Acroniste MBR and Track 0 ayarı ne işe yarar?

Kodla Büyü

sertokus

Süper Üye
Süper Üye
Acronis' te Recovery yaparken MBR and Track 0 ayarı ne işe yarıyor. Bunu tikleyip tiklemememiz neyi değiştirir.
Teşekkür şimdiden cevaplayan arkadaşlara

bunu bende çok merak ediyorum arkadaşlar, bilen varsa cevaplayabilir mi lütfen.

bildiğim kadarıyla hdd de hangi işletim sistemlerinin yükleneceği bu bölümde yazılıyor. hdd nin ilk sektörü bilgisayar açılırken hdd de bu bölüme bakıyor ve işletim sistemini çalıştırıyor. bazen virüsler bu bölümü siliyor ve bilgisayar nasıl çalışacağını bilemiyor ve açılmıyor. sizde bilgisayarın bu bölümünün yedeğini alıp bir sıkıntı olursa tekrar bu bölümü yüklüyorsunuz acronis yardımıyla.yanlışım eksiğim varsa üstadlar düzeltsinler.

sıkıntı şu ki ben yedek alırken mbr gözükmüyor fakat geri yükleme yaparken mbr gözüküyor :?

sertokus' Alıntı:
Acronis' te Recovery yaparken MBR and Track 0 ayarı ne işe yarıyor. Bunu tikleyip tiklemememiz neyi değiştirir.
hocam mbr master boot record dur ve 0.sektörde durur, işletim sisteminin nerden başladığını bilir bildirir, c den yada d den vs.
acronisde ise disk clone yapıyorsak 0.sektör olan mbr yi de yeni diske kopyalamak gerekir.
ancak diyelimki pc de win 7 yüklü siz buna aynı özellikte başka w7 imajı atacaksınız aynı c den c ye o zaman mbr yedeklemeye ya da bunu geri yüklemeye gerek yok.
tahtalarda mesela, sağlam tahtanın c sürücüsünü alıp problemli tahtanın c sürücüsüne atıyoruz mbr her iki tahtadada aynı olduğu için gerek yok.
yani tahta açılıyor ama yavaş virüs var vs boot sıkıntımız yoksa mbr kopyalamaya gerek yok. kopyalarsanız da bişey olmaz sıkıntı değil.

ademola' Alıntı:
sertokus' Alıntı:
hocam mbr master boot record dur ve 0.sektörde durur, işletim sisteminin nerden başladığını bilir bildirir, c den yada d den vs.
acronisde ise disk clone yapıyorsak 0.sektör olan mbr yi de yeni diske kopyalamak gerekir.
ancak diyelimki pc de win 7 yüklü siz buna aynı özellikte başka w7 imajı atacaksınız aynı c den c ye o zaman mbr yedeklemeye ya da bunu geri yüklemeye gerek yok.
tahtalarda mesela, sağlam tahtanın c sürücüsünü alıp problemli tahtanın c sürücüsüne atıyoruz mbr her iki tahtadada aynı olduğu için gerek yok.
yani tahta açılıyor ama yavaş virüs var vs boot sıkıntımız yoksa mbr kopyalamaya gerek yok. kopyalarsanız da bişey olmaz sıkıntı değil.

hocam yedek aldığım pc'de (uniq) yedek alırken mbr gözükmüyor fakat yedeği yüklediğim pc'de (casper) yedeği yüklerken mbr gözükür. mbr'yi işaretlemeli miyim sizce?

dediğim gibi aynı işletim sistemi ise ikisindede windows c de ise gerek yok. tahtalarda gerek mesela disk yapısı aynı çünkü. ama sizin bi bilgisayarınızda 100mb sistem alanı c d var diğerinde c d pardus ext4 vs varsa mbr farklı olacagından onu da kopyalamak lazım. ama sağlam iş yapın herzaman mbr yi atın 4kb veri size vakit kaybettirmez zararı da olmaz.
disk yapısı aynı ise gerek yok farklı ise gerek var.

ademola' Alıntı:
dediğim gibi aynı işletim sistemi ise ikisindede windows c de ise gerek yok. tahtalarda gerek mesela disk yapısı aynı çünkü. ama sizin bi bilgisayarınızda 100mb sistem alanı c d var diğerinde c d pardus ext4 vs varsa mbr farklı olacagından onu da kopyalamak lazım. ama sağlam iş yapın herzaman mbr yi atın 4kb veri size vakit kaybettirmez zararı da olmaz.
disk yapısı aynı ise gerek yok farklı ise gerek var.

çok teşekkür ederim hocam yardımlarınız için

Geri