Acer 5742G Laptop, Harici Ekran Kartı Aktif Olmuyor. Neden?

Kodla Büyü

ahmetbto

Aktif Üye
Değerli arkadaşlar;
Bir hafta önce Acer 5742G Modeli bir laptop aldım
İ3 İşlemci
3GB Ram
1GB Nvidia Geforce GT520 Ekran Kartı var.
Geldiğinde Win 7 Home Basıc vardı. Ultimate kurdum.
Driverlerını aCER in kendi sitesinden ultimate versiyonuna göre indirip kurdum ama

masaüstünde boş biryere sağ tıklıyorum, Ekran Çözünürlüğü diyorum. Gelişmiş Ayarlar bölümüne geçtiğimde Bağdaştırıcı türü yani ekran kartım INTEL chipsetli olan (Onboard) gözüküyor. NVIDIA chipsetli ekran kartım çalışmıyor mu, aygıt yöneticisinden INTEL'i devre dışıbıraktım ama NVIDIA yine çalışmadı(devre dışı değil)

Aygıt Yöneticisinden Birincil bağdaştırıcı olan INTEL çipsetliyi devre dışı bırak dediğimde ise ekran kararıyor ve görüntü gelmiyor.
BİOS a baktım değişiklik yapabileceğim bir yer göremedim. Ayrıca BIOS güncellendi.
İntel Şu an 3Gb ram den kullanıyor...

Aynı sorunu yaşayan bir arkadaş veya konu ile ilgili Birisi yardımcı olursa çok Sevinirim

bir oyun kurup (programlardada oluyor aslında) üstüne sağ tıklayın orada garif işlemciyle çalıştır seçeneğine geldiğinizde nvidia görünüyorsa 2 seçenekten birisi olarak sorun yoktur.olay oyunlar haricinde daha doğrusu yüksek grafik performansı gerektirmeyen durumlarda işlemcinin dahili grafik biriminin kullanılıp daha gfazla batarya ömrü sağlanmak istenmesinden kaynaklanıyordur.

sinaaat' Alıntı:
sanırım işlemciniz 380M.Bu işlemcilerde Integrated Graphics olduğu için aygıt yöneticinizde intel HD grafik yongası görünmesi normal ama nvidia GT520 ninde görünmesi gerek.
wn7 32 bit sürücüsü bu ,kurup deneyin
http://www.nvidia.com/object/notebook-w ... river.html

Driver bulup kurdum Aygıt yöneticisinde İntel ve Nvidia GT520 ikiside görünüyor.
Ama Bilgisayar RAM Bilgilerinde 3G yerine "Kullanılabilir Miktar: 2,36 GB" Yazıyor

Acaba Nvidia gerek olduğu zaman mı devreye giriyor?

sorun yok.
Nvidia turbocache özelliği gerekirse sistem belleğinden de 1GB üzerine çıkmak için alabilir ama gerekli olduğunda.
Siz kullanılabilir miktara baktığınızda (görev yöneticisi/performans) o anda sisteminizin kullandığı miktar düşülerek "Kullanılabilir Miktar" değeri hesaplanıyor.
Bios tan RAM miktarına bakınız.

oyun oynarken ya da grafik belleğe aşırı yüklenilen durumlarda otomatik devreye girer. İki sürücüyü de aygıt yöneticisinde görüyorsanız sıkıntı yoktur. Daha geçen gün lenovo nun aynı özelliğe sahip bir laptobunu aldık. Burdaki amaç pil ömrünü uzun tutmak. internetteyken ya da bir office belgesi işlemi yaptığınızda harici ekran kartı boşu boşuna ram e ve bataryaya yüklenmesin diye yapılmış harika bir sistemdir.

mfk' Alıntı:
oyun oynarken ya da grafik belleğe aşırı yüklenilen durumlarda otomatik devreye girer. İki sürücüyü de aygıt yöneticisinde görüyorsanız sıkıntı yoktur. Daha geçen gün lenovo nun aynı özelliğe sahip bir laptobunu aldık. Burdaki amaç pil ömrünü uzun tutmak. internetteyken ya da bir office belgesi işlemi yaptığınızda harici ekran kartı boşu boşuna ram e ve bataryaya yüklenmesin diye yapılmış harika bir sistemdir.

harika bi sistem olabilir belki ama benim gibi enerji tasarrufu istemeyenler için onboard ekran kartını devre dışı bırakma opsiyonu olmalı.
varmı arkadaşlar bunun bi yolunu bilen, bios ta yok oraya baktım.

wertyu6' Alıntı:
mfk' Alıntı:

harika bi sistem olabilir belki ama benim gibi enerji tasarrufu istemeyenler için onboard ekran kartını devre dışı bırakma opsiyonu olmalı.
varmı arkadaşlar bunun bi yolunu bilen, bios ta yok oraya baktım.
Hocam ben de senin gibi düşünüyorum aslında sürekli harici çalışsın gibisinden ama maalesef benim Biosta da yok. Nvidia da yazılımsal olarak şu ayarı yapabiliyorsunuz; Masaüstünde sağ tıklayıp Nvidia Denetim Masasına girilir, burada "3D Ayarlarının Yönetilmesi" seçeneğinde genel ayarlar sekmesinden Yüksek Performanslı Nvidia İşlemcisi seçilir. Diğer ayar ise,yine Nvidia Denetim masasındayken Physx Yapılandırması seçeneğinden GeoForce Gt .... vb. ekran kartınızın markası neyse onu seçebilirsiniz.

Geri