Akıllı tahtaları netop school ile kontrol etmek

Kodla Büyü

omerbilgin

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar akıllı tahtalara netop client kurdum. İdare ağındaki bir bilgisayara da teacher kurdum fakat ikisi farklı ağ olduğundan birbirini görmüyor.

Amacım Formatör odasından tüm akıllı tahtaları netop school ile idare edebilmek gerektiğinde yardım. gerektiğinde yetkisiz kullanımları tespit edebilmek için.

Sistem odasında 3 farklı yapı mevcut.
İdare için bir switch
Akıllı tahtalar aiçin ayrı bir switch
birde accesspointler için ayrı bir switch.

Bu konuda çalışma yapan arkadaş oldumu acaba?

Ben okuldaki öğretmenlerden biri olup durumu farketsem direk şikayet ederdim. Nasıl ki sınıfa kamera konulamayacak ise birisinin dersteki öğretmenin ne yaptığını kontrol etmesi hiç etik değil. En ufak şikayette kimse arkanızda durmayacak bilmenizi isterim.

Hocam benim amacım öğretmenin ne yaptığını kontrol etmek değil ki.
Tenefüs ve öğlen arasında cihazların izinsiz kullanımını önlemek. Derste adam ne yapıyor bana ne sabahtan akşama kadar onu mu takip edeceğim ben var 30 sınıf.

Ayrıca açık unutulan cihazları sınıf sınıf dolaşmaktansa oturduğum yerden kapatmak mantıklı değil mi?

Yine de öneriniz için teşekkür ederim onu da bi değerlendiriz gerekirse öğretmenlere açıklama yaparım. Ama kamera koymak gibi dediğinizde olay çok farklı oluyor.

Öğretmeni değil öğrenciyi kontrol altına almak amacıyla düşündük biz bunu. Tahtalara kilit koyduk ancak önceki kilitleri kırıp bir şekilde aşmışlar. Tenefüslerde film izliyorlar sizce bu daha mı iyi?

Adnan hocam aynı ağa dahil olmadan olmaz evet. İşin sıkıntılı yanı aynı ağa dahil edebilmek için aynı switchden çıkış yapayım dedim yine de aynı ipyi almadı. Muhtemelen acayip bir sistem kullanıyorlar.

Gelen teknik elemanların konuşmalarından anladığım kadarıyla mac adreslere göre ip tanımlanıyor olabilir. Onun dışındaki makineler o ipleri alamıyor bir şekilde.

Cihazların altında bulunan ethernet portları da aynı ağa dahil değil tahminimce. Tahtalar kendi aralarında ayrı network. Accesspointler ayrıı. Diğer bilgisayarlar ayrı..

aakcakaza' Alıntı:
aynı ağa bağlanmadan olmaz sanki.

Lisanssiz yazilim kullanmayi kafaya takmadiginiza gore aile koruma yazılımları var bu yazilimlar ile zaman dilimlerini belirleyip tahtanin acilmasini engelleyebilirsiniz.

Ben öğretmeni kontrol edeceksiniz demedim ama sonuçta idareye kuruyorsunuz sistemi onlar isterse kontrol eder yine bela gelir sizi bulur.

Teneffüslerde kullanımı engellemek istiyorsanız ATAK kullanabilirsiniz.

Şu anda bildiğim kadarıyla ders dışında tahtaların zaten fiziksel olarak kapalı olması yönünde bir yazı var. Yani sürgülü kısım kapalı olacak. Böyle olunca da bu tarz program yüklemek işgüzarlıktan öte gitmiyor(ben de yükledim ama etik olmadığını düşündüğümden iptal ettim). Ama ders bitiminde açık tahta kalmış mı diye kontrol etmekse maksat daha kullanışlı zaman çizelgesine göre kapatılacak şekilde programlar yüklenebilir. Ki burada bunu da paylaşalım belki farklı fikirleri olan olabilir.

Atak kur
Birde zamanlanabikir program kur kapa ac moduna saat ver

Risk almaya defmez hic bisey olmasa bile milletin agzina laf verirsin dengesiz insan cok biri biyerde bisey der canini sikar neme lazim.

Arkadaşlar yorumlar için teşekkür ederim. Ben aslında mat öğretmeniyim. Düşünüyorum benim dersimde benim bilgsayarıma girse biri neyi etik olmayacak onu anlamadım :) Ne görecek ya pdf görür yada yazıp çizdiğim şeyleri görür.

Onun haricinde ben eşeğimi sağlam kazığa bağlamayı severim duyurusunu yaparım.

Zaman çizelgesine göre yazılımlar bence mantıksız olur ola ki öğretmen etüt yapacak bilemiyorum. Ayrıca ben birde şu boyuttan bakıyorum sonuçta bu bilgisayarın bakımı ayarlaması var. Sınıf sınıf dolaşmaktan sa oturduğum yerden girip hallederim diye düşünüyorum.

Neyse şu netsupportu dün bi tahtadan kaldırdım bugün ne hikmetse 2. tahtadan kalkmıyor kalkıyor erişim izni vermiyor onula uğraşıyorum şuan.

Geri