Anadolu lisesi robot programlama yol haritası?

Kodla Büyü

sadbt

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar 10.sınıflarda robot programlama anlatıyorum. 1.dönem m block ile led,potansiyometre, buzzer, ldr, lm35, ı2c lcd, joystick, buton, rgb led gibi konuları işledik. bu dönem aynı konuları arduino ide ile gösteriyorum. kendileri kod yazıyorlar.
okulun teknolojik imkanları çok kötü. vestel promega pclerim var idare ediyorum. arduino setlerini de 10 tane kadar kendi imkanlarımızla aldık. şimdi proje olarak neler yaptırabilirim öğrencilere? siz robot programlamada neler yapıyorsunuz? açıkcası elimizde düzgün bir kitap olmadığı için herkes kafasına göre gidiyor herale diye düşünüyorum.

Ben de arduino anlatıyorum. Ama bilgisayar yok. 5-6 ikinci el laptop bulduk. 5-6 arduino aldık. Set almadık biz. Toplama yaptım en çok ihtiyaç olan parçaları aldık. Belli bir plan yok.

bende kendim bi uygulama sıralaması oluşturdum onu takip ederek ilerliyorum. hocam gibi set almadım gerekli parçalardan aldım uygulamaya göre eksik parçaları tamamlıyorum.

Hocam aslında malzeme oldukça yapilabilecek uygulama sayısı artıyor. Ama her projede ciddi para istiyor.
Led ile başlıyorum. tek led yakma, kara şimşek (Diziler ve for döngüsünü anlatıyorum)
Led ve buton. Butona basınca led yansın. Butona sıra ile basınca sıra ledler yansın ( if fonksiyonunu anlatıyorum sonra switch case yapısını öğretiyorum)
Ilk olarak kodlara hakim olmaları için ağırlıklı kodlama ve algoritma çalıştıyorum.Bu kısım asıl zamanımı alıyor. Öğrenciler en çok bu kısımda zorlanıyorlar.
Sonra RGB Led
LDR
potansiyometre
LCD ekran
Servo motor
Motor sürücü
Bluetooth modül....
Şeklinde devam ediyorum.
Robotik kol, akıllı ev, bluetooth kontrollü araç, engel algılayan araç, çizgi izleyen robot, otto bot...vb projeler yaptırdım.
Tabi bütün öğrenciler aynı seviyede öğrenemiyor ne kadar uğraşsamda. Mutlaka her sene en iyilerden bir grup oluşturup onlarla daha detaylı çalışıyoruz.

Bende arduino anlatıyorum önce teorik bilgi verdikten sonra şurada oluşturduğum listeye göre ve ellerindeki parçaların önceliklerine göre anlatıyorum bitince arduino ile yapılabilecek projelerle ilerliyoruz.

Arduino Dersleri

Sınav notu olarakta 2 tane proje yapmalarını istiyorum. Bu projelere göre not veriyorum.

Metin tabanlı ve blog tabanlı olmak üzere iki farklı anlatım yapabilirsiniz. Tabi bunu blog tabanlı olarak basit, metin tabanlı olarak biraz daha zor etkinlikler yaptırırsınız

Bende arduino anlatıyorum önce teorik bilgi verdikten sonra şurada oluşturduğum listeye göre ve ellerindeki parçaların önceliklerine göre anlatıyorum bitince arduino ile yapılabilecek projelerle ilerliyoruz.

Arduino Dersleri

Sınav notu olarakta 2 tane proje yapmalarını istiyorum. Bu projelere göre not veriyorum.
hasari hocam proje yaparken malzemeleri nasıl temin ediyor çocuklar? kendileri mi alıyor

Geri