Açık Kaynak İşletim Sistemi Dersleri için yardım

Kodla Büyü
Hocalarım merhabalar,
Açık Kaynak İşletim Sistemi dersine hazırlık için bilgisayarıma Linux işletim sistemini kurmayı düşünüyorum. Daha önce(10 sene önce) meslek lisesinde sadece CD ile bu işletim sistemini görmüştük. Bu yüzden tecrübelerinize ihtiyacım var.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
  1. Linux'un hangi versiyonunu kullanmalıyım? Pardus mu Ubuntu mu?
  2. Acer 5750G model, 8GB RAM, 240 SSD, 640 HDD, i5 işlemcili bir laptopum var. İşletim sistemini sanal makineye mi yoksa diske mi kurmalı mıyım? Yoksa USB ile boot edilen türleri de var sanırım o şekilde mi kullanmalıyım?
  3. MEGEP modülleri 2013te güncellenmiş en son. Yeterli midir?
  4. Başka tavsiye ya da önerileriniz varsa yazabilirsiniz.
Teşekkürler, iyi çalışmalar,

Biz okulda sanal makineye pardus kurmuştuk dersi o şekilde işliyorduk normal dönemde de . Pandemi döneminde de dersi canlı olarak sanal makineden pardus ile anlattık. Çünkü bilgisayarda riske girememiştim çift işletim sistemi ile, hem benim hem oğlanın canlı dersi var diye. Lenovo 6. Nesil i5 8gb 480 gb ssd ile sorun yaşamadım.

Nesne tabanlı programlama da olduğu için visual studio gerekli idi.

Hocalarım merhabalar,
Açık Kaynak İşletim Sistemi dersine hazırlık için bilgisayarıma Linux işletim sistemini kurmayı düşünüyorum. Daha önce(10 sene önce) meslek lisesinde sadece CD ile bu işletim sistemini görmüştük. Bu yüzden tecrübelerinize ihtiyacım var.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
  1. Linux'un hangi versiyonunu kullanmalıyım? Pardus mu Ubuntu mu?
  2. Acer 5750G model, 8GB RAM, 240 SSD, 640 HDD, i5 işlemcili bir laptopum var. İşletim sistemini sanal makineye mi yoksa diske mi kurmalı mıyım? Yoksa USB ile boot edilen türleri de var sanırım o şekilde mi kullanmalıyım?
  3. MEGEP modülleri 2013te güncellenmiş en son. Yeterli midir?
  4. Başka tavsiye ya da önerileriniz varsa yazabilirsiniz.
Teşekkürler, iyi çalışmalar,
1-Modüldeki pardus versiyonunu kurun
2-Modüldeki pardusu virtualbox(ücretsiz) ile sanal olarak kendi bilgisayarınıza kurun. Derste ise iso dosyasını ve virtualbox programını öğrencilere indirip kurdurun
3-Eskiden 3 modül vardı şimdi 2 modül var ve yeterli.
4-Yok

2- Ana makine Windows, sanal makine Linuxs...
Linux hafif, Windows gibi hantal değil. İsterseniz Pardus da Ubuntu da kurun, bakın. Bilgisayarınız rahat rahat kaldırır sanal makinede.

1,3,4 hakkında bir fikrim yok. Kolaylıklar...

Ha bir de, geçenlerde görmüştüm, ne kadar iyi bilmiyorum ama BTK Akademi'de Pardus eğitimi de vardı. Belki işinize yarar, öğrenmek adına.

Son düzenleme:
Modüllerdeki pardus versiyonu 2011 sanırım. O versiyonu kurarsanız bazı uygulamaları gerçekleştirmeniz mümkün değil. Örneğin paket yükleme güncelleme uygulamalarını 2011 versiyonunda gerçekleştiremeyeceksiniz. Pisi çalışmıyor. Çünkü paket depoları faal değil. Ben bu sene ikinci dönem konuları için yeni pardus sürümlerinden birini kurup paket,program yükleme güncelleme gibi işlemleri yeni pardus versiyonu üzerinden anlattım. Yeni versiyonlarda synaptic paket yöneticisi var. Paketlerle ilgili konsoldan işlem yapmak istediğinizde de farklı komutlar kullanmanız gerekebiliyor.

Son düzenleme:
hocam sanal makineye çok kullanılan linux dağıtımlarının 3-5 tanