AGINDAKI BILG. BAZI İNTERNET SİTELER GIRMESINI ENGELLEMEK İS

Kodla Büyü

muzo696

Seçkin Üye
Seçkin Üye
ŞİRKETİMİZİN İNTERNET AGINDAKI BILGISAYARLARIN BAZI İTELERE GIRMESINI ENGELLEMEK ICIN NE YAPMAMIZ LAZIM.
PROFOSYONEL BIR COZUM BILEN VAR MI YARDIM BEKLIYORUM
HOCALARIM

hocam mesela anamakina olacak ve butun aga bagli makinalarin istemedigim sitelere girmeyecek mumkunmu acaba. veya aktarnatif ne yapilabilir

hocam filtre programları var bu iş için bildiğim kadarı ile. denemedim güvenrilirliği konusunda hiç bir bilgim yok ama http://www.filtreprogrami.com bir incele istersen. googleye filtre programı yazdığınızda ilk çıkan site.

Server kurma imkanın varsa server kuracaksın. İnternet dağıtımını burdan yapıp kısıtlama yapman lazım. http://www.pfsense.org/ sanırım işini görür. Yada daha iyi görselliği iyi bir server kurmalısın..

Herbir bilgisayara program kurarım dersen eax olabilir.

HOCAM SERVER KURMAK ISTIYORUM AMA NASIL YAPACAM BILMIYORUM BUNU ANLATABILECEK YOKU KIMSE

arkadaş profesyonelden ne kastetmiş anlamadım
ama modemlerin url filter özelliğini aktive etmek yeterli bu iş için
orda istediğiniz mac adresinin istediğiniz url lere erişimini kısıtlayabiliyorsunuz.
daha dün yaptım bir yerde konuyu görünce yazayım dedim
kolay gelsin

modein arayüzüne gir
192.168.2.1 yada 192.168.1.1 büyük ihtimalle bunlardan biri ile girebilirsin yoksa marka ve modelini google yaz modemin ara yüz şifresini ögren gir.sonra
url filtreleme kısmına gelip ordan hangi pcnin internette hangi siteye girmemesi gerektiğini yapabilirsin...

farklı bi fikrim daha var o da şu aynı ağda olsun fakat sadece internete girmesin diyosan ,internete girmesini istemedigin pc lere elle yanllış bi ip numarası ver nete giremez :) :)

şirket+profesyonel bir çözüm istiyorsan biraz harcama yapıp bu işi yapan firmalara bir alt yapı kurdurabilirsin.

3 yol var.
1.- bir program kullanırsan, tüm bilgisaayrlaa kurarak kontrol yaparsın.
Benim BT sınıfımda kullandığım basit bir program var. Kendi bilgisayarımdaki programı yönetici işaretledim. Yasaklamak istediğim siteyi ekliyorum, ağdaki tüm bilgisayarlara ekliyor. Kendi engellediği sitelerden güvenli yapmak istediklerini ekleyebiliyorsun. (bazı gazetelerin sitelerini içeriğini fazla adult bulduğu için kendi yasaklayabiliyor) Birde, d: sürücüsüne girilen sitelerin saat saat listesini yazıyor.
http://eaxtr.com/eaxsoft/program/proglar.htm özellikleri yazmış.
İnter Filtre 4.5.2
http://www.eaxsoft.com/eaxprg/filtre/in ... _setup.exe

2-modemden site yasaklama yaparsın. İnternette arama yaparsan görsel anlatım bulabilirsin.
3-maliyetli bir çözüm olarak server kurarsın ama şimdilik 1. veya 2. tercih et derim.

linux sunucu üzerine endian firewall kurarsın istediğinden daha fazlasını yaparsın yada iptables ayarlarıyla filtreleme yapabilirsin...

bütün bilgisayarlara sabit ip verin sonra modemin firewall bölümüne girip yasaklanacak siteleri yazın sonra hangi ip adreslerine yasaklanacağını yazın. Biz okulda 2. adsl hattı aldık o şekilde facebook vb. engelliyoruz. Ama dışarıdan laptop vb. gelirse otomatik ip aldığında sizin yasaklı ip aralığınızın dışında olursa o sitelere girer. bu yüzden modeminizin türüne göre değişir ama örneğin 192.168.2.10 dan başlayın 192.168.2.254 e kadar yasaklayın yasaklamak istemediklerinizide 192.168.2.2 den 192.168.2.9 a kadar sabit ip verin.

kötü bir bilgisayarı modemden cıkan ınternete baglasam bu bılgısayar ınternetı suzse ve bu bılgısayardan da aga cıksa ınternet olmaz mı

ana makinaya win server kurarsın. dns kurulumu yaptıktan sonra diğer pclere dns ipsini girersin. serverdan girilmesini istemediğin siteleri eklersin. googledan araştırırsan nasıl yapılcağı konusunda görsel anlatımlar bulabilirsin. veya her pc için host dosyası hazırlayıp system32\drivers\etc klasörüne atarsın. dosyanın değiştirilmemesi içinde şifreleme programıyla veya başka ayarlarla dosyayı kitlersin. maliyetsiz bi şekilde bu yöntemi deneyebilirsin. eğer masraf yapabilirim diyorsam firewall cihazları ile işi bitirebilirsin

Edit: opendns ten hesap oluşturup engellemek istediğiniz siteleri seçebilirsiniz
eğer çok sayıda siteyi engellemek istiyorsanız. volsoft web filtre ile iletişim bakanlığının yasakladığı sitelere ve sizin belirlediğiniz kara listedeki sitelere girilmesini önleyebilirsiniz

Geri