----Acemiliği atlatmak için öneriler----

Kodla Büyü

memo-x

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar, acemiliği geçirmek için tecrübeli arkadaşlardan fikirlerini almak istiyorum.Nasıl bir araba alınmalı etrafımdaki arakadaşlar Doğan,Şahin,Renault Broadway gibi arabalardan bahsettiler.Niyetim öncelikle acemeliği atlatıp; biraz daha orta seviyeli bir araba almaktı
Bazı arkadaşlarda orta seviyeli yani 15-16 milyarlık bir araba al,yavaş yavaş öğrenirsin dediler-hem al satla uğraşmamış olursun dediler.Siz ne dersiniz.

memo-x' Alıntı:
Bazı arkadaşlarda orta seviyeli yani 15-16 milyarlık bir araba al,yavaş yavaş öğrenirsin dediler-hem al satla uğraşmamış olursun dediler.Siz ne dersiniz.
bazı arkadaşlarına katılıyorum hocam .:) :++:

Hocam boş arazide yanında tecrübeli bir arkadaşınla bir kaç tur at, sonra da sakin sokaklara gir çık yavaş yavaş. Zaten 1 hafta sonra dünyanın en usta şoförü sanıp manevralara başlarken bulursun kendini. :D

Teşekkürler arkadaşlar, tabi insan acemi olduğundan çekiniyor biraz, hadi bi kaza yapsak masrafı daha az olsun ve araba fazla yıpranmasın diye başlangıç olarak renault broadway , doğan, şahin gibi arabaları düşünesi geliyor...

hocam kaza bu illa senin birine vurman gerekmiyor :) onun için çok kasma kendini.

bencede 10-15 bin civarında bi araba alın..ben acemiliğimi palio ile atlatmıştım..hatcback olması avantajlıydı benim için(sizede tawsiye ederim),malum ilk başlarda park etmek başlı başına bi sorun :)

hocam alabildiğiniz en iyi arabayı alın. Ne kadar pahalı olursa o kadar dikkatli kullanırsınız. :+1:

Sonra kendinize kötü bir çalışma yolu seçin. Ne kadar çok çukur olursa okadar refleksleriniz gelişir. :+1:

En önemlisi de yanınızda mutlaka tecrübeli bir arkadaşınız olsun. ama 3. bir kişi daha olmasın. Ne kadar az laf o kadar çok iş. :idea:
Biz bu yöntemle 1 ayda arkadaşımıza araba sürmeyi öğretip Van'dan İstanbul'a tek başına gönderdik. Kolay gelsin. :alkis:

hocam iyi araba alın boşverin doğan şahin brodway fln . 2. el araba aldığınızda yıl üçersinde sigortası vergisi yıllık bakımı küçük masrafları + yakıt derken bir sürü para gidiyor. doğan şahin alırsanız daha iyisini almak zor olur. en başta iyi bir araba alın mümkünse 10 yaşından büyük araba almayın kasko yapmıyorlar. 2003 ve üstü alın bence

Ben reno-clio alırdım, hem ucuz hem sürüşü çok kolay hem de bol bol kullanmak için az yakıyor -muş sanırım :oops: hani çok sağlam değildir belki ama ben olsam 15000 nimde varsa öle yapardım. Kolay gelsin.

hocam alabildigin en güzel arabayı al. boş arazide çalış biraz. sonra sabah 5-6 gibi yollar boşken çık caddelerde dolaş arabanla. bende araba kullanmayı bilmiyorken sıfır araba aldım, çok şükür hiç bişey olmadı.

1-2 gün yanınızda bi bilenle boş bi yolda sürün...

Acemilikte en önemli olan debriyaj kontrolüdür.

Sonra trafik olmayan bi yokuş bulun ve orda sürekli arabayı hareket ettirip durdurun ama bu işlemi el frenini kullanmadan yapın ve arabayı kaydırmayın.. (her gün 5-10 dk yeterli).. haa bide vitese bakmayın.. Bi süre sonra usta olursunuz :)

bence araba kull en güzel uzun yolda öğrenilir. uzun yolda direksiyon hakimiyetiniz gelişir ve araba fazla zarar görmez. güvenlik açısından yoğun olmayan otobanlarda ve bölünmüş yollarda kullanabilirsiniz. yokuş aşağı giderken yakıttan tasarruf olsun diye vitesi boşa almayın çok tehlikeli, debriyajıda sadece vites değiştirmek için kullanın.

memo-x' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar, acemiliği geçirmek için tecrübeli arkadaşlardan fikirlerini almak istiyorum.Nasıl bir araba alınmalı etrafımdaki arakadaşlar Doğan,Şahin,Renault Broadway gibi arabalardan bahsettiler.Niyetim öncelikle acemeliği atlatıp; biraz daha orta seviyeli bir araba almaktı
acemiliği atlatmak için kötü bir araba alırsan en büyük yanlışı yaparsın. zararın çok olur. orta halli bir araba al. hatta imkanın varsa hayalindeki arabayı al. sürücülüğü kendi arabanda çok çabuk öğrenirsin.

Acemiliği atmak için sana doğan, şahin al diyen arkadaşların acaba Allah göstermesin bir kaza anında o arabaların senin ya da sevdiklerinin canlarını nasıl koruyacaklarını hesaba katmışlar mıdır? Ben senin yerinde olsaydım bir kaza anında arabada ne kadar masraf olur diye değil, beni ve yakınlarımı en az hasarla atlatacak bir araç almayı düşünürdüm. Yine de sen bilirsin. 3 aydır araba araştırıyorum ev kredisi ödediğimden dolayı 6-7 bin liralık birşey idare eder diyordum. Ancak düşününce o fiyatta bir arabada ne gibi güvenlik özellikleri olur dedim ve ekime kadar bekleyip en azından abs, hava yastıkları olan bir araba almaya karar verdim.

acemilik döneminde 13 yaşında toros ve 2 yaşında polo kullanan biri olarak sana söyleyeceğim şey şudur. acemiliği atayım para önemli değil diyorsan iyi bir araba al derim.
ama paradan zarar etmek istemiyorum dersen kötü derim. torosun kapıyı içine çökertim 50 liraya halloldu. polosu ondan az sürttüm ama boyatırsam 2.000 lira değeri azalacak aracın dokunmuyorum. haa benim fikrimi sorarsan eski bir takaslo toros gibi. onun kullanma zorluğunu yaşarsın ve ağzında bir parmak bal tadı kalır diğer arabaları sürerken.

Geri