AKILLI TAHTALAR İLE İLGİLİ HERŞEY..

Kodla Büyü

eras63

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Akıllı tahtalar ile ilgili karşılaşılan problemleri ve çözümleri bu başlık altında toplayabilirsek bir nevi Akıllı tahtalar için SSS olursa faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Benim bu başlığı açarken ki problemim ve devam etmekte olan problemim şu idi: elimde .notebook uzantılı star notebook akıllı tahtasına ait içerikler var sanırm bunlar mebin gönderdiği tahtaların yazılımlarına uymuyor.
acaba bunları dönüştüren bir program veya bu konuda bilgisi olan çalışma yapmış arkadaş var mıdır?

Re: AKILLI TAHTA STARBOARD VE MEB TAHTASI YAZILIMLARI DÖNŞTÜRME?

ben biraz bişeyler öğrendim..

sunuların veya diğer ofis programlarının starboard'da çalışması için ,office 2007 veya 2010 formatında olması gerekiyor.

.notebook uzantılı videoların ise meb akıllı tahtada çalışması için hangi formata çevrilmesi gerektiği konusunda veya akıllı tahtadaki videoların çalışması için uzantılarının ne olması konusunda pek bilgim olmadı malesef..

Arkadaşlar akıllı tahtlara office 2007-2010 sunularını çalıştırıyor malum..akıllı tahtada sunu çalıştırmak için sunularımızın bu formatta olması gerekiyor..ben günerdir bir toplu dönüştürme (ppt to pptx) programı veya bunu halledebilecek bir kod arıyorum ama malesef hâla halledemedim..??

eras63' Alıntı:
Arkadaşlar akıllı tahtlara office 2007-2010 sunularını çalıştırıyor malum..akıllı tahtada sunu çalıştırmak için sunularımızın bu formatta olması gerekiyor..ben günerdir bir toplu dönüştürme (ppt to pptx) programı veya bunu halledebilecek bir kod arıyorum ama malesef hâla halledemedim..??

Hocam bunun için program aramana gerek yok office 2010 ile belge veya sunuyu aç, Dosya/Dönüştür demen yeterli olacaktır. Birde tahtalara mutlaka office 2010 ve K-lite codec paketini yüklemeniz şiddetle tavsiye ederim. Office 2010 orjinal seri-allerini il veya ilçe eğitici formatörlerinden alabilirsiniz bakanlık onlara verdi, sakın crakli program kurmayın. Birde netsupport olmayan tahtalara mutlaka depfreze veya benzeri bir programı mutlaka kurun güncelleştirmelerini yapın ve ondan sonra imajını alın bunlar işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Hocam .notebook uzantılı dosyaları açmak için Smart Classroom Suite Teacher programını kurmanız gerekiyor. Bizim okulumuzda bir öğretmen arkadaş farklı bir akıllı tahtada hazırladığı materyalleri meb'in akıllı tahtalarında çalıştıramadığı için ben bu programı kurdum. ;)

ceyhun51' Alıntı:
Hocam .notebook uzantılı dosyaları açmak için Smart Classroom Suite Teacher programını kurmanız gerekiyor. Bizim okulumuzda bir öğretmen arkadaş farklı bir akıllı tahtada hazırladığı materyalleri meb'in akıllı tahtalarında çalıştıramadığı için ben bu programı kurdum. ;)
bu kurulum programını nerden bulacağız artı bu kurula meb tahta izin veriyor mu? bizim bu uzantılı içerikleri meb tahta formatına dönüştüreceğimiz bir yazılım vs yok mu peki?

raco38' Alıntı:
eras63' Alıntı:

Hocam bunun için program aramana gerek yok office 2010 ile belge veya sunuyu aç, Dosya/Dönüştür demen yeterli olacaktır. Birde tahtalara mutlaka office 2010 ve K-lite codec paketini yüklemeniz şiddetle tavsiye ederim. Office 2010 orjinal seri-allerini il veya ilçe eğitici formatörlerinden alabilirsiniz bakanlık onlara verdi, sakın crakli program kurmayın. Birde netsupport olmayan tahtalara mutlaka depfreze veya benzeri bir programı mutlaka kurun güncelleştirmelerini yapın ve ondan sonra imajını alın bunlar işinizi çok kolaylaştıracaktır.

mem de var diyosun ama denizli memdeki arkadaşlar sordum haberleri yok böyle bişeyden sende şifre varsa msj atabilirmisin

imaj yükledikten sonra bootmgr hatası alıyorum. çözümünü bulamadım bir türlü. başka bir tahtadan imaj aldım. onu yükledim yine hata alıyorum.

bshark' Alıntı:
imaj yükledikten sonra bootmgr hatası alıyorum. çözümünü bulamadım bir türlü. başka bir tahtadan imaj aldım. onu yükledim yine hata alıyorum.
Ben win7 nin kendi yedeklemesi ilede acronis 2013 ilede yaptım sorun olmadı.
sanırım bu sorun 100mb lik boot alanı ile ilgili.
acronisin ile yaptıysanız win7 uyumlu sürümü ile tekrar deneyiniz.

samil' Alıntı:
bshark' Alıntı:
hocam sanırım sizin dediğiniz 100mb lik boot alanı ile ilgili bir problem ama çözümünü bulamaldım ne yapmalıyım acronis in çoğu versiyonu ile de denedim, win7 cd sinden onarmayı da denedim partitionları tekrar oluşturup win7 kurdum onun üzerine imaj atmayı da denedim ama sonuç hep aynı.

bshark' Alıntı:
samil' Alıntı:
bshark' Alıntı:
hocam sanırım sizin dediğiniz 100mb lik boot alanı ile ilgili bir problem ama çözümünü bulamaldım ne yapmalıyım acronis in çoğu versiyonu ile de denedim, win7 cd sinden onarmayı da denedim partitionları tekrar oluşturup win7 kurdum onun üzerine imaj atmayı da denedim ama sonuç hep aynı.
Bence başka bir tahtada acronis 2013 ile imaj alıp deneyiniz sorun olmayacaktır. Biz yaptık sorun olmadı.
Eğer koruma programı varsa deep freze yada drive vaccine onları kaldırıp deneyiniz. onlarda sorun çıkarıyor.

samil' Alıntı:
bshark' Alıntı:
samil' Alıntı:
bshark' Alıntı:
Bence başka bir tahtada acronis 2013 ile imaj alıp deneyiniz sorun olmayacaktır. Biz yaptık sorun olmadı.
Eğer koruma programı varsa deep freze yada drive vaccine onları kaldırıp deneyiniz. onlarda sorun çıkarıyor.
yaptım hocam bunu da sonuç değişmedi.

Çözümparkta bu konu ile ilgili açılmış bir başlıkta değişik öneriler var. Deneyebilirsiniz.
Başlık http://www.cozumpark.com/forums/thread/188668.aspx

çözümü şudur acronisle recovery yaptıktan sonra tekrar win 7 cdsiyle cdden başlatıyoruz. repair seçeneğini seçtikten sonra önümüze bi pencere geliyor. bu pencere bişeyler arıyor. araması bittikten sonra no yu seçiyoruz. ve karşımıza alt taraftaki pencere açılıyor. üstteki seçeneği seçip devam diyoruz. gelen menüden command prompt diorz. açılan yerde 3 tane komut giricez... 1) bootrec /fixboot 2) bootrec /fixmbr 3) bootrec /rebuildbcd (3. komuttan sonra size bi soru soracak ona "y" seçip devam ediyoruz. birinci aşama bitti. Bilgisayar restart oluyor. tekrar cd den başlatıoruz. tekrar repair seçeneğini seçip gelen ekranda no dedikten sonra üstteki seçenekle devam ediyoruz. bu sefer startup repair seçiyoruz. ve bingo windows kullanıma hazır :D

