amd ve intel serisi işlemcileri karşılaştırma

Kodla Büyü

sertokus

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar tam olarak anlayamadığım bir konu.

Bunun için herhangi bir tablo ya da içerik var mı bildiğiniz.

Hız karşılaştırması konusunda tam bir bilgim yok.

Genel bir karşılaştırma tablosundan ziyade birerbir (Intel i3 5005u VS Amd Ryzen 3 2500u) karşılaştırma yapan siteler var oradan kendiniz bir tablo oluşturabilirsiniz...

Son düzenleme:
hocam işlemci modelinin yanına passmark yazıp googledan arattığınızda cpubenchmark sitesinden aldığı puana bakıp kıyaslayabilirsiniz. örneğin Ryzen 5 1600 -->12289 Typical TDP: 65 W gibi aynı şey ekran kartı modeli için de geçerli. örneğin GTX 1050 -->4773 Max TDP: 75 W

İşlemci alacaksan AMD'den, ekran kartı alacaksan Nvidia'dan şaşma. Gerisi sayılar, istatistikler küsüratlar. Özellikle Ryzen serisinden sonra AMD işlemci konusunda ben geliyorum demeye başladı. Ekran kartlarında da güzel atılımları var ancak yazılım uyumluluklarında hala firmalarla ortaklıklara girmesi lazım. Nvidia gerek oyunlarda gerekse diğer render vb. yazılımlarda donanım-yazılım uyumluluğu konusunda yüzünüzü güldürüyor. Zaten sürücü güncelleme ve oyun optimizasyonlarını düzenli yayınlamaya bile yeni başladılar denebilir. Tabii uygun fiyata ray tracing olmadan rtx 2070 civarı güç istiyorum gerisi çok mühim değil derseniz 5700xt alıp geçiniz.

Konudan bağımsız şahsi tavsiyelerdir :D tablolar karşılaştırmalar vb için yukarıdaki mesajlarda gerekli yönlendirmeler var zaten.

bu şekilde bir resim buldum ama ryzen serisi bunun neresinde onu anlamadım :)

islemci.jpg

User Benchmark, Notebookcheck gibi sitelerden performans sıralamalarını görebilirsiniz. Performansı yakın Intel ve AMD CPU'lar için testler farklı sitelerde farklı çıkabilir o yüzden %100 güvenilir diyemeyiz. Ama genel olarak fikir verebilir. Zen2 itibariyle AMD gerçekten çok iyi özellikle F/P olarak. Ryzen 3600 kullanıyorum 1350 liralık bu işlemci2500 TL'lik i7 8700 'ü bazı testlerde geride bırakıyor ve 65W TDP ile yapıyor bunu..
NOT: Zincirin en zayıf halkası depolama ortamıdır. Cihaz satın alırken CPU kadar dikkate almanız gereken parça hızlı bir SSD'dir. M.2 Samsung 970 SSD takılı olan bilgisayarımda BIOS logosu göründükten 4 sn sonra masaüstü geliyor. İşlemci Anakart Ram Ekran kartı tabiki önemli ama bilgisayar başında geçirdiğimiz sürenin az bir kısmında donanımları tam yük altında çalıştırıyoruz. Burada istisna depolama ortamı çünkü bu birim sürekli yük altında. İyi bir SSD'niz olsun..

User Benchmark, Notebookcheck gibi sitelerden performans sıralamalarını görebilirsiniz. Performansı yakın Intel ve AMD CPU'lar için testler farklı sitelerde farklı çıkabilir o yüzden %100 güvenilir diyemeyiz. Ama genel olarak fikir verebilir. Zen2 itibariyle AMD gerçekten çok iyi özellikle F/P olarak. Ryzen 3600 kullanıyorum 1350 liralık bu işlemci2500 TL'lik i7 8700 'ü bazı testlerde geride bırakıyor ve 65W TDP ile yapıyor bunu..
NOT: Zincirin en zayıf halkası depolama ortamıdır. Cihaz satın alırken CPU kadar dikkate almanız gereken parça hızlı bir SSD'dir. M.2 Samsung 970 SSD takılı olan bilgisayarımda BIOS logosu göründükten 4 sn sonra masaüstü geliyor. İşlemci Anakart Ram Ekran kartı tabiki önemli ama bilgisayar başında geçirdiğimiz sürenin az bir kısmında donanımları tam yük altında çalıştırıyoruz. Burada istisna depolama ortamı çünkü bu birim sürekli yük altında. İyi bir SSD'niz olsun..
onun için ne kadar RAM o kadar iyidir

Kullanım amacınıza göre değişmekle birlikte, sadece işlemci kıyaslamak doğru değil, zira kullanacağınız anakartlar aynı yapıda değiller. Bilgisayar çalışması bir bütündür. Zaten bireysel kullanımlarda çok fazla bir fark beklemeyin. İş ağır iş yükleri kısmına geldiğinde ise (sunucu bazlı) orada da AMD kullanımının neredeyse hiç olmadığını göreceksiniz. Son zamanlarda görüntü özellikli işlemlerde (belki ekran kartlarından kazandıkları deneyim ile) Intel işlemcilerden önde görünüyorlar, aynı sınıfta olarak. Ama diğer alanlarda her zaman Intel öne çıkar.

şu zamanda alınacak işlemciler sadece şunlar bence her işi görürler :

ryzen 5 1600 (iyi idare eder) 500 - 600 tl

ryzen 5 2600 (iyi) üsttekinden %15 daha performanslı 850tl

ryzen 5 3600 (çok iyi) üsttekilerden %50 %60 daha performanlı 1400tl

AMD kanadında sadece ryzen 5 3600 ün bu yıl ki satış rakamı İNTEL in tüm işlemci satışından fazladır

Bildiğim kadarıyla yazıyorum hatalarım olabilir.

AMD Ryzen modellerinin 3000 ve üzeri serileri iyidir. Tavsiye ederim fiyat olarak intelden uygun performans olarak aynı.

Ryzen 3 intel i3 e , ryzen 5 i5 e ryzen 7 i7 ye denk geliyor

Geri