ACİL MESLEK LİSESİ 11. SINIF DERSLERİ

Kodla Büyü

bilisimci44

Site Gezgini
Arkadaşlar 11. sınıf ders bilgi formları incelendiğinde Mesleki yabancı dil ve açık kaynak işletim sistemleri zorunlu ders gibi görünüyor. bununla ilgili memurlar.net te de haber vardı ama o zamanlar pek bakamamıştım. sizler ne yaptınız.http://www.memurlar.net/haber/536360/

dallara göre zorunlu dersler aşağıda. açık kaynak da mesleki ingilizce de zorunlu ders değil.

PB4NA7.jpg

sayın hocam bende 12 yıldır meslek lisesindeyim. ama bir ders bilgi formlarını inceleyin. sizin dedikleriniz baraj dersleri. bende şimdiye kadar 10 saat wtp, 6 saat grafik, 2 saat ağ seçerdim. ders bilgi formları ve memurlar netin haberi işleri değiştiriyor.

bilişim teknolojilerinin alan ortak dersleri 11. sınıfta açık kaynak ve mesleki yabancı dil görünüyor. yani artık teknik resim gibi temel elo ve ölçme gibi bu derslerde 11. sınıfta 2 şer saat verilecek

Bir alan ve dalda hangi derslerin okutulması gerektiği Yeterlik Tablolarına göre belirlenir.
Yeterlik tablolarını incelersen;
11. sınıf EML Veri Tabanı Dalı için konuşursak;

-Nesne tab. prg.
-Veri tabanı
-Gelişmiş İnternet Uygulamaları
-Açık kaynak işletim sistemi
-Mesleki Yabancı Dil
derleri yeterlik tablolarına göre verilmesi gerekli derslerdir.

Ancak EML 11. sınıflarda 18 saat, 12. sınıflarda 2 saat ders var. 20 saat ders verilmesi gereken dersler için yetmiyor. EML de tüm dallar için böyle. Zümre kararıyla bazı dersler İBE içerisinde veriliyor. Örneğin biz;
Nesne-12 saat(11. sınıf)
veri-6 saat(11. sınıf)
açık kaynak-2 saat(12. sınıf)
şeklinde veriyoruz.

Geri kalan 2 ders ise İBE modüllerinin içine eklenerek işleniyor. Tüm dersleri okulda işlemeye yetecek ders saati yok. Mesleki Yab. Dil dersinin Alan ortak dersi olması hiçbir şeyi değiştirmez. Bu dersi muhakkak okulda vereceksiniz diye bir şey yok.

Arkadaşlar web programcılığında 11. sınıfta grafik 4 saat verilebilir. 10 saatte web tasarım. 2 saat mesleki yabancı dil 2 saatte açık kaynak olacak. toplamda 18 saat. ders bilgi formuna göre hareket edersek böyle olmalı

egunay' Alıntı:
Bir alan ve dalda hangi derslerin okutulması gerektiği Yeterlik Tablolarına göre belirlenir.

-Nesne tab. prg.
-Veri tabanı
-Mesleki Yabancı Dil

Ancak EML 11. sınıflarda 18 saat, 12. sınıflarda 2 saat ders var. 20 saat ders verilmesi gereken dersler için yetmiyor. EML de tüm dallar için böyle. Zümre kararıyla bazı dersler İBE içerisinde veriliyor. Örneğin biz;
Nesne-12 saat(11. sınıf)
veri-6 saat(11. sınıf)
şeklinde veriyoruz.

Geri kalan 2 ders ise İBE modüllerinin içine eklenerek işleniyor. Tüm dersleri okulda işlemeye yetecek ders saati yok. Mesleki Yab. Dil dersinin Alan ortak dersi olması hiçbir şeyi değiştirmez. Bu dersi muhakkak okulda vereceksiniz diye bir şey yok.
.
hocam gayet güzel açıklamış. Pekiştirme açısından küçük bir ekleme yapayım.
.
Bir daldan mezun olabilmek (megep için uygulama amacı olan serifikasyona uygun olarak sertifika alabilmek) için bir dala ait YETERLİLİKLERİN KAZANILMIŞ OLMASI gerekir.
Bu yeterlilikler imkan dahilinde yüzyüze dersler, imkan olmaması durumunda (ders saati yetersizliği gibi) zümre kararı ile İşletmede Beceri Eğitimi Modülleri İçinde verilebilir.

