Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Akıllı Tahtada Siyah Ekran ve İmleç Sorunu (Çözüldü)

Konu, 'Fatih Projesi BT Rehber Öğretmenleri' kısmında huseyinrose tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. huseyinrose

huseyinrose Aktif Üye

Arkadaşlar akıllı tahta açılış düğmesine bastığımızda birinci Fatih Projesi yazısı geldikten sonra kapanmalı ve ikinci defa Fatih Projesi yazısı gelince cihaz açılmalı. Akıllı tahtamızı sabah çalıştırdık, birinci Fatih Projesi yazısı geldi ikincisi gelmeden ekran siyah oluyor ve sol üst köşede imleç yanıp sönüyor. Bir türlü cihaz windowsa geçemiyor, işin kötüsü biosa da girmek mümkün olmuyor ve formatlanmıyor. Vestel bu problem için bize format atılması gerektiğini söyledi ve 40 TL ücret istedi. Ben bu arıza için harddiski söktüm başka OPS'ye taktım formatladım sonra eski yerine taktım ama cihaz çalışmadı. Vestel'e bu iş için format çözüm olmayacağını söyledim ve inatlaştık. Adamlar OPS'yi aldı sonra getirdi cihazı yapmışlar. Tahtayı açtım çalıştı fakat eski dosyalarımın hala durduğunu gördüm sonra Vestel ile kavga ettim, siz yalan söylüyorsunuz cihazı formatlamışsınız diye :) Ben OPS'nin pilini söküp birkaç dakika sonra taktıklarını düşünmüştüm, aynı işlemi yaptım bu defa cihazı açıyorum 2 saniye sonra tık diye bir ses geliyor, cihaz kısa devre yapıyor gibi hiç açılmıyor.

Sonuç olarak nasıl yaptıklarını öğrenememiştim ama @selim44 hıocamın ve Vestel Malatya servisinin yardımı ile olayı çözdüm. Fotoğraftaki gibi harddiskin arka tarafında ufak bir Jumper var (fotoğrafta jumper kablonun altında kalmış o yüzden görünmüyor ama STRAP_HDR yazan kısım) bu Jumper'ı söküp sondaki 2 yere takıyoruz birkaç saniye bekliyoruz ve tekrar eski yerine takıyoruz. Daha sonra harddiski söküyoruz OPS'yi tahtaya takıyoruz ve açılışta DEL tuşu ile Biosa giriyoruz. Burada herhangi bir değişiklik yapmadan biosu sıfırladığımız için Bios ayarlarını kaydediyoruz ki bu çok önemli. En son işlem olarak harddiski yerine takıyoruz ve cihazımız açılıyor.

Çok uzun yazmışım ya :)

Ekli Dosyalar:

meehmetaslan, poseidonmem ve selim44 bunu beğendi.
  2. suleyman996

suleyman996 Üye

Teşekkürler emeğinize sağlık

huseyinrose bunu beğendi.
  3. hasari

hasari Hiperaktif Üye Hiperaktif

Garantiler bittiğine göre iş başa düşecek.

4. k45abalı

k45abalı Seçkin Üye Seçkin Üye

teşekkürler

5. serdemir

serdemir Süper Üye Süper Üye

Deneyelim Bakalım

6. serdemir

Adsız.png ilk açtığımda 1. durumdaki gibiydi. 2. durumdaki gibi yapıp biraz bekledim ve dediğin gibi yaptım ama sorun çözülmedi. Yanlış mı yaptım acaba?
    Pardon yanlış okumuşum "sondaki" ni "sonraki" şeklinde okumuşum. Adsız.png 3. deki gibi olacakmış.

Son düzenleme: 9 Ocak 2018
  7. huseyinrose

huseyinrose Aktif Üye

Hata alırsanız yardımcı olmaya çalışırım sayın hocam

8. serdemir

Aynı sorun başka tahtada da çıktı. Aynı adımları tekrarladım. Bu sefer sorun çözülmedi. Fikri olan???
    Düzeltme: Bu sefer bios pilinden gelen güç kablosunu da çekerek sıfırladım, düzeldi.

Son düzenleme: 28 Şubat 2018
  9. abdullatif

abdullatif Site Gezgini

Teşekkürler hocam Allah razı olsun. İşe yaradı. Aynı şekilde servis Format attık deyip getiriyordu. İdarenin gözünde format atamayan BTR konumuna dusmekten kurtulduk çok şükür.

10. huseyinrose

huseyinrose Aktif Üye

Sizin adınıza sevindim sayın hocam, koly gelsin iyi çalışmalar

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal