Acil Yardım! Exper bilgisayarı cd'den boot edemiyorum!

Kodla Büyü

manga_

Site Gezgini
Arkadaşlar gerçekten önemli. Müfettişler geldi. 1 hafta daha okuldalar. Labdaki bilgisayarlar Exper xp yüklü. Bilgisayarlardan 4 tanesini (ghost ile) cd'den boot edip geri yükledim (öğrenci bilgisayarı kurtarma cd'si ile). Sorun olmadı. Ama geriye kalanı cd'den boot olmuyor. Üzerindeki yüklü sistem ne ise onu açıyor.
Açılışta F2 ile Bios'a giriyorum. Ordan “Advanced > Peripheral Configuration > Ata Controller Config” kısmındaki
değerleri değiştiriyorum:
S-ATA Mode = Compatible
P-ATA Maps To = Secondary
Sonra F12 yapıp “CD-ROM DRIVE” seçiyorum.
Dediğim gibi. 4 tanesinde işe yaradı ama diğerlerinde olmadı. Güvenlik kartından olabilir mi? İnşallah değildir çünkü açılışta güvenlik kartının menüsüne girmek için control+home yapıyorum. Menüye giriyor fakat girişteki şifre ekranını geçemiyorum. 12345678, 123456789 ve 7890 gibi değişik şifreleri denedim kabul etmiyor. "Hatalı şifre" diyor.
Lütfen yardım...

Hocam bilgisayarlarda güvenlik kartı olup olmadığına emin değilmisiniz ben laboratuvarımdaki nerdeyse tüm bilgisayarlara imajları geri yüklerken bir tane optik sürücü kullanmak zorunda kaldım:) her seferinde bilgisayarı söküp çalışanı takmak zorunda kalmıştım. O yüzden önce donanımsal bi sıkıntısı olup olmadığını kontrol edn derim sata ve ya ide kablolarını açıp kontrol edin.

didem.2202' Alıntı:
Hocam bilgisayarlarda güvenlik kartı olup olmadığına emin değilmisiniz ben laboratuvarımdaki nerdeyse tüm bilgisayarlara imajları geri yüklerken bir tane optik sürücü kullanmak zorunda kaldım:) her seferinde bilgisayarı söküp çalışanı takmak zorunda kalmıştım. O yüzden önce donanımsal bi sıkıntısı olup olmadığını kontrol edn derim sata ve ya ide kablolarını açıp kontrol edin.
Güvenlik kartı var evet farkındayım ama her nasıl olmuşsa şifreleri değiştirilmiş veya başka bir sorun var. Üstte yazdığım şifreleri kabul etmiyor.
Aslında sorum şu:
Güvenlik kartı bilgisayarın cd'den boot olmasını engeller mi? (Benim tahminim, engellememesi lazım. Boot edip sistemi yükledikten sonraki açılışta hiçbir şeyin değişmediğini görürüz en fazla)

Kendi açtığım konuya yine kendim cevap veriyim. Bugün denedim. Kasayı açıp güvenlik kartını söktüm ve bir de baktım bilgisayar CD'den boot oluyor. Harika bir duygu gerçekten... Anlatılmaz yaşanır... :D Diğer bütün bilgisayarların güvenlik kartlarını tek tek söktüm. Tekrar takmadım. Sonra da sıradan başladım CD'den ghost ile yüklemeye. 7 bilgisayar kaldı inşallah onları da yarın halledeceğim. Sanırım güvenlik için de "deepfreeze" kullanacağım. Başka bir önerisi olan var mı?

Geri