Adobe Flash CS4 Professional ActionScript 2.0 Kod Yardım !

Kodla Büyü

hodbehod

Üye
Merhaba değerli arkadaşlar,
ActionScript 2.0 ile bir cevabı birden fazla movieclip dosyasına eşlemek istiyorum. doğruysa her hangi bir kutuya yerleşecek, yanlışsa geri dönecek.
Örnek: iklimi etkileyen faktörler etkinliğinde 5 adet movie clipten "yükselti" ya da "Dağlar" olan cevap hangi movie clipe koyarsam koyayım doğru olacak...
ilginiz için teşekkür ederim...

ActionScript 3.0 da olur.
bir nesneyi birden fazla ve farklı koordinatlara sürükle bırak yapmak istiyorum.
bunun için döngü mü kullanmalıyım ya da başka bir şey mi direkt kod yazmak istemiyor olabilirsiniz. lakin ne yapmam gerekiyor en azından ipucu ya da fikir verirseniz memnun olurum.. yoluma ışık tutanlara çok teşekkür ederim..

iambilisimci' Alıntı:
https://www.youtube.com/watch?v=kGWC-7sP8YE
hocam burda anlatımış sanırım demek istediğini izle yap.:)
videoyu seyrettim bire bir sürükle bırak yapmış ben istiyorum ki "webcam" yazan kısmı "usb port" yazan yere bırakınca da kabul etsin "drop a" yazan yere de "output jack" yazan yere de ...
http://www.matematikciler.org/images/5/sema-1.jpg
bu şemada yer alan açılarına göre ve kenarlarına göre üçgenleri sürükle bırak yapmak istiyorum ancak dik açılı , dar açılı , geniş açılı bu sıralamanın bi farkı olmayacak ve sağ tarafta üst üste yada alt alta bekliyor olacak..
dik açılı yazanı 3. kutuya da koysam doğru olacak 1. kutuya da..2. kutuya da .. dar açılı yazanı da geniş açılıyı da...
eşkenar, ikiz kenar, çeşit kenar üçgenler içinde aynısı söz konusu dikey olarak sıralama nereye koyarsam koyayım doğru kabul edecek.
kenarlarına göre olan üçgenleri açılarına göre olan üçgenlere sürüklediğimde geri dönecek.. bunu ne şekilde yapabilirim ilginiz ve sabrınız için teşekkürler

derdimi anlatabildiysem ne mutlu anlatamadıysam kendimi geliştirme faaliyetlerime bir son vereceğim sanırım

farklı bi örnek:
http://www.nedir.org/sozluk_resim/pics/ ... 9_7985.jpg
bu görselde yer alan doğal ve beşeri faktörler ekranın sağ ve ya sol tarafında rastgele yazılmış olacak.. öğrenci beşeri faktörlerden hangisini tutarsa tutsun beşeri faktörler kısmında nereye bırakırsa bıraksın orya yerleşsin istiyorum. sanayiyi sadece 1. kısma tarımı sadece 2. kısma ulaşımı 3. kısma sürükle bırak olmadı geri dön yapabiliyorum. öğrenci tarımı 1. kısma değil de 4. kısma koyarsa benim etkinlik çöküyor :) halbuki nereye koyarsa koysun doğru kabul etmeli uygulama ;)
doğal faktörler içinde aynısı söz konusu..
değerli vakitlerinizi aldığım için kusura bakmayın.. Sağlıcakla kalın...

Sayın hocam,
örnek verdiğiniz çalışmaya göre Actionscript 3.0 kullanarak çalışmayı hazırladım. CS4 olarak da kaydettim. Kodlar arasına kısa açıklamalar da yazdım.
Yapmak istediğinizin farklı yolları var. Nesne isimlerini ucgen1, ucgen2, ucgen3 .... şeklinde verirseniz, diziler ve döngüler kullanarak da yapılabilir, ancak bu kadar az nesne olunca diziye, döngülere ihtiyaç yok. Birkaç if kullanarak çözüme ulaşmak mümkün.

Ekli dosyalar

• surukle_birak_ucgen.zip
    627.5 KB · Görüntüleme: 51
indirdim ve baktım tam olarak istediğim böyle bir şeydi yakup hocam, haftalardır buna kafa yoruyordum. yoluma ışık tuttuğunuz ve kendimi geliştirmeme imkan sağladığınız için çok teşekkür ederim..

Saçma bir soru mu bilmiyorum arkadaşlar, Flash'ın güncellenmemesi v.s. olaylarından sonra Action Script öğrenmek mantıklı mı? Kendi adıma soruyorum bir ara uğraştım devam edeyim mi bilemiyorum.

Sayın hocam,
Flash devri kapandı. Adobe firması Edge Animate CC isimli bir program çıkardı. Program ile flash'da yaptığımız animasyon ve çalışmaları HTML5 ve nimetlerinden yararlanarak hazırlamamıza olanak sağlıyor. Bu yıl da okulda Flash ve AS 3.0 anlattım ama gelecek yıl bu programa geçmeye karar verdim. Mantık flash programı ile aynı ancak programın çıktısı HTML5 oluyor.
activeden.com canyoncode.com gibi siteler de flashla ilgili ücretli içeriklerini kaldırmışlar, yerine Edge Animate ile yapılanları koymaya başlamışlar.
Kısaca Edge Animate ile çalışma yapmayı öğrenmeniz ilerisi için daha iyi bir seçim olacaktır. Şahsen ben Yaz tatilinde bu programla uğraşacağım.

yakuphan' Alıntı:
Sayın hocam,
Flash devri kapandı. Adobe firması Edge Animate CC isimli bir program çıkardı. Program ile flash'da yaptığımız animasyon ve çalışmaları HTML5 ve nimetlerinden yararlanarak hazırlamamıza olanak sağlıyor. Bu yıl da okulda Flash ve AS 3.0 anlattım ama gelecek yıl bu programa geçmeye karar verdim. Mantık flash programı ile aynı ancak programın çıktısı HTML5 oluyor.
activeden.com canyoncode.com gibi siteler de flashla ilgili ücretli içeriklerini kaldırmışlar, yerine Edge Animate ile yapılanları koymaya başlamışlar.
Kısaca Edge Animate ile çalışma yapmayı öğrenmeniz ilerisi için daha iyi bir seçim olacaktır. Şahsen ben Yaz tatilinde bu programla uğraşacağım.

Hocam elimizdeki Flash ve AS 3.0 ile ilgili kitaplar da bir işe yaramayacak demek.

Ne yazık ki doğru arkadaşlar Flash yerine daha çok html5 tercih ediliyor.Mobil olarak html5 çok daha hızlı çalışıyor.Ben de Action Script 3 baya öğrenmiştim ama işe yaramayacak gibi.Flash uygulamaları Html5 e çevirme yöntemleri varmış ama hepsini çevirmiyormuş yeterli olmuyor sanırım.Şu an Flash etkin bir şekilde kullanulıyor bence ama Html5 gelişince flash artık hiç kullanılmaz.

AS3 ölmez hocam. Adamalar daha yeni Animate CC çıkardı. Nereye ölüyor ? Çağa uyum sağlıyor...

6fatma8' Alıntı:
derslerinizde actionscript 2.0 mi yoksa 3 mü anlatıyorsunuz

CS5 üzerinden AS 3.0 anlatıyorum. Ancak seneye Edge Animate CC'ye geçmeyi düşünüyorum.
Özellikle activeden ve codecanyon sitelerinde artık flash örneklerinin yer almadığını görünce keşke bu yıl da anlatsaydım dedim kendime.

yakuphan' Alıntı:
6fatma8' Alıntı:
derslerinizde actionscript 2.0 mi yoksa 3 mü anlatıyorsunuz

CS5 üzerinden AS 3.0 anlatıyorum. Ancak seneye Edge Animate CC'ye geçmeyi düşünüyorum.
Özellikle activeden ve codecanyon sitelerinde artık flash örneklerinin yer almadığını görünce keşke bu yıl da anlatsaydım dedim kendime.
elinizde eğlenceli as 3.0 ile yapılmış animasyonlar var mı peki ben 2.0 de güzel bir uygulama yaptırmıştım 3te pek bir şey bulamadım birde karışık geliyor bana

Action Script 3 dil olarak 2 ye göre çok kullanuşlıdır.Özellikle class yapısı ve yazım şekli diğer script dillerine benzer.Ama flash player ın hantal olması bir çok açık barındırması vs gibi durumlardan dolayı Html5 tercih ediliyor.Youtube,google reklamları,Çoğu web siteleri Flash kullanmıyor artık.

Geri