Acronis ile imaj yükleme - teknolojinin hızına yetişememek

Kodla Büyü

jrerkan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Biliyorsunuz birçoğumuz windows XP varken mezun olduk ve şimdi teknolojinin gerisine düşmeye yetişememeye başladık :roll:
benim olayım ise şu;
Bilgisayar sınıfıma 6 adet yeni Hp bilgisayar geldi, ben de her zaman yaptığım gibi bir güzel birini windows 10 a yükseltip istediğim yazılımsal değişiklikler yapıp Acronis 2015 ile imajını aldım, diğer makinelere yükleyeyim dedim.
aldığım imajı acronis boot usb ile boot edip imajı bilgisayara attım,

bi güzel imaj recover gerçekleşti dedi, ama yeniden başlattığımda bir türlü açılmadı windows ve hiçbir şekilde kurtaramadım sistemi...
ben öyle böyle kurcalayayım defalarca deneyeyim diye 2 gün uğraşıp 6 bilgisayarı da başka yöntemler deneyeyim diyerek haşamat ettikten sonra olayın UEFI ve GPT ve LEGACY gibi gibi "NANELER" ile alakalı bir durum olduğunu anladım... Yani yeni makineler UEFI desteklermiş de BIOS dan farklı bişeymiş vs.

Şimdi mesele şu; daha önceler aynı yöntem ile başka 15 makinamı hep bu şekilde kurdum, ne UEFI ne GPT bişey istemedi. Ve sanırım ben artık teknolojik gelişmelerin gerisine düşmeye başladım çünki ingilizce kaynaklar dahil o kadar çok kaynak okudum ki şu UEFI ve normal bizim bildiğimiz BIOS farkını anlayıp neden ve nasıl hareket edeceğimi doğru düzgün anlayıp adamakıllı bir eğitimci gibi anlatan biri bulamadım :cry:

Sizlerden öğretmen olarak isteğim birisi hakikaten bir bilgisayar öğretmenine anlatır gibi bu yeni BIOS olayının ne olduğunu ve hangi ayarları yaparak benim bu sorunumu aşabileceğimi anlatabilir mi? :)

yakında 16 adet akıllı tahtaya da aynı işleri yapmayı planlıyorum en son gelen 2. Faz beyaz akıllı tahtalardan, ve onlarda da bu UEFI olayı varsa benim bu işi kesin öğrenmem gerek. :mrgreen:

Hocam 1.faz tahtalar bios diskler mbr klasik yani sıkıntı yok.
2.faz biosları uefi destekliyor. diskler gpt biçiminde.
imaj olayında bizi çok bağlamıyor. gpt imajı gpt ye atarsınız 0 problem. sizdeki 6 yeni pc aynı ise sıkıntı olmaması lazımdı. başka bir acronis kullanın isterseniz benim son kullandığım dokunmatik destekli tavsiye ederim ;) tahtada işinizi kolaylaştırır. image-dvd-ve-cd-image-programlari-f103/acronis-true-image-2016-dokunmatik-destekli-t147402.html

kaldı ki gerekli ayarları yapabilirseniz gpt disk imajını mbr diskte de çalıştırabilirsiniz. benim w10 imajı faz2 tahtadan alındı ve faz1 için mbr boot ayarları eklendi böylece hem faz1de hem faz 2 de sorunsuz çalışıyor. fatih-etkilesimli-tahta-f279/e-t-win10-faz1-ve-faz2-icin-ortak-acronis-imaji-t145615.html
tabi bu biraz ekstra bir durum.

sizin bilmeniz gereken bir ayrıntı da şu uefi pc de mbr de çalışır gpt de. gpt daha hızlı olduğu için özellikle win8 den sonra yeni tüm bilgisayarlarda uefi+gpt disk kullanılmaktadır. gpt yi mbr ye çevirmek için acronis disk directory gibi programlar kullanabilirsiniz.
gpt diske windows kurmak isterseniz 64bit windows dvd si kullanmanız gerekmektedir. uefi kurulumu sadece 64bit destekler. usb den kurulum yapacaksanız usb diski fat32 olarak biçimlendirmeniz gerekir. ntfs diske 64bit windows atsanızda uefi kurulum yapamazsınız.

