Alan şefiyim 8 işletmeye ne kadar ek ders alırım?

Kodla Büyü

buzozgur

Aktif Üye
Merhabalar hocalarım bir sorum var ilk defa 12. sınıf olucak okulda benim sormak istedigim soru şu. Okulda tek bt öğretmeniyim ve alan şefiyim. sadece tek bir 12. sınıf var (çpl'deyim). Öğrenci staj yerlerini ayarladım geçen sene sonunda. bu sene staja gidicekler 10 öğrenciye 8 işletme ayarladım. 16 saat seçmeli ders ayarladı müdür (proje hazırlama,bilg ive iletişim tek. vs) 6 saatte 12. sınıf dersi var dolayısıyla 22 saat fiili ders saatim var. 10 saatte alan şefliği olucak. sormak istedigim soru bu 8 işletme için ne kadar ek ders alabilirim ve kaç gün boşalır? tahmini olarak soruyorum teşekkür ederim. (okul ilçeye 18 km uzakta. düz yol ulaşımı öğrenciler karşılayacak. işletmeler de birbirlerine 10 ar dk yürüme mesafesinde hemen hemen)

Tabi ki her yerde farkli uygulamalar vardir yonetmelikte yazani farkli yorumlamaktan kaynakli. Ben bizimkini soyleyeyim 15 saat ek ders aliniyo gidis gelis ve ogrenci ile gorisme sureleri hesaplanip 15 saate yaklastiriliyo bazen de geciyo. Ama 20 saat alanlar 12 saat alanlar da duydum. Bizim okulda gun bosaltilmasina idare izin vermiyo ama 2 gunu bosaltan okullar da duydum bir onceki gorev yerimde benim de oyleydi. Idarenizle alakali diyebilirim.

Bir teknik öğretmenin Maximum alacağı ek ders 24'dür hocam. Buna 3 saat hazırlık-planlama eklenir. 2 saatte sınıf/kulüp eklenir. (Sınıf/kulüp şefler alamaz).
Siz alan şefi olduğunuz için 10 saat ek dersi buradan alacaksınız. Geriye kalan 24-10=14 saatir. Bu 14 saatte sizin koordinatörlük ek dersiniz ve maaş karşılığı üstü ek ders toplamınızdır.
Alan şefi 14 saatten fazla koordinatörlük için ek ders alamaz. Çünkü alan şefliği ile birlikte 10+14=24 saat yapar.
Siz 22 saat derse girdiğinize göre maaş karşılığı üstü 2 + 10(şeflik)=12 ve maximum ek ders 24 olduğundan 24-12=12 saat Maximum koordinatörlük için ek ders alabilirsiniz.

cogullu' Alıntı:
Bir teknik öğretmenin Maximum alacağı ek ders 24'dür hocam. Buna 3 saat hazırlık-planlama eklenir. 2 saatte sınıf/kulüp eklenir. (Sınıf/kulüp şefler alamaz).
Siz alan şefi olduğunuz için 10 saat ek dersi buradan alacaksınız. Geriye kalan 24-10=14 saatir. Bu 14 saatte sizin koordinatörlük ek dersiniz ve maaş karşılığı üstü ek ders toplamınızdır.
Alan şefi 14 saatten fazla koordinatörlük için ek ders alamaz. Çünkü alan şefliği ile birlikte 10+14=24 saat yapar.
Siz 22 saat derse girdiğinize göre maaş karşılığı üstü 2 + 10(şeflik)=12 ve maximum ek ders 24 olduğundan 24-12=12 saat Maximum koordinatörlük için ek ders alabilirsiniz.
şefler sınıf ve kulüp alamaz demişsiniz, bu kesin alamaz anlamında mıdır yoksa müdür inisiyatifinde midir?

Alan ve atölye şefleri kulüp ve rehberlik için ek ders alamazlar. Ek ders yönetmeliğinde sınıf ve kulüp rehberliği ile ilgili maddede yazar. Tabi neden alamadığının bir mantığı yok. Çoğu okulda alan şeflerine sınıf verilmese bile kulüp verilebiliyor, ancak bunun ücretini almak mümkün olmuyor.
@buzozgur, alan şefi olarak 22 + 10 (alan şefliği) + 12 (koordinatörlük) = 44 saat olacak şekilde ders alırsınız. 2 (fiili dersten) + 10 (şeflik) + 12 (koordinatörlük) + 2 (planlama ve hazırlıktan) = 26 saat ek ders alırsınız.

peki hocam bu 12 saati ders saati gibi programa yazıcaklar mı ? ya da sadece 1 gün boşluk verip 12 saat koordinatörlük yazılabilir mi?

Elbette yazılacak. İşletmelerde Beceri Eğitim bir derstir. Boş gün verilme olayı tamamen idareye kalmış. 12 saati boş saat ya da gün-günlerinize de yayabilir...

Bir gün için en fazla 8 saat yazabilirler. Gün boşaltma mecburiyetinde değiller. Öğrencilerin işletmeye gittiği günler için 12 saatlik boşluk oluşturmaları yeterli.

atakom' Alıntı:
cogullu' Alıntı:
şefler sınıf ve kulüp alamaz demişsiniz, bu kesin alamaz anlamında mıdır yoksa müdür inisiyatifinde midir?
İdarenin insiyatifinde. Sınıf verecek öğretmen yoksa verirler ve ekdersini de alamazsın yani gönüllü yaparsın.

xalfaa' Alıntı:
İdarenin insiyatifinde. Sınıf verecek öğretmen yoksa verirler ve ekdersini de alamazsın yani gönüllü yaparsın.
Geçen sene fahri olarak yaptık bu işi, bakalım bu sene idare yine verecek mi bi sınıf

Sent from my iPhone using Tapatalk

12 saat boşluk kalmış. bence 12 saat vermesi lazım. 1 günde en fazla 8 saat yazılabiliyor.

cogullu' Alıntı:

bunu neye göre diyorsunuz nerede yazıyor

parssan' Alıntı:
cogullu' Alıntı:

bunu neye göre diyorsunuz nerede yazıyor

zorunlu ek ders 20, istege bagli 4, rehberlik 2, planlama 3 toplamda maksimum 29 alinabilir. sef olan arkadaslar 2 saat rehberligi alamadigi icin en fazla 27 alabilirler. yukarida hesap yapan arkadas neden 24 den hesaplamis anlamadim.

22 saat dersi olan bir sef 2 saat ek ders,2 saat planlama, 10 saat seflik, 13 saat koordinatorluk ile toplamda 27yi bulabilir.

milli egitim bakanligi yonetici ve ogretmenlerinin ders ve ek ders saatlerine iliskin kararda hepsi yazar.

20 + 24 girebileceği max ders sayısı. hazırlık planlama, rehberlik bunlar ekstra. 24 o yüzden yazılmış. aynı hesap aslında.

hesapların hepsi doğru...
başka bi deyişle;
koordinatörlük dahil 44 saat ders aldıysanız buna ek olarak 2 saat rehberlik ve 3 saat hazırlık ile maximum 49 saat dersiniz ,,29 saat ekdersiniz olur.(20 saat maaş karşılığıdır)
3 saat hazırlık alabilmek için koordinatörlük ve şeflik hariç fiilen 30 saat ve üstü derse girmeniz gerekir.
Alan şefi iseniz 10 saat atölye şefi iseniz 6 saat şeflik alırsınız.Şefler 2 saat rehberlik alamaz.
Yani Şefseniz maximum 27,, değilseniz 29 saat ekdersiniz olur.
Bunlara ek olarak ve bütün bunlardan hariç olmak üzere haftada 6 saat egzersiz (örneğin tübitak bideb) ve 10 saate kadar açık lise,,hem kursu gibi etkinlikler varsa değerlendirebilirsiniz.

Ve yine Bütün bunlara ek olarak ""iyiki teknik öğretmen olmuşum" diye şükredebilirsiniz :)

Geri