Alan ve Atelye şeflikleri istifa sonrası ek ders??

Kodla Büyü

kaanrevan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar istifa onayımız nihayet geldi. Size şunu sormak istiyorum. Benden ve arkadaşımdan azalan ek derslerin yerine idarecilerimiz ders ve koordinatörlük olduğu halde eklemeyeceklerini söylediler. Bunun geçerli hiç bir sebebi yok. Mesela gruplu girilmesi gereken bazı derslere birkaç arkadaş tek giriyor. Ayrıca koordinatörlük de verilebilir müsait.

Bununla ilgili bir yönetmelik ya da dava sonucu olduğunu biliyorum. Bunun kişisel nedenlerden dolayı öğretmene maddi kayıplarını karşılamakla yükümlü diye biliyorum ek dersleri ayarlayan kişinin. Bu konuda bilgisi olan varmı? Dilekçeye eklemek istiyorum.

Arkadaşlar bu konuda sözlü olarak okul müdürü "dönem içinde kendi isteğimizle istifa ettiğiniz icin" grup sayıları müsait olmasına rağmen ders eklemeyi uygun görmediklerini bildirdiler. Şimdi bu durumda ne yapılabilir? Böyle bir ibare hiç bir yönetmelikte yok. İşler uzayacak ve biz kayba uğrayacağız. Bu okulda başka idarecilerle aynı sorunları daha öncede yaşamıştık.

Arkadaşlar tekrar yazmak istedim. Bu bahsi geçen idareci bugün ders talep dilekçesine cevap yazdı. :D

Şaşkınlık verici bir şekilde tek başına girilen dersleri bile grup sayılarını es geçerek bize cevapta "girilebilecek boş ders" yok yazabilmiş. Bu cesaret gerçekten deli cesareti. Üstüne üstlük koordinatörlüklerde ise mesafeleri falan içine katarak yürütebileceğimiz boşta işletme yok gibisine saçma sapan bir cümle kurmuş cevap yazısında.

Bir de bir cümle var ki, kendimi devleti sövüşlemeye çalışan bir üst düzey müşteşar falan gibi hissettim. Devletin genel bütçesini düşündüğü için arkadaş bu sene bu işlemi yapmayıp, 2016-2017 yılında eşit bir şekilde dersleri dağıtacağını yazmış. Yani neresinden tutsam ne yapsam düşünüyorum. Tek bildiğim bir şey var bu işin peşini asla bırakmayacağım.

darkprog' Alıntı:
Allah yardımcın olsn bızde de benzer sıkıntılar var

Sağol Hocam. Ancak çok net bir şey var. Bu çoluğumun çocuğumun rızkını yemektir. Bu mantıkla o zaman seneye bana hiç ek ders vermeyip, sonraki seneye beni komple fesh etmeli bu adam. Buna nasıl izin veriliyor. Bu adamlar neye güvenip bu cümleleri ekleyip cevap yazabiliyor anlamıyorum.

Ancak 10 yıllık meslek hayatımda, tek bir dersimden bile vicdani rahatsızlığı olmayan ben, bu alamadığım, giremediğim her ders için hakkımı bu bahsi geçen şahıslara helal etmiyorum. Mutlaka bir şekilde bunun bedelini ödeyecekler. Konu inanın 2-3 ay alamadığım 10 saat falan olmaktan çıktı hocam.

kaanrevan' Alıntı:
darkprog' Alıntı:

Sağol Hocam. Ancak çok net bir şey var. Bu çoluğumun çocuğumun rızkını yemektir. Bu mantıkla o zaman seneye bana hiç ek ders vermeyip, sonraki seneye beni komple fesh etmeli bu adam. Buna nasıl izin veriliyor. Bu adamlar neye güvenip bu cümleleri ekleyip cevap yazabiliyor anlamıyorum.

Ancak 10 yıllık meslek hayatımda, tek bir dersimden bile vicdani rahatsızlığı olmayan ben, bu alamadığım, giremediğim her ders için hakkımı bu bahsi geçen şahıslara helal etmiyorum. Mutlaka bir şekilde bunun bedelini ödeyecekler. Konu inanın 2-3 ay alamadığım 10 saat falan olmaktan çıktı hocam.
....
hocam öncelikle allah sabır versin.
size tavsiyem. ders yükünüzü dilekçenize eklemek üzere SENE BAŞINDAKİ ve 2. DÖNEM BAŞINDAKİ öğrenci sayılarınıza göre 2 ayrı tabloda hesaplayın.
alan öğretmenlerine ve müdür yardımcılarına alanınızla ilgili olarak verilen (dağıtılan) ders yükünü dilekçenize eklemek için ayrı bir tabloda heaplayın.

daha sonra bu ekteki tabloları ilgi göstererek;
alana ait ..... saat ders yükü olduğunu, ders programları incelendiğinde ...... saat ders dağıtımı yapıldığını ........ saatlik ders saatinin dağıtılabilir olması gerektiğini belirterek; okul müdürlüğü tarafından hesaplanan ders yükünün bir örneğinin tarafınıza verilmesi,