Hocam öncelikle hızlı cevabınız için teşekkür ederim,
şu an formatör olarak görev yaptığım bir başka okuldaki 1. faz tahtalar için sizin hazırladığınız siyah masaüstlü win10 imajı anlattığınız yöntemle deneme amaçlı tek bir tahtaya kurdum ve gayet istifade ettim onun için de teşekkürler,

dediğim gibi windows 8 cd sini takıp kurulum yapmak istediğimde bir sıkıntı yok, win8 üzerine win10 yükseltme yapınca da sıkıntı yok,
sorun, o bilgisayardan Acronis 2015 versiyonu ile imajını alıp, harici hard diskte atıp, o imajı diğer bir bilgisayara recover etmek istediğimde ortaya çıkıyor. recover sorunsuz tamamlanıyor bilgisayarı yeniden başlatınca windows başlarken bir uyarı mesajı verip windowsu başlatmıyor.

Ben şu an şu 4 kavramın içinde tamamiyle kayboldum hocam
UEFI - GPT - MBR
Hard disklerin boot etme özellikleri midir? yoksa disklerin biçimlendirme şekli midir? son 2 gündür internette yarım yamalak bilgileri ile bişeyler yazan insanları okudukça iyice hepsi birbirine karıştı...

hocam bios ve uefi aynı şey.

mbr ve gpt aynı şey farklı iki tür. ikiside diskin partition bölüm tablosunu oluşturuyor.. boot seçenekleri değişiyor tabi.
mbr yapıdaki disk bootmgr den başlayıp bcd dosyasını okur ve winload.exe ile windows u başlatır.
gpt yapıdaki bir disk ise bootmgr.efi den başlar farklı bir konumdaki BCD yi okur ve winload.efi ile windows u başlatır.

gpt/mbr birbirine dönüştürülebilir. ancak eski bioslar sadece mbr yi destekler yeni bioslarımız uefi destekli olduğu için hem mbr hem gpt disk ile çalışabilirler.
uefi kurulum yapamayan çoğu bilgisayarcı (format10tl diyenler) yeni bilgisayarların diskini silerek mbr ye dönüştürür ve normal kurulum yapar.

sizin acronis2015 te sorun var heralde böyle bir sorun olmamalıydı. 2014 2015 ve şimdi 2016 kullanıyorum mbr gpt hepsine imaj atıyorum dediğiniz gibi bir sorun hiç yaşamadım. full disk imajı mı atıyorsunuz sadece c mi ?

yeni w10 imajı oluşturdum güncel w10 yapı1511 :) deneyebilrsiniz.

Ya bende akilli yahtaya faz 1e kurdum am lab daki bilgisayatda imaj aldim sorun yok yuklerken guzelce yukledi ama acilista bilgisayar acilmadi anlamadim iki gundur acronis ile ilgili video dukumanlara bakiyorum ayni seyleri yapiyorum yine olmuyor :(

Şimdi tamadır hocam, yani hakikaten bişeyi öğretmenden dinleyip anlamak lazımmış 2 gündür internette anlatımını yazanlar beynimi bulandırdı.

Ben imajı wimdows açıkken aldım, full disk de aldım sadece C yi de aldım,
ama işin tuhaf yani, acronis boot usb ile boot edip, recover etme aşamasında iken, imajı atacağım Harddisk bölümlerinin seçildiği listede sadece diskin tamamını tek parça 499gb gösteren bir seçenek aktif ve o diske dahil olan bölünmüş diğer parçalar da ayrıyetten yine de gözüküyor ve pasif seçilemez haldelerdi. Bende bunu UEFI nin bir cilvesi olarak gördüğümden anlam veremedim tek parça aktif olanı seçip recover et dedim ve sonuç bahsettiğim şekilde sonuçlandı hep.