Yeterlilik - Zorunlu Ders - BAŞARMASI ZORUNLU DERS kavramları farklıdır.
YETERLİLİK (Tablosu) : Bir daldan sertifika almaya hak kazanabilmesi için öğrencinin kazanması gereken beceriler
ZORUNLU DERS: 10. sınıf dersleri
BAŞARMASI ZORUNLU DERS : Ortalama ile geçilemeyecek ders

BaRBaRYaN' Alıntı:
egunay' Alıntı:

-Nesne tab. prg.
-Veri tabanı
-Mesleki Yabancı Dil

Nesne-12 saat(11. sınıf)
veri-6 saat(11. sınıf)
şeklinde veriyoruz.

.
hocam gayet güzel açıklamış. Pekiştirme açısından küçük bir ekleme yapayım.
.
Bir daldan mezun olabilmek (megep için uygulama amacı olan serifikasyona uygun olarak sertifika alabilmek) için bir dala ait YETERLİLİKLERİN KAZANILMIŞ OLMASI gerekir.
Bu yeterlilikler imkan dahilinde yüzyüze dersler, imkan olmaması durumunda (ders saati yetersizliği gibi) zümre kararı ile İşletmede Beceri Eğitimi Modülleri İçinde verilebilir.

Yeterlilik - Zorunlu Ders - BAŞARMASI ZORUNLU DERS kavramları farklıdır.
YETERLİLİK (Tablosu) : Bir daldan sertifika almaya hak kazanabilmesi için öğrencinin kazanması gereken beceriler
ZORUNLU DERS: 10. sınıf dersleri
BAŞARMASI ZORUNLU DERS : Ortalama ile geçilemeyecek ders
bizde bu şekilde yaptık veremediğimiz dersleri işbe içinde gösterdik

bilisimci44' Alıntı:
Arkadaşlar web programcılığında 11. sınıfta grafik 4 saat verilebilir. 10 saatte web tasarım. 2 saat mesleki yabancı dil 2 saatte açık kaynak olacak. toplamda 18 saat. ders bilgi formuna göre hareket edersek böyle olmalı
..
hadi bu sene söylediğiniz gibi yaptınız diyelim.
12. sınıfa geldiklerinde 26 saat ders (24 İBE + 2 saat meslek dersi) var.
6 modülü olan ve 5 - 6 saatlik IP dersini nasıl bu sürede vermeyi düşünüyorsunuz. Derse ait yeterlilikleri nasıl kazandıracaksınız???
...
Hepsini geçtim sizin söylediğiniz gibi DERS BİLGİ FORMLARINDAN hareket edersek
Grafik ve Animasyon Dersi Ders Bilgi Formu derki
Haftalık 6 Ders Saati önerilmektedir. (Teknik Lise ve Anadolu Teknik Liselerde 5 Ders Saati) (Bölgesel özellikler, okuldaki donanım ve çerçeve öğretim programı doğrultusunda zümre kararı ile seçilen modüllere göre ders süresi hesaplanır.)
Ders modül sürelerini de topladığınızda 32 + 32 + 32 + 32 + 32 + 32 = 192 saat
Ders yılı 36 hafta kabul edildiği için bu süreyi 36 ya böldüğünüz 192 / 36 = 5,33 saat
Haftalık ders saati 5 - 6 saat çıkar.
Siz bu süreyi düşürseniz derse ait tüm yeterlilikleri vermemişsiniz demektir. Eksik vermek ile hiç vermemek arasında fark yoktur.

bilisimci44' Alıntı:
..
Grafik 4 saat verilebilir mi ? Eğer sorunuz bu ise
EVET verilebilir.
.
Zira Başarması zorunlu dersler dışında diğer tüm derslerin ders saatleri ile oynayabilir, başka dala ait dersleri yüzyüze eğitimde gösterip diğer derslere ait yeterlilikleri İBE altında gösterebilirsiniz. Zümre kararı aldıktan sonra megep için bunun hiç bir sakıncası yok.

AMA
4 grafik + 2 myd gösterip grafik dersine ait 2 modülü işlememek ile
6 grafik gösterip myd dersine ait modülleri işlememek arasında fark yoktur.
Her iki durumda da işlenmeyen modüller İBE altında işlenip yeterliliklerin kazandırılması gerekir.

aslında işin en basit özeti şu
5 ingiliz 3 alman turist var. Size hepsini taşıyın diyorlar ama arabada 5 koltuk var. Mutlaka birileri açıkta kalıyor. :)

Bilmediğimden soruyorum...
Görevde 8 meslek lisesinde 2.yılım.
Bu 2 yıldır zümreyi önceki yıldan copy paste yapıyoruz ufak tefek değişiklik haricinde...
Ders ve saatlerini seçme gecen yıl ne yapılmışsa aynı...
Plan da yine gecen yıl neyse sadece tarih değiştiriyoruz.

Şimdi siz bizim bu ezber mantıkla yaptıklarımızı bir mantığa oturtuyorsunuz.

Ben sizin bu bildiklerinizi nerden ve nasıl öğrenebilirim? Bu usülleri nasıl bilebilirim? Gün olur da alan şefi olsam bi yerde şimdi okulumda yaptığım gibi copy paste yaparım ki bu da hoş değil.

Bu konuda beni bilgilendirecek bir yol haritası rica etsem nasıl olur?

çerçeve programı incelemeniz yeterli. aklınıza takılan yerleri de forumda sorabilirsiniz.

cyln' Alıntı:
Bilmediğimden soruyorum...
Görevde 8 meslek lisesinde 2.yılım.
Bu 2 yıldır zümreyi önceki yıldan copy paste yapıyoruz ufak tefek değişiklik haricinde...
Ders ve saatlerini seçme gecen yıl ne yapılmışsa aynı...
Plan da yine gecen yıl neyse sadece tarih değiştiriyoruz.

Şimdi siz bizim bu ezber mantıkla yaptıklarımızı bir mantığa oturtuyorsunuz.

Ben sizin bu bildiklerinizi nerden ve nasıl öğrenebilirim? Bu usülleri nasıl bilebilirim? Gün olur da alan şefi olsam bi yerde şimdi okulumda yaptığım gibi copy paste yaparım ki bu da hoş değil.

Bu konuda beni bilgilendirecek bir yol haritası rica etsem nasıl olur?
..
hocam bununla ilgili dikkat etmeniz gereken şeyler
.....
1. Sizinle ilgili yönetmelik değişikliklerini takip etmek
- Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliği (yıllardır değişmedi)
- Ortaöğretim kurumları yönetmeliği (her sene değişiyor :mrgreen: )

2. MEGEP web sitesinde yayınlanan Mesleki Teknik Eğitim ile ilgili genel müdürlük kararları
- Konu ile ilgili olan karar (http://siverek.meb.gov.tr/meb_iys_dosya ... lanmas.rar)

3. Talim Terbiye nin Mesleki Eğitim ile ilgili kararları.
.......
Derslerle ilgili olan kısım bunlardan ibaret;
.
Aslında her MEMUR un kendi ile ilgili tüm yönetmelikleri takip etmesi gerekir. Çok değil facebook ta ya da candy crush oynarken geçirdiği kadar süreyi bu işe ayırsa yeter.

Birde tabiki doğru bilgi veren kaynakları takip etmek gerek. Bazen bilinen memur sitelerinde yazılan makaleler de yanlış yönlendirebiliyor. Zira sitelerdeki yazarlar bazı kanunları KENDİLERİN GÖRE YORUMLAYARAK paylaşıyor. Bu nedenle forumda bu tür idari konularla ilgili yaptığım yorumlarda mümkün olduğunca (acelem yoksa) yönetmelik maddesine link vererek ya da ismini ve madde numarısını paylaşarak yorum yapmaya özen gösteriyorum. Kendi yorumladığım kısımlar için ise mutlaka BENCE ifadesini ekliyorum.

bilisim-tef' Alıntı:
çerçeve programı incelemeniz yeterli. aklınıza takılan yerleri de forumda sorabilirsiniz.
O zaman egunay hocamın;
egunay Bir alan ve dalda hangi derslerin okutulması gerektiği Yeterlik Tablolarına göre belirlenir.
dediği gibi bir bilgilenmeyi edinmiş olur muyuz?
İşin özü istiyorum ki ben adamakıllı bilgileneyim yarın bigun eml ye yeni geçmiş veya ilk atama bi arkadasla beraber calısırsak "bak arkadas eml de şunlar şöyledir bunlar böyledir" gibi bir durumu yaşayayım...

cyln' Alıntı:
bilisim-tef' Alıntı:
O zaman egunay hocamın;
egunay Bir alan ve dalda hangi derslerin okutulması gerektiği Yeterlik Tablolarına göre belirlenir.
dediği gibi bir bilgilenmeyi edinmiş olur muyuz?
İşin özü istiyorum ki ben adamakıllı bilgileneyim yarın bigun eml ye yeni geçmiş veya ilk atama bi arkadasla beraber calısırsak "bak arkadas eml de şunlar şöyledir bunlar böyledir" gibi bir durumu yaşayayım...
..
yukarıda paylaştığım linkteki maddeleri incelerseniz
3. Zümre öğretmenlerince, bir dala ait ders / seçmeli derslerin belirlenmesinde o dala ait yeterlilik tablosunda yer alan yeterliklerin dikkate alınması esastır.
Bilgilenmek ile ilgili de meşhur bir sözümüz vardır onu hatırlatayım hocam. "Bilmemek değil öğrenmemek ayıptır" Sizde gerek google a gerekse bilgi sahibi arkadaşlara sorularınızı sorarsanız çok daha rahat öğrenirsiniz.

Barbaryan hocam tesekkürler evvela...
Yukarda yazılan bilgileri ben bilmiyordum neden derseniz geldiğim okulda "tecrubeli" arkadaslar bu böyle şu şöyle dediler...
Tamam dedim ama demin yukarıda yazdıklarınızı görünce "bu ne yaw" dedim açıkçası...
Gemileri yakaydım sıkıntı yoktu da işte "tecrube"ye güvenince de böyle oldu.

İlk iş yazdıgınız 3-4 maddedeki yönetmelik vb. çıktısını almak...

Ayrıca cerceve öğretim programını demin okudum. 28 sayfa. Dişe dokunur birşeyler yazmıyordu. Paso edebi cümleler. Bilgi yok desem yeriydi.
Onun dısında modül ve konuları yazmı o kadar

cyln' Alıntı:
Barbaryan hocam tesekkürler evvela...
Yukarda yazılan bilgileri ben bilmiyordum neden derseniz geldiğim okulda "tecrubeli" arkadaslar bu böyle şu şöyle dediler...
Tamam dedim ama demin yukarıda yazdıklarınızı görünce "bu ne yaw" dedim açıkçası...
Gemileri yakaydım sıkıntı yoktu da işte "tecrube"ye güvenince de böyle oldu.

İlk iş yazdıgınız 3-4 maddedeki yönetmelik vb. çıktısını almak...

Ayrıca cerceve öğretim programını demin okudum. 28 sayfa. Dişe dokunur birşeyler yazmıyordu. Paso edebi cümleler. Bilgi yok desem yeriydi.
Onun dısında modül ve konuları yazmı o kadar
...
Yukarıda forumdaki ilk mesajımı paylaştım. Sadece burdan 2325 kere indirildi o planlar. Totalde her biri 5000 defa dan fazla :mrgreen: MEGEP ilk çıktığında nerdeyse Türkiyedeki meslek liselerinin yarısı bu planları kullandı diyebilirim. O zamanlar vakit çoktu çerçeve öğretim programı - ders bilgi formu vb.. okuya okuya bir çok şeyi öğrenmiştim. O planların bir özelliği de her konu DBF lerde verilen ağırlığı süresince plana aktarıldı.

Bu paylaşımları yaparken de / okulumda zümre yaparken de / zümre de karar alırken de hep gerekçeleri ile birlikte açıklayarak ve paylaşarak bu işleri yapmayı tercih ettim. Bilmediğim bir çok şeyi de yine bu forumlarda sorarak araştırarak öğrendim. Arkadaşlar soru sordukça yanlış bilgi vermemek için tekrar tekrar bakarak yönetmelik maddesini de paylaşarak cevap vermek bir alışkanlık halini aldı. 5 yıl önce 657 nedir sorsan adını bile bilmezken şimdi en azından kendim ile ilgili görevlerimi / haklarımı bilir konuma geldim. Tabi bunda en önemli etkenlerden biri de İŞİNİ BİLEN / Bildiğini öğretmekten çekinmeyen / Bazı konularda aşırı titizlenen ama iyi niyetli idarecilerle çalışmanın da etkisi var.

Bir örnek. Meslek lisesinde göreve başladığımda okulumda müdür baş yardımcısı olarak çalışan arkadaş şimdi başka bir kurumda müdür. Buyrun bu da hazırladıkları. Bir çok resmi evrak konusunda size fikir verebilir
..
http://pamem.meb.k12.tr/meb_iys_dosyalar/34/22/970691/icerikler/yonetici-ogretmen_696468.html?CHK=a699a469eecfc33adc5e97d8222677df

Arkadaslar herkes biseyler yazmis ama yapmamiz gereken 11. Siniflarin ders bilgi formlarini indirip incelemek anladigim kadariyla kimse indirip incelememis. Sadece 1 dk lik birsey. Inceleyin ne demek istedigimi anlarsiniz. Orda dal ortak dersleri arasinda 11. Sinifta bunlarin okutulmasi gerekiyor.

bilisimci44' Alıntı:
Arkadaslar herkes biseyler yazmis ama yapmamiz gereken 11. Siniflarin ders bilgi formlarini indirip incelemek anladigim kadariyla kimse indirip incelememis. Sadece 1 dk lik birsey. Inceleyin ne demek istedigimi anlarsiniz. Orda dal ortak dersleri arasinda 11. Sinifta bunlarin okutulmasi gerekiyor.
.
sayın hocam bize diyorsun ama sanırım sende sadece okumuşsun o çizelgeleri. gel birlikte basitçe üzerinden geçelim
...
10. sınıflar standart olduğu için es geçiyorum
...
11. sınıflar ALAN ORTAK (EML İÇİN)
AKK ... 2 saat
MYD ... 2 saat
11. ve 12. sınıflar WEB PROGRAMCILIĞI (EML İÇİN)
WTP ... 10 saat
GRF ... 6 saat
VTO ..... 2 saat
IP ......... 4 saat
..........................
TOPLAM ..................26 Saat
....................
Peki öğrenciler kaç saat ders işleyecek ?
11. sınıflar Meslek ders saat sayısı .... 18
12. sınıflar Meslek ders saat sayısı .... 2
TOPLAM ..................20 Saat
....................
6 saati ne yapacaksınız hocam ????
Sonuçta Bir tanesi ALAN ORTAK diğeri DAL DERSİ. Yeterlik olarak baktığınızda tüm yeterlikleri öğrencinin kazanmış olması gerekiyor.

geçen sene yönetmelik değiştiği için verilemeyen mesleki gelişim dersi 11 sınıfta verilmeyecek mi böyle olunca ders saati 20 oluyor mu
Bizim müdürümüz 11 sınıfların ders saatini 20 yaptı yani biz 10 saat web 6 saat grfk 2 saat mesleki ingilizce ve 2 saat mesleki gelişim veriyoruz sadece bu seneye özel olarak