M.E.B. ek ders yönetmeliğinin 6-c maddesine göre Atölye ve lab. öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere ihtiyaç halinde 24 saate kadar ek ders görevi verilebileceği belirtilmektedir. İlgili yönetmelik maddesi gereğince imkan dahilinde 24 saate kadar ders görevi veirlmesi,

M.E.B. ortaöğretim kurumları yönetmeliğinin 88-2 maddesinde "Okuldaki teorik ve uygulamalı meslek dersleri, ders bütünlüğü dikkate alınarak öğretmenlere dengeli olarak dağıtıldıktan sonra işletmelerde meslek eğitimi adı altında ek ders görevi verilir" denmektedir. bu maddeye göre teorik ve uygulamalı derslerin alan öğretmenlerine dengeli bir şekilde dağıtılıp dağıtılmadığı hakkında tarafınıza bilgi verilmesi husunda

gereğini arz ederim

Ek - 1 Sene başı öğrenci sayılarına göre alan ders yükü (yüzyüze ders yükü ve işletmede beceri eğitimi toplamını ayrıca gösterin)
Ek - 2 II. dönem başı öğrenci sayılarına göre alan ders yükü (yüzyüze ders yükü ve işletmede beceri eğitimi toplamını ayrıca gösterin)
Ek - 3 Öğretmenlere dağıtılan ders yükü.
.............
şeklinde bir dilekçe verin

Neden istifa ettiniz? ....

Hocam norm kadro yönetmeliklerine göre gurupların bölünmesi, buna göre öğretmen görevlendirilmesi gerekiyor. Siz dilekçenizde bunu belirtin. Toplan kaç saat ders olduğu, yönetmeliğe göre gurup sayısı oluşturulmadığı için ders yükünün ne kadar düştüğü, bunun sonucunda da haftada ne kadar ek ders ücreti görevinin verilmediğini dilekçenizde detaylıca anlatın. Dilekçeniz 2-3 sayfa tutsa da herşeyi açıklayın. Dilekçenizizden 2 nüsha çoğaltıp müdürünüze verin. Kayıt etsin. Biri müdürde kalacak diğerinin arkasına kayıt numarasını, tarihini yazacak, mühürleyip imzalayacak. Sizde kalan dilekçeyi aldığına dair düzenlediği belgedir. Yani dilekçe kanunu göre sizden dilekçeyi kabul ettiğine dair bir belge düzenleyip vermesi gerekir.

Sonrasında dava açmanız için cevap süresini bekleyin. Süre bitiminde davanızı açın. Kazanınca dilekçenizi verdiğiniz tarihten itibaren olan hak kaybınızın ödenmesi kararı çıkacaktır.

Hocam alacağınız 300-500 TL için değilde kişisel onurunuz ve varsa size uygulanan psikolojik şiddetin etkilerinden kurtulmanızı da kolaylaştırır. Allah kolaylık versin. İçinize atıp da bu olayları dert etmeyin kendinize.

BaRBaRYaN' Alıntı:
kaanrevan' Alıntı:
darkprog' Alıntı:

....
hocam öncelikle allah sabır versin.
size tavsiyem. ders yükünüzü dilekçenize eklemek üzere SENE BAŞINDAKİ ve 2. DÖNEM BAŞINDAKİ öğrenci sayılarınıza göre 2 ayrı tabloda hesaplayın.
alan öğretmenlerine ve müdür yardımcılarına alanınızla ilgili olarak verilen (dağıtılan) ders yükünü dilekçenize eklemek için ayrı bir tabloda heaplayın.

daha sonra bu ekteki tabloları ilgi göstererek;
alana ait ..... saat ders yükü olduğunu, ders programları incelendiğinde ...... saat ders dağıtımı yapıldığını ........ saatlik ders saatinin dağıtılabilir olması gerektiğini belirterek; okul müdürlüğü tarafından hesaplanan ders yükünün bir örneğinin tarafınıza verilmesi,

M.E.B. ek ders yönetmeliğinin 6-c maddesine göre Atölye ve lab. öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere ihtiyaç halinde 24 saate kadar ek ders görevi verilebileceği belirtilmektedir. İlgili yönetmelik maddesi gereğince imkan dahilinde 24 saate kadar ders görevi veirlmesi,

M.E.B. ortaöğretim kurumları yönetmeliğinin 88-2 maddesinde "Okuldaki teorik ve uygulamalı meslek dersleri, ders bütünlüğü dikkate alınarak öğretmenlere dengeli olarak dağıtıldıktan sonra işletmelerde meslek eğitimi adı altında ek ders görevi verilir" denmektedir. bu maddeye göre teorik ve uygulamalı derslerin alan öğretmenlerine dengeli bir şekilde dağıtılıp dağıtılmadığı hakkında tarafınıza bilgi verilmesi husunda

gereğini arz ederim

Ek - 1 Sene başı öğrenci sayılarına göre alan ders yükü (yüzyüze ders yükü ve işletmede beceri eğitimi toplamını ayrıca gösterin)
Ek - 2 II. dönem başı öğrenci sayılarına göre alan ders yükü (yüzyüze ders yükü ve işletmede beceri eğitimi toplamını ayrıca gösterin)
Ek - 3 Öğretmenlere dağıtılan ders yükü.
.............
şeklinde bir dilekçe verin

Hocam bu bahsettiklerinizi hazırlıyoruz. Ancak dilekçeyi ilçeye vereceğiz. Çünkü müdür zaten reddetti. Yani adamın ifadesine bakın. Amatörlüğe bilgisizliğe bakın ifade aynen şu "boşta işletme ve ders olmadığından" .... yuhhh.....

Yani bu adama ne anlatabiliriz ki. Artık üste yazacağız. Bakalım onlar koruyup kollayacaklar mı bu zaatı muhteremi göreceğiz. Ancak hocam gece gece duran beyinlerimize ışık yaktınız teşekkür ederim. O da şudur ki. Muhtemelen biz ilçeden de red cevabı alacağız. Çünkü bize verilen dilekçden ilçenin haberinin olduğunu , en azından danışıldığını düşünüyoruz.

Bu nedenle İle ve hatta Bakanlığa kadar bu sene yetiştirebilirsek gideceğiz. Bu bahsettiğiniz ders yükü bilgisini isteyeceğiz dilekçe ile. Aslında bu durumda müdür bir önceki cevabını yalanlamak zorunda kalacak. Ders yok, ama hesapladığı ders yükünde ders var... Eyvallah sağolasın.

mevzuat' Alıntı:
Neden istifa ettiniz? ....

Hocam norm kadro yönetmeliklerine göre gurupların bölünmesi, buna göre öğretmen görevlendirilmesi gerekiyor. Siz dilekçenizde bunu belirtin. Toplan kaç saat ders olduğu, yönetmeliğe göre gurup sayısı oluşturulmadığı için ders yükünün ne kadar düştüğü, bunun sonucunda da haftada ne kadar ek ders ücreti görevinin verilmediğini dilekçenizde detaylıca anlatın. Dilekçeniz 2-3 sayfa tutsa da herşeyi açıklayın. Dilekçenizizden 2 nüsha çoğaltıp müdürünüze verin. Kayıt etsin. Biri müdürde kalacak diğerinin arkasına kayıt numarasını, tarihini yazacak, mühürleyip imzalayacak. Sizde kalan dilekçeyi aldığına dair düzenlediği belgedir. Yani dilekçe kanunu göre sizden dilekçeyi kabul ettiğine dair bir belge düzenleyip vermesi gerekir.

Sonrasında dava açmanız için cevap süresini bekleyin. Süre bitiminde davanızı açın. Kazanınca dilekçenizi verdiğiniz tarihten itibaren olan hak kaybınızın ödenmesi kararı çıkacaktır.

Hocam alacağınız 300-500 TL için değilde kişisel onurunuz ve varsa size uygulanan psikolojik şiddetin etkilerinden kurtulmanızı da kolaylaştırır. Allah kolaylık versin. İçinize atıp da bu olayları dert etmeyin kendinize.

Hocam istifaların çok nedeni var. Öncelikle bir öğrencinin yanında bilişim öğretmenlerini ve bölümü aşağılayıcı bir ifade var. Hatta bu ifade bir küfür. Sonrasında bölümün organizasyonunu hiç yapamadık, yaptırtmadılar. Ayrıca örnek veriyorum 6 saatlik egzersizlerimiz 2 - 2- 2 olarak ayarlandı, eyvallah, ancak her ders başlangıcında beyefendilerin odasına gidip imza atmamız istendi. Böyle bakım onarım mı yapılır saygıdeğer hocam? Daha anlatılacak o kadar çok şey var ki.

Hocam 1.si dilekçe kanununa muhalefet etmiş. Bu sebeple Türk Ceza Kanunu'nda kanuna muhalefetten hapis cezası gerektiren haldir. Şikayetini savcılığa yapmanızı öneririm. Ayrıca size açıkca psikolojik Şiddet uygulamış 2-7 yıla kadarda ayrıca bununda hapis cezası vardır. Dileçenizi vb. verin ama ayrıca bir avukat tutarak ceza mahkemesine dava açın. 1 yıl kadar sürer en fazla 2 yıl. Şikayetinizden asla vaz geçmeyin. (Bu nokta çok önemli mahkemede asla şikayetinizden vaz geçmeyin) Psikiyatri giderek mümkünse rapor alın. Hapis cezası almasını sağlayın. Ek olarak mutlaka tazminat davası açın. Daha önceden mobbing davaları görmüş hatta birkaç tane davayı kazanmış bir avukat bulun. Başka şehirde olsa da ondan yardım alın. 2 yıl sonra sizin avukat masraflarınızı, dava masraflarını, hapis cezası aldıysa paraya çevrilmiş haliyle yüklü bir ceza birde size ayrıca tazminat öder. Hepsinden önemlisi görevden alınır veya sürgün edilebilir. Mobbing ceza kanununda fiziksel şiddetle eşdeğerdir. MEB'e şikayet edipde bir sonuç beklemeyin. kendinizi sinir harbine sokmayın. Mobbing tecrübesi olan bir avukatı mutlaka (ama mutlaka) tutun. İt iti ısırmaz.

Geri