniliyor. Peki Yeterli işletme olmazsa ve öğrencilerin bir kısmı okulda işletmelerde beceri eğitimi dersi alırlarsa bu sayı 16 saate düşüyor ve 10 saat de secmeli ders secmek gerekiyor.
Bu uygulamayı nasıl yapmayı planlıyorsunuz arkadaşlar?
1- Aynı sınıf farklı derslere nasıl girecek?
2- Bir Sınıfta işletmelerde beceri eğitimi dersi nasıl hem 16 hemde 24 saat gösterilebilir?(e okulda)

Ekli dosyalar

• aaa.jpg
    aaa.jpg
    191.5 KB · Görüntüleme: 3,706
İşletme yeterli olmazsa öğrenciler okulda 24 saat İBE dersi yapar 16 saat değil.
Eğer 16 saat meslek dersi verilmesi kararı verilirse, o zaman 16 saat ders görürler(İBE değil meslek dersi) ve İBE yapmadıkları için mezun olabilmek için yaz stajı yapmak zorundalar.

Sayın hocam, yeni çerçeve programda okulda kalırlarsa 16 saat işletmelerde beceri eğitimi görürler diyor.12 saat de seçmeli ders alınır görünüyor. Resimdeki gibi...

ilter1081' Alıntı:
Sayın hocam, yeni çerçeve programda okulda kalırlarsa 16 saat işletmelerde beceri eğitimi görürler diyor.12 saat de seçmeli ders alınır görünüyor. Resimdeki gibi...

Çerçeve programda 16 saat İBE görürler diye birşey kesinlikle yok. İBE(İME) yi mesleki ve teknik eğitim yönetmeliği düzenler.
Hocam ** ın anlamı çizelgenin en altında yazıyor. 16 seçerseniz İBE yapılmaz.
** İşletmelerde beceri eğitimi uygulaması yapılmayan ancak bu eğitimi yönetmelik gereği staj yoluyla
tamamlayan kurumlarda uygulanır.
Orada yazan 16 saat şu anlamda. Eğer 12. sınıf meslek ders saati sayısını 16 seçerseniz; Aynen ATL-TL sınıflarında olduğu gibi 16 saat meslek dersleri (İBE değil !) verilir. SEçmeli dersleri(12 saat) kültür derslerinden seçilmesi (üniversite sınavı için) tavsiye edilir. Dolayısıyla bu sınıflar İBE yapmaz. Bu nedenle yaz stajı yapmaları zorunludur. Aynı nedenle eğer okulunuzda EML yoksa koordinatörlükte olmaz. Benim tavsiyem 12. sınıflara 24 saat meslek dersi kısmını seçin ve işletmeye gönderin 3 gün.
http://mevzuat.meb.gov.tr/html/24804_0.html
Madde 191- İşletmelerdeki meslekî eğitim ders yılı başında başlar, ders yılı sonunda biter. Haftada üç gün işletmede beceri eğitimi, iki gün ise kurumda veya eğitim biriminde teorik eğitim yapılması esastır.

İlter hocamın anlatmak istediği şu, 12. sınıfların bir kısmını okulda bırakıyorduk okulun işlerini yapmak için onları 300 saatlik yaz stajına yolluyorduk. Diğer kısımda işletmeye gidiyordu madde 191 kapsamında. Anadolu Meslek Liselerin çerçeve programı değişti ve yeni programa göre son sınıflara bu uygulamayı nasıl devam ettire biliriz. Anadolu meslekte çalışan arkadaşlarda aynı sorunu yaşayacak. Müdürümüz ya hepsi staja gitsin yada hepsi okulda kalsın haksızlık olmasın diyip topu İlter hocama attı...

bizim hepsi staja gidiyor. Müdürünüz işten sıyrılmanın yolunu bulmuş gibi :mrgreen:

Hepsi İBE görsün, imkan yoksa işyeri bulabilenler İBE gitsin, diğerleri okulda 24 saat İBE yapacak.

egunay' Alıntı:
Hepsi İBE görsün, imkan yoksa işyeri bulabilenler İBE gitsin, diğerleri okulda 24 saat İBE yapacak.

Sayın hocam peki sınıfı ikiye bölüp bir kısmını işletmeye gönderir, bir kısmını okulda tutarsak nasıl olur ???

hocam benim sorum biraz konu dışı ama merakımdan soruyorum.
anadolu meslek liseleri için anadolu liseleri sınavına girmemiz gerekiyormu.
teknik eğitim mezunuyum

Geri