akıllı tahta ve projeksiyon kablolarını koruma

Kodla Büyü

yagmurumsu82

Aktif Üye
akıllı tahta ve projeksiyonun olduğu bazı sınıflarda öğrenciler veya kullanmayı bilmeyen öğretmenler projeksiyon kablosunun pinlerinin uçları kırmışlar. Aslında nasıl becerdilerse uçları delinmiş. kablo bilgisayara giriyor ama ekran gidip geliyor. bunun için ne yapabilirim. Ayrıca bu kabloları nasıl koruyabilirim. yardımcı olursanız sevinirim.

Etkileşimli tahta var ise projeksyon cihazını iptal edin. Uğraşmayın. Kablo ucu kırılmış ise değiştireceksiniz. Koruma yöntemi var mı kullanılıyor ise yok

Hocam pinleri ince uçlu bişeyle (bıçak da olabilir) düzeltmeye çalışın. Yine de olmuyorsa kablonun komple değişmesi lazım malesef. Bu kablolara ek yapılamıyor. Anladığım kadarıyla her derse giren öğretmen kendi bilgisayarını takıp çıkarıyor. Bu durumda vga kablosunun ucunu korumanız zor görünüyor. Ama kabloları bir araya getirip spiral içine alırsanız en azından kablo karmaşasını düzenlemiş olursunuz. Bir de duvara bir kanca uçlu vida takıp vga kablosunu dersten çıkan öğretmen o kancaya asar.

malesef etikileşimli tahta değil. projeksiyon kablosunun ucu nasıl değiştiriliyor. ayrıca bilgisayar var sınıfta ama nasıl becerebiliyorlar anlamıyorum.

Aynı sorun bende yaşamıştım ve kablonun ucunu değiştirmiştim ama sonuç iyi olmadı tam verimle çalışmadı kabloların ucunu uçlu kalemle düzeltebilirsiniz

bizim yeni sınıfa projeksiyon için inşaat sırasında sıva içinden kanal döşemişler (iyi hoş güzel düşünmüşler) fakat gel gör ki kanal sadece kablonun sığabileceği bir şekilde, vga bağlantı noktası sığmıyor doğal olarak. kablonun ucundan pay bırakarak kestim ve kanalın içine yerleştirdikten sonra uçlarını aynı renk kabloları karşılıklı olarak lehimledim. şu ana kadar bi sorun yok düzgün çalışıyor. hocam düzeltilir ama çok zahmetli bir iş bütün öğleden sonramı aldı diyebilirim.

arkadaşlar projeksiyondan gelen vga kabloyu güzel bir şekilde duvara sabitleyin (uç tarafını).

sonra 2 metrelik başka bir vga kablo alıp o uca iyice bağlayın ve etrafını sarıp oynamamasını sağlayın. 2 metrelik kablonun diğer ucunu bilgisayara bağlayın

böylece uzun kablo çok daha fazla dayanacak bozulursa 2 metreliik bozulacaktır.

masraftan kurtulmuş olursunuz

Kendi bilgisayarını takan öğretmeni tespit edip uyarın.

Kabloyu idareye bildirip değiştirin tekrar olması durumunda öğretmene ödetin. devletin malını düzgün kullanmayı öğrensin.

yagmurumsu82' Alıntı:
akıllı tahta ve projeksiyonun olduğu bazı sınıflarda öğrenciler veya kullanmayı bilmeyen öğretmenler projeksiyon kablosunun pinlerinin uçları kırmışlar. Aslında nasıl becerdilerse uçları delinmiş. kablo bilgisayara giriyor ama ekran gidip geliyor. bunun için ne yapabilirim. Ayrıca bu kabloları nasıl koruyabilirim. yardımcı olursanız sevinirim.

hocam ben bi marangoz cagırdım ve kutu yaptırdım kutuyu acmadan kabloyu ve dolayısıyla ucunu dısatı cakartamıyolar.öğretmenleride topladım kablonun nasıl takılacagını anlattım sorun az da olsa devam ediyor.

eğitim şart!!!

projeksıyon kabloları sert tır o nedenle cabuk kırılıyor tavsıyem vga cıft yonu dısı soketler var ondan alın ve lcd ekran kablolarından baglayın (bunlar kablo olarak yumsak ) ben kendı okulumda bu yontemı uyguluyorum FATIH ugramadı ama sınıflarımda 4 yıldır projeksıyon var cok kablomuz öldü en son bunu yapmaya basladım

Arkadaslar bu vga kabloları bizde de sorun, sürekli pinleri kırıyorlar en iyisi hdmi kablo ama onu da destekleyen donanim yok.

serkanholep' Alıntı:
arkadaşlar projeksiyondan gelen vga kabloyu güzel bir şekilde duvara sabitleyin (uç tarafını).

sonra 2 metrelik başka bir vga kablo alıp o uca iyice bağlayın ve etrafını sarıp oynamamasını sağlayın. 2 metrelik kablonun diğer ucunu bilgisayara bağlayın

böylece uzun kablo çok daha fazla dayanacak bozulursa 2 metreliik bozulacaktır.

masraftan kurtulmuş olursunuz
:alkis:

bazı kablolara, vga prizler yerleştirdik (http://www.mykablo.com/main/vga_priz-3892-254-328.html) biz 20 lira ya almıştık.
bazılarında da uzun kabloyu sabitleyip ucuna iki tarafı dişi takıp 2 metrelik kablolar kullandık.

devletin malını kendi malı gibi kullanmadığımız sürece bu sorun devam eder maalesef. yeni geldiğim okulda farelerin hiçbiri çalışmıyordu ayrıca bilgisayarlarda donanımsal sorun vardı elimizden geldiğince sorunları hallettik labdan doğru dürüst dışarı çıkamıyorum herkes vicdanıyla muhasebe yaparsa sorun kalmaz buna öğrencilerde dahil. En önemlisi öğrencileri bilinçlendirmek. ilk derse girdim baktım öğrenciler o bilgisayardan diğerine fareleri falan takıp çıkarıyor hmmm dedim sorun burda. sıkı sıkı uyardım bakalım zaman ne gösterecek. Öğretmenlerede sıkıyı verecem vallaa.

vga-disi-disi-cevirici-donusturucu-adaptor-15pin-54267454

arkadaslar ben resimde gördünüz çeviriciyi kullanıyorum.cok rahatım bu konuda. kablo kırılmadıkca sorun olmuyor. resimdeki dişi çevirici aynısının erkeğide var bunları birarada kullanarak projeksiyonun ucuna takıyorsunuz. 1,5 2 tl fiyatı. bozulunca yada pinleri eğilince değiştiriyorum. kesinlikle tavsiye ederim.

blg_ort' Alıntı:
vga-disi-disi-cevirici-donusturucu-adaptor-15pin-54267454

arkadaslar ben resimde gördünüz çeviriciyi kullanıyorum.cok rahatım bu konuda. kablo kırılmadıkca sorun olmuyor. resimdeki dişi çevirici aynısının erkeğide var bunları birarada kullanarak projeksiyonun ucuna takıyorsunuz. 1,5 2 tl fiyatı. bozulunca yada pinleri eğilince değiştiriyorum. kesinlikle tavsiye ederim.

ben resmi göremiyorum

Geri