Acaba BIOS(yani UEFI) dan secure boot gibi bişeylerle alakası var mıdır? bununla ilgili şeyler okudum bikaç yabancı kaynakta
sonuç olarak bende o format 10 tl ciler gibi mbr ye dönüştüreyim mi hocam? :mrgreen:

secureboot aktif iken açılışta boot ayarlarını kapatıyor. usbden başlatamıyorsunuz. daha hızlı açılış için kullanıyorlar.
secureboot u kapatın yani. sistem düzgün çalışıyorsa boot hızlansın diye açabilirsiniz.
mbr ye dönüştürmeyin bence yazık olur. siz acronis versiyonunu değiştirin :) acronis boot cd den imaj alın altın.

ademola' Alıntı:
secureboot aktif iken açılışta boot ayarlarını kapatıyor. usbden başlatamıyorsunuz. daha hızlı açılış için kullanıyorlar.
secureboot u kapatın yani. sistem düzgün çalışıyorsa boot hızlansın diye açabilirsiniz.
mbr ye dönüştürmeyin bence yazık olur. siz acronis versiyonunu değiştirin :) acronis boot cd den imaj alın altın.

Anladım hocam, son 2 soru daha sorun sizi artık rahat bırakayım :)
Şuan elimin altında mac var o nedenle bu soruları şu an böyle soruyorum,
1-Acronis boot cd değil de rescue media dan oluşturacağımız boot usb ile imajı D sürücüsüne alabiliyor muyuz?
2- Ben UEFI yı kurcalarken en son diskleri mbr yapmış olabilir miyim bunun kontrolünü nasıl yapıcam?

1. ikisi aynı sey zaten :) yapabilirsiniz. d ye alabilirsiniz. acronis 2014 de universal restore de var isterseniz onu kullanın 2015 ve 2016 da universal restore ayrı bir boot cd olarak var :(

2.gpt diski mbr ye dönüştürmek için full format gerekiyor :) mbr diskte c den önce meshur 100mb lık bölüm oluşur :) w8den sonra 350mb oldu sanırım.
gpt diskte 3 tane küçük bölüm vardır c den önce. msr fat32 recovery diye.

çok teşekkür ediyorum hocam hakikaten çok makbule geçti bütün anlattıklarınız.

Aynı makinada klasik bios ve uefi arasında bariz bir açılış kapanış hızı farkı oluyor mu hocam.

burhaneren' Alıntı:
Aynı makinada klasik bios ve uefi arasında bariz bir açılış kapanış hızı farkı oluyor mu hocam.

benimde aklıma takılıyor. tahtalar acayip hızlı açılıyor.

bomax01' Alıntı:
burhaneren' Alıntı:

windows çalışırken yeniden başlat derseniz hiç fark yok neredeyse. ama kapat deyip ardından açarsanız. post testi vs işlemler yapmadığı için çabuk açılıyor hibernate gibi. kapat aslında derin uyku gibi. bios a girmek için yeniden başlat demek zorundasınız buyuzden :) kapatıp . power tuşu ile açınca direkt windows yuklenmeye başlıyor bioasa giremiyorsunuz.

ademola' Alıntı:
bomax01' Alıntı:
burhaneren' Alıntı:

windows çalışırken yeniden başlat derseniz hiç fark yok neredeyse. ama kapat deyip ardından açarsanız. post testi vs işlemler yapmadığı için çabuk açılıyor hibernate gibi. kapat aslında derin uyku gibi. bios a girmek için yeniden başlat demek zorundasınız buyuzden :) kapatıp . power tuşu ile açınca direkt windows yuklenmeye başlıyor bioasa giremiyorsunuz.

Sağolasın hocam :)

Geri