Ek bir çözüm daha

Windows 7 sadece C 'nin imajını aldıysanız ve sadece Tek partition a geri dönme işlemi yaptıysanız ( 100 MB Lık açılış dosyalarının bulunduğu alan yoksa) Windows 7 DVD si ile sistemi açıp onarma seçeneğinden komut satırına düşüp bcdboot komtu ile açılış dosyalarını sistemin bulunduğu partition a oluştura bilirsiniz. Bunun için

bcdboot c:\windows /s c:

eras63' Alıntı:
Akıllı tahtalar ile ilgili karşılaşılan problemleri ve çözümleri bu başlık altında toplayabilirsek bir nevi Akıllı tahtalar için SSS olursa faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Benim bu başlığı açarken ki problemim ve devam etmekte olan problemim şu idi: elimde .notebook uzantılı star notebook akıllı tahtasına ait içerikler var sanırm bunlar mebin gönderdiği tahtaların yazılımlarına uymuyor.
acaba bunları dönüştüren bir program veya bu konuda bilgisi olan çalışma yapmış arkadaş var mıdır?

hocam teşekkür ederim faydalı siteler için ...

olsadı verirlerid bizimkinde yok heral akhisardayım ben birde siz deepfreeze ve acronis gibi programları nasıl kuruyorsunuz bu tahtalara hani crackli lisanssız program kurulmayacaktı bize kesinlikle kurulmayacağını özel arayıpta söylediler.

Arkadaşlar akıllı tahtada yönetici oturumuna geçemiyorum. Önceki tahtalarda başlat>kullanıcı değiştir'e tıklyaınca ekranda admin oturumu görünüyordu ve şifre ile giriş yapıyordum. şimdi yeni gelen tahtalarda aynı şekilde yapınca admin oturumu yok. ayrıca sağ alt köşede netsupport ile ilgili bölümde yok. Başlat>Tüm programlardan netsupport proframını çalıştırıyorum. Orda da daha önce kullandığım yönetici şifresini kabul etmiyor. Ben şimdi yönetici oturumuna nasıl geçebilirim? Acaba şifre mi değişti? Yardımcı olursanız sevinirim. Kursum var bu hafta ve ben tahtada bişey yapamıyorum.

s.a. arkadaşlar.
dün yardım amaçlı gittiğim okuldaki akıllı tahtalarda şu şekilde bir ayar yapılmış nasıl değiştireceğim konusunda yardımlarınıza ihtiyacım var.
admin ve vestel isminde iki kullanıcı var. adminde istediğimiz herşeyi yapabiliyoruz onda sıkıntı yok
vestel kullanıcısında masa üstündeki kısayolları falan silmek için kısayolun üzerine sağ tıkladığımda sil, yeniden adlandır ve özellikler seçenekleri pasif halde onları nasıl aktif hale getirebilirim.

hocam biim arkadasın bilgisayarı akıllı tahtayı görmüyor ama başka pc de görüyor... arkadasın bilgisayarındada aynı programlar yüklü sizce sorun nedir ne yapabiliriz

farukdogu' Alıntı:
s.a. arkadaşlar.
dün yardım amaçlı gittiğim okuldaki akıllı tahtalarda şu şekilde bir ayar yapılmış nasıl değiştireceğim konusunda yardımlarınıza ihtiyacım var.
admin ve vestel isminde iki kullanıcı var. adminde istediğimiz herşeyi yapabiliyoruz onda sıkıntı yok
vestel kullanıcısında masa üstündeki kısayolları falan silmek için kısayolun üzerine sağ tıkladığımda sil, yeniden adlandır ve özellikler seçenekleri pasif halde onları nasıl aktif hale getirebilirim.

Şifreyi girerek Netsupport un korumasını deactive edince düzelir diye düşünüyorum hocam. Bir deneyin.

Eindoforat' Alıntı:
farukdogu' Alıntı:
s.a. arkadaşlar.

Şifreyi girerek Netsupport un korumasını deactive edince düzelir diye düşünüyorum hocam. Bir deneyin.
teşekkürler hocam yarın diğer okula tekrar gittiğimde denerim.
Netsupport deactive programının şifresi akıllı tahtayla aynımı.
benim formatör olduğum okulda bu program kurulu değilde. yardım için gittiğimde kurulu

Geri