Ağ konusunda yardım

Kodla Büyü

mailicin

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar;

Elektrik kesintisinden sonra internet gelmemiş. Bende modemi resetleyip yeniden kurdum (modem Zxyel Prestige 661hw). 2 kablo 2 farklı swtiche 1 kabloda oradaki bilgisayara bağlanıyor. İnternet gelmeyince modemin sadece 1 portunun internet verdiğini fark ettim (diğerlerinin ışıkları yanıyor, hatta o porta bağlı bilgisayarlar ip alıyor ancak internete bağlanamıyor). Tüm portları ordaki bilgisayara tek tek bağlayıp çalışan bir portu tespit ettim. Aynı model başka bir modemde de aynı sorunla karşılaştım. Modem ayarlarına baktım ancak bir şey bulamadım. (Bu konuda bilgisi olan var mı?)

Bu şekilde çözüm bulamayınca, çalışan porttan küçük bir switche kablo çekip interneti bundan dağıtayım dedim. Ancak yine aynı sorun oldu. Bilgisayarlar internete bağlı gözüküyor, ip alıyor ama internete giremiyoruz. Acaba virüs benzeri bir durum mu var? Böyle bir durumla karşılaşan yada fikri olanlardan yardım bekliyorum.

4 port sanırım ve 1 port DMZ olarak kullanılıyor ama iptal edebiliyorsunuz onun dışında sorunsuz çalışması lazım.
PC lere elle iP verip deneyin.
Çalışan portu kısa bir kablo ile tek pc de deneyin Ayrıca çektiğiniz kablodan ve jaklamadan emin olmak için cable tester ile bakmanızı öneririm.
Arıza da sözkonusu olabilir bu model, port sorunu çok fazla olan bir model.

portun birisinin internet verdigini farkettim demişssin sonrada ip alıyor ama internete girmiyor demişssin anlamadım internet varmı yokmu ???? yok olarak varsayarak o çalıştıgını kastettigin portla bilgisayara bağlan yalnız pc ye 192.168.1.12 gibi bir numara yani elle ip ver dene.
bunu yaptıgın halde internete girmiyorsa dns olarak 4-2-2-1 yada farklı dnsler dene. ttnet bazı dns ayarlarını değiştirdigi için sıkıntı çıkabiliyor müşteri hizmetlerinide arayıp öğrenebilirsin
http://www.ttnet.com.tr/i/Assets/adsl.m ... rulumu.pdf
buda modemin kurulumu işine yarayabilir kolay gelsin kurcala bakalım biraz ...

zysimsek' Alıntı:
portun birisinin internet verdigini farkettim demişssin sonrada ip alıyor ama internete girmiyor demişssin anlamadım internet varmı yokmu ???? yok olarak varsayarak o çalıştıgını kastettigin portla bilgisayara bağlan yalnız pc ye 192.168.1.12 gibi bir numara yani elle ip ver dene.
bunu yaptıgın halde internete girmiyorsa dns olarak 4-2-2-1 yada farklı dnsler dene. ttnet bazı dns ayarlarını değiştirdigi için sıkıntı çıkabiliyor müşteri hizmetlerinide arayıp öğrenebilirsin
http://www.ttnet.com.tr/i/Assets/adsl.m ... rulumu.pdf
buda modemin kurulumu işine yarayabilir kolay gelsin kurcala bakalım biraz ...

Portlardan sadece biri internet veriyor. Tek bilgisayar bağlayıp tek tek denedim. Daha sonra internet veren portu switche bağlayıp dağıtmaya çalıştım. Ancak aynen swtich takmadan önceki durumda olduğu gibi (bilgisayarların bazıları normal çalışırjen, bazıları ip aldığı halde internete giremiyor ve bu bilgisayarlar değişiyır) internete erişimde sorun yaşıyor

bilgisayarların bazıları normal çalışıyor derken internete giriyor demek istedin sanırım. internete girmeyen pclere elle ip ve dns verdin mi ??

zysimsek' Alıntı:
bilgisayarların bazıları normal çalışıyor derken internete giriyor demek istedin sanırım. internete girmeyen pclere elle ip ve dns verdin mi ??

Elle ip vermedim hocam, çünkü iplerini kontrol ettiğimde hepsi normal şekilde ip alıyorlar.

sorun burdan kaynaklanıyor sen dediğim gibi dene elle ver ip numaralarını sorun düzelecektir . switch kullandıgında elle ip vermek herzman daha sağlıklıdır ağ trafiği için.

zysimsek' Alıntı:
sorun burdan kaynaklanıyor sen dediğim gibi dene elle ver ip numaralarını sorun düzelecektir . switch kullandıgında elle ip vermek herzman daha sağlıklıdır ağ trafiği için.
tmm hocam yarın deneyeceğim. teşekkürler

dhcp'den ip alan bir makina internete çıkmıyorsa elle ip vermeniz hiçbirşeyi değiştirmez. Ama yine de deneyin keybedecek birşey yok.

zysimsek' Alıntı:

Elle sadece ip verdim sorun çözülmedi ama DNS kısmını da elle doldurunca soun çözüldü. Sanırım modeme ulaşmada sıkıntı yaşanıyordu, bu yolla çözüldü. Teşekkür ediyorum herkese

Geri