Ağ konusunda yardım!!!!

Kodla Büyü

orhanak

Aktif Üye
Arkadaşlar; Okuldaki özel hat kapatıldıktan sonra bütün pc leri (50 ye yakın,lab ve pansiyon dahil) meb hattından bağlamak zorunda kaldık. Ama ttnet'in verdiği dsl ZyXEL VMG3312 B10B bütün pc lere yetmez oldu. Pc lerden bazıları girerken diğerleri sınırlı bağlantıda kalıyor. Zyxel firması bu modemin en fazla 12-15 pc ye yetebileceğini diğerlerinin internete çıkamayacağını belirtti.
Şimdi elimde 2 tane ZyXEL VMG3312 B10B modem var.(biri özel hattan kalma).Bu modemleri kullanarak bu sorunu aşmamın bir yolu var mı?
Arkadaşlar benim branşım kimya. FP Rehber olarak görevlendirildim. Okulda akıllı tahtalar var ama altyapı yok. İdare fiber gelecek diye masrafa girmek istemiyor. Bende çözüm bulabilmek için sizlere danışmak istedim.
Sizden ricam yapabileceğim bir şey var ise bunu ayrıntılı olarak açıklamanızdır. Malum bilgisayar branşında olmadığımız için bazı şeyleri anlamak ve uygulamak güç oluyor.

Bu arada yazmayı unuttum.Pc lerin tamamı kablolu olarak bağlı,yani okulda wifi kullanmıyoruz.

çözüm önerileri
1- tüm pclere el ile bir ip veriniz
2- modemdeki dhcp ip havuzunun genişliğini kontrol ediniz eğer 15-20 pclik bir havuz var ise ihtayacınız olan bir sayıya çıkarınız yada düz hesap 200 pclik bir havuz oluşturunki sıkıntı olmasın

en basit bu 2 yöntemi deneyebilirsiniz sayın hocam

Hocam ıp havuzunu genişlettim ama yinede bazı pc ler sınırlı bağlantıda kalıyor.Zaten Zyxel firması modemin bu kadar pc ye yetmeyeceğini söyledi.Bende 2.modemi router olarak kullanmayı denemeyi düşündüm.Ama nasıl yapabilirim ,yada bu sorunumu çözer mi bilemedim. İnternetten araştırdım ama net bir açıklama bulmadım.

Özel hat için kullandığınız modemi eğer önceden sorunsuz olarak kullanıyor idiyseniz, o modemi neden kullanmıyorsunuz?
Modemi bir bilgisayara bağlayıp, ayarlarına girin, TTNet'ten verilen sonu muhtemelen @meb ile biten kullanıcı adınız ve şifrenizi girip, ayarladıktan sonra şimdiki modeminizin yerine onu kullanın.

Hocam ben tam anlatamadım galiba. Daha önceden tüm pc ler özel ve meb hattı olarak 2 hat üzerinden çalışıyordu.Öğrenci lab ve pansiyon meb hattı,memur idare ve öğretmenler ise özel hatta idi. Şimdi hepsi tek hat olunca modemin gücü bütün pc lere yetmez oldu. Modemlerin 2 side aynı model marka (ZyXEL VMG3312 B10B) ve 12-15 pc yi ancak kaldırıyor.

Hocam okulunuzda etkileşimli tahta var mı? ve internet bağlantısı için fatih projesi sistem odasını mı kullanıyorsunuz? yoksa bir modemden sadece okuldaki bilgisayarlara internet mi veriyorsunuz?

Zyxel modemlere oldum olası ısınamadım bir türlü.

Hocam modem den bilgisayarlara switch ler yoluyla dağılıyor.Fatih ağı bizde aktif değil,kurulum yapılmadı.

Önceden 2 tane modem kullandığınız için pclerin bazıları 192.168.1.1 bazıları da 192.168.2.1 i kullanıyor olabilir. Tüm bilgisayarlara otomatik ip aldırın. Aynı switche bağlı bilgisayarlardan internete bağlanan ve bağlanamayan var mı buna bakın. Switchleri de kontrol edin. Bu sorunun çok farklı sebepleri olabilir denemeniz lazım.

Benim okulumda yaklaşık 30 pc ve 17 etkileşimli tahta var ve ttnetin verdiği modemi kullanıyorum. Bazen sıkıntı oluyor ama kapatıp açınca kendine geliyor :)

Geri