Algoritma ve akis şeması yardım

Kodla Büyü

jahr

Aktif Üye
Fotoğraftaki problemlerin algoritma ve akis şemasında yardımcı olabilecek arkadaşlardan yardım bekliyoruz, 2. Soruyu az çok hallettik ama yinede emin değiliz, siz değerli arkadaşların fikrini alayım dedim. Teşekkürler şimdiden

Ekli dosyalar

• Screenshot_20200605-223607.png
    Screenshot_20200605-223607.png
    111.6 KB · Görüntüleme: 105
Ekli dosyada iki tane matematik formülü var dışardan girilen değere göre bu formüllere göre sonuç yazdıracak programın algoritma ve akis şemasını
hocam şu açıdan sormuştum. çizim ve kaba kod mu gerekli yoksa açıklama yeterli mi? Örneğin birincide n tane değer alacak şekilde bir while döngüsü ile her aldığınız x değeri ve y değeri için verilen denklemler üzerinden a ve b değeri hesaplanacak hocam.
NOT: Düzeltme nedeni gece gece yanlış değerlendirmişim denklemleri.

Son düzenleme:
2. de ise girilen değerler bilinen faktöriyel hesabında olduğu gibi çarpılarak bir yerde biriktirilecek. Biriktirme esnasında çarpma sayısı tutularak en sonunda elde edilen nihai sonuç çarpma sayısı derecesinden kök alma işlemine tabi tutulacak.

2. de ise girilen değerler bilinen faktöriyel hesabında olduğu gibi çarpılarak bir yerde biriktirilecek. Biriktirme esnasında çarpma sayısı tutularak en sonunda elde edilen nihai sonuç çarpma sayısı derecesinden kök alma işlemine tabi tutulacak.
n elemanlı dizi olduğu düşünülürse pythonda böyle bir şey olsa gerek.
Kod:
carpim = 1
for i in range(0,n) :
     carpim *= dizi[i]
sonuc = pow(carpim, (1 / n))

Son düzenleme:
hocam şu açıdan sormuştum. çizim ve kaba kod mu gerekli yoksa açıklama yeterli mi? Örneğin birincide n tane değer alacak şekilde bir while döngüsü ile her aldığınız x değeri ve y değeri için verilen denklemler üzerinden a ve b değeri hesaplanacak hocam.
buda böyle bir şey olsa gerek sanırım hocam. n elamanlı dizi girildiği varsayılarak kaba koda dönüştürülebilir.
Kod:
x=[2,3,4,5] #n tane olmalı
y=[1,3,7,8] #n tane olmalı,
n=4
toplam_x2=0
toplam_y=0
toplam_x=0
toplam_xy=0
for i in range(0,n):  #n=4 bizim örnegimiz için
    x2=x[i]*x[i]
    toplam_x2+=x2
    toplam_x+=x[i]
    toplam_y+=y[i]
    xy=x[i]*y[i]
    toplam_xy+=xy
A=(toplam_x2*toplam_y-toplam_x*toplam_xy)/(n*toplam_x2-(toplam_x*toplam_x))
B=(n*toplam_xy-toplam_x*toplam_y)/(n*toplam_x2-(toplam_x*toplam_x))
print("Y={}+{}X".format(A,B))

Emeğinize sağlık hocam, kodlardan daha çok algoritması ve akis şeması isteniyor

Ekteki fotoğraftaki gibi isteniyor hocam

Ekli dosyalar

• Screenshot_20200606-105606.png
    Screenshot_20200606-105606.png
    101.9 KB · Görüntüleme: 28
  • Screenshot_20200606-105554.png
    Screenshot_20200606-105554.png
    121.8 KB · Görüntüleme: 27
Hocam, kodları pythonda yazmamın sebebi neredeyse kabakod gibidir, algoritmaya eşdeğer saysak yeridir.
Örneğin 2. soru için kodu algoritmaya çevirirsek;
1- n elemanlı dizi al
2-carpim=1 olarak ayarla.
3- i=0 olarak ayarla.
4 - dizinin i. indisindeki elemanını al.
5- carpim*dizinin i. indisteki elemanı işlemini gerçekleştir ve tekrar carpim değişkenine at.
6- i'yi bir artır.
7- i<n ise 4. adımdan devam et, değilse 8. adıma geç.
8- carpim değerinin 1/n dereceden kuvvetini al ve sonuç değişkenine at.
9-sonuç değişkenini ekrana yazdır.

Çok teşekkürler hocam 1.soruyuda sabırsızlıkla bekleyecem
Normalde daha iyi bir akış şeması çizilebilir hocam. Bulduğum ilk programda çizdim ikisini de en azından size fikir verir. Siz daha iyi bir görünüm verirsiniz çizelgelere diye düşünüyorum kolay gelsin.
Ödev olarak hangi düzeyde verildi bu sorular? Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim. Normalde üniversite sayısal yöntemler(sayısal analiz) dersinin konusu en küçük kareler, lineer regresyon. Aynı zamanda makine öğrenmesinde de temellerde yer alıyor.
Screenshot_2.png

Normalde daha iyi bir akış şeması çizilebilir hocam. Bulduğum ilk programda çizdim ikisini de en azından size fikir verir. Siz daha iyi bir görünüm verirsiniz çizelgelere diye düşünüyorum kolay gelsin.
Ödev olarak hangi düzeyde verildi bu sorular? Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim. Normalde üniversite sayısal yöntemler(sayısal analiz) dersinin konusu en küçük kareler, lineer regresyon. Aynı zamanda makine öğrenmesinde de temellerde yer alıyor.
Ekli dosyayı görüntüle 66659
Ilköğretim matematik öğretmenliğinde algoritma ve programlama dersi varmış hocam ordan ödev verilmiş hocam

Geri