BaRBaRYaN' Alıntı:
bilisimci44' Alıntı:
.
sayın hocam bize diyorsun ama sanırım sende sadece okumuşsun o çizelgeleri. gel birlikte basitçe üzerinden geçelim
...
10. sınıflar standart olduğu için es geçiyorum
...
11. sınıflar ALAN ORTAK (EML İÇİN)
AKK ... 2 saat
MYD ... 2 saat
11. ve 12. sınıflar WEB PROGRAMCILIĞI (EML İÇİN)
WTP ... 10 saat
GRF ... 6 saat
VTO ..... 2 saat
IP ......... 4 saat
..........................
TOPLAM ..................26 Saat
....................
Peki öğrenciler kaç saat ders işleyecek ?
11. sınıflar Meslek ders saat sayısı .... 18
12. sınıflar Meslek ders saat sayısı .... 2
TOPLAM ..................20 Saat
....................
6 saati ne yapacaksınız hocam ????
Sonuçta Bir tanesi ALAN ORTAK diğeri DAL DERSİ. Yeterlik olarak baktığınızda tüm yeterlikleri öğrencinin kazanmış olması gerekiyor.

Sayin Hocam 10 saat wtp 4 saat grafik ve animasyon 2 saat acik kaynak 2 saat mesleki yabanci dil toplam 18 saat. Mesleki gelisimde 2 saat 20 saat ediyor. Grafik ve animasyon ders saati icin 6 saat 9lacak diye bir kaide yok. Action script modullerini 12. Sinifta ibe dersi icerisinde verebilirsin.

Ders bilgi formlarinde bunlar var ama gerek cerceve ogretim prog. gerekse cizelgelerde yok

nurayhoca' Alıntı:
geçen sene yönetmelik değiştiği için verilemeyen mesleki gelişim dersi 11 sınıfta verilmeyecek mi böyle olunca ders saati 20 oluyor mu
Bizim müdürümüz 11 sınıfların ders saatini 20 yaptı yani biz 10 saat web 6 saat grfk 2 saat mesleki ingilizce ve 2 saat mesleki gelişim veriyoruz sadece bu seneye özel olarak
Hocam dogru mesleki gelisim 18 +2 seklinde olacak ama butun dallarin ortak dersi olarak 2 saat cik kaynak is sist. Ve 2 saat mesleki yabanci dil gorunuyor.

müdürümüz 20 saat yapmakta kararlı hakkımızda hayırlısı
açık kaynağı 12 de veriyoruz hocam biz

BaRBaRYaN' Alıntı:
..
hocam bununla ilgili dikkat etmeniz gereken şeyler
.....
1. Sizinle ilgili yönetmelik değişikliklerini takip etmek
- Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliği (yıllardır değişmedi)
- Ortaöğretim kurumları yönetmeliği (her sene değişiyor :mrgreen: )

2. MEGEP web sitesinde yayınlanan Mesleki Teknik Eğitim ile ilgili genel müdürlük kararları
- Konu ile ilgili olan karar (http://siverek.meb.gov.tr/meb_iys_dosya ... lanmas.rar)

3. Talim Terbiye nin Mesleki Eğitim ile ilgili kararları.
.......
Derslerle ilgili olan kısım bunlardan ibaret;
.
Aslında her MEMUR un kendi ile ilgili tüm yönetmelikleri takip etmesi gerekir. Çok değil facebook ta ya da candy crush oynarken geçirdiği kadar süreyi bu işe ayırsa yeter.

Birde tabiki doğru bilgi veren kaynakları takip etmek gerek. Bazen bilinen memur sitelerinde yazılan makaleler de yanlış yönlendirebiliyor. Zira sitelerdeki yazarlar bazı kanunları KENDİLERİN GÖRE YORUMLAYARAK paylaşıyor. Bu nedenle forumda bu tür idari konularla ilgili yaptığım yorumlarda mümkün olduğunca (acelem yoksa) yönetmelik maddesine link vererek ya da ismini ve madde numarısını paylaşarak yorum yapmaya özen gösteriyorum. Kendi yorumladığım kısımlar için ise mutlaka BENCE ifadesini ekliyorum.

Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliği kalktı hocam.

Geri