Akıllı tahtalara Format İçin 32 GB usb Gerek yok.

Kodla Büyü

omerbilgin

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar daha önceki konularımı okuyanlar bilirler farklı farklı denemeler yapmaktayım.

Clonezilla ile akıllı tahtanın birinin imajını ağdan SSH server'e yedekledim.

Ardından hangi tahtaya format atacaksam 2 veya 4 gb lik usb bellekle gidip tahtanın yanında Ağdan imajı seçip formatlayabiliyorum.

3-4 tane usb bellekle aynı anda 3-4 tahtaya format atabilirsiniz. Fakat format sayısı arttıkça işlem süresi uzuyor.
Örneğin tek bir tahta 20-30 dk sürüyorsa 2 tahta 40-45 3. tahta 50-55 vs..

Alternatif bir yöntem olarak bulunsun diye yazıyorum belki ihtiyacı olanlar olabilir.

İşlem basamakları:
1- Akıllı tahtanın imajını ssh servere almak için gerçek bir pc ye veya sanal bir pc ye centos işletim sistemi kurabilirsiniz.
2- akıllı tahtanın birini usb den clonezilla ile başlatıp SSH servere yedek alıyoruz.
3- Aldığımız yedeği kurmak için başka bir tahtayı yine clonezilla ile başlatıp busefer restore yapıyorum SSH serverimizin ipsini girerek yedeğimizi seçiyoruz.

İhtiyacı olan olursa konuya yazsın gerekirse resimli paylaşırım.

Okulumuzda local network ekipmanları 100 Mbit hız destekliyor. Yani teorik olarak saniyede en fazla 11 Megabyte veri kopyalanabilir. Bu hızla image atmak işkence olur. Sizin okulunuzda gigabitlik network ekipmanları varsa o ayrı mesele.

Multicast işlem yapmadıktan sonra bir anlamı yok. ,Görev tanımlayıp serverden aynı anda yükleme yapmayı deneyin farkı göreceksiniz.

NosTRa hocam konuyu biraz açın bizde öğrenelim serverden nasıl yedek yüklüyoruz görev nasıl tanımlıyoruz, ayrıca hangi server, server mı kurmamız gerekiyor !?

Geri