ağ kurmak için yardım!

Kodla Büyü
Merhabalar hocalarım
ben yeni atandım okul labında hiç bilgisayar yoktu sağdan soldan bilgisayar ayarladık kurdum ancak en son bilgisayarlara ağ bağlama kısmı kaldı ve sağolsunlar üniversitede böyle bir ders görmedim ben. Ne yapmamı önerirsiniz bana? ya da herhangi bir yerden öğrenebileceğim Yardımcı kaynak ?
şimdiden teşekkürler

En kolay öğrenme yöntemi, bilen birinden yardım almak olacaktır.
Yakınlarınızda bilişim teknolojileri alanı olan bir meslek lisesine gidip, BT öğretmeni arkadaştan yardım isterseniz, seve seve yardımcı olacaktır.
Eğer internetten öğrenmek isterseniz de Yerel alan ağı kurulumu şeklinde arama yaparak hem video hem de görsel dersler bulabilirsiniz. Ayrıca Çizgi Tagem'in sitesinden de ağ kurulumu ile ilgili eğitim setini inceleyebilirsiniz.

ilk önce switch alınacak, yeteri kadar cat5 veya cat6 kablosu, yeteri kadar ağ fişi RJ45,

masalar tam mı?

bilgisayarların özellikleri ve kurulu sistemleri bilgisi.

kaçı kablosuz olacak;?

duvarlarda kanal var mı?

elektrik tesisatının durumu nedir? topraklama var mı? iyi seviyede mi;? Sigorta var mı? sigorta anahtarları sağlam mı? sınıfa gelen elektrik tertibatı, başka bir sistem üzerinden mi geliyor? mesela kalorifer, ... okulun ana elektriğinden gelmeli, şalter düzeneği sağlam mı?

jack makası veya ağ makası alıncak.

ağ kablosu içerisindeki renk sıralaması öğrenilecek?

sınıf aydınlanma ve havası nasıl? rutubet var mı?

zemin nasıl?

yeteri kadar priz var mı?

Hocam kurulum yapılacaak ortamın fotolarnıı çekip gönderebilir misiniz?

öğretmenin uğraştığı hallere bak. hocam çok yıpratmayın kendinizi.

bir switch alın. sınıfımıza gelecek olan internet kablosunu switche takın. burdandada tek tek kablo çıkararak bilgisayayarlara bağlayın.
kablo uçlarını nasıl çakacağınızı şuradan öğrenebilirsiniz. http://www.youtube.com/watch?v=0sMhaipstug

alacağınız malzemede rj45, cat5, switch ve pense.

Geri