ağ tanımlanamıyor.

Kodla Büyü

yeniceli

Aktif Üye
arkadaşlar okulda modem müdür odasında. oradan öğretmenler odasında switch var ve oradan bt sınıfı da dahil diğer yerlere dağılıyor. okulda diğer yerlerdeki net bağlantısında sıkıntı yok. ancak bt sınıfında ağ tanımlanamıyor hatası var. kabloları kontrol ettim ışıkları yanıyor hepsinin. bazen sadece bt sınıfında 1 pc açıkken nete giriyor ama hepsi açıkken veya sadece 1 pc açıkken de girmiyor. ip leri elle verdim yine olmadı. yardım edebilir misiniz?

Öncelikle BTS'deki switchin internetle olan bağını koparın. İki bilgisayarı açıp, her ikisine de aynı ağ havuzundan IP adresi verin. Örneğin birisi 192.168.1.10 iken diğerine 192.168.1.20 verin. Alt ağ maskeleri 255.255.255.0 olsun. Alt ağ geçidine de (normalde gerek yok) 192.168.1.1 olarak ayalayın. Ardındandan başlat/çalıştır/cmd yazdıktan sonra bir bilgisayrdan diğerine ping çekin. Örneğin birinciden ikinciye ping atarken ping 192.168.1.20 yazıp enter tuşuna basın. Eğer diğer bilgisayar cevap veriyorsa iki bilgisayar birbirini görüyordur. Eğer görmüyorsa öncelikle bu iki bilgisayarın neden birbirini görmediğini araştırıp, çözün. Örneğin ethernet kartlarının sürücülerini güncelleştirin, ethernet kartlarını kaldırıp, yeniden tanımlayın vs. Kabloları değiştirin vs.
Switch'in internete giden kablosunu takın. Eğer modemin IP adresi 192.168.1.1 ise ona da ping çekin. Eğer cevap alabiliyorsanız, kablolama da ya da cihazlarda problem yok demektir.
Aslında probleminizin kaynağı kablolardan birindeki kısa devre ya da kırıklık olabilir. Işığının yanıyor olması problemsiz oldukları anlamına gelmiyor.

dediğinizi bir deneyeyim hocam. ancak bt sınıfında tüm pcler kapalı sadece öğretmen bilgisayarı açık yine aynı hatayı veriyor bazen de giriyor, kablolardan biri kırık olursa ne gibi bir hata verebilrki anlayamadım? teşekkür ederim öneriniz için.

Kırıklık, kısa devreye neden olarak, switch'i meşgul etmeye neden olabilir.
Acaba IP çakışması yaşıyor olabilir misiniz? Benim lab'da da IP çakışması nedeniyle, bilgisayar IP alamıyor, ağ banlantısı simgesi sürekli meşgul görülüyordu.
Okulda birisi hotspot shild gibi MEB bağlantısını aşacak bir program kullandığında çakışma daha da sıklaşıyordu.
LAB'daki tüm bilgisayarlara el ile IP verdim. Modemin de DHCP IP dağıtma aralığınıda sık kullanılmayan bir aralığa çektim. Örneğin 192.168.1.100 - 150 gibi.
Bunu durumu bir kontrol edin. Ayrıca ağdaki bir virüs de işi bozuyor olabilir.

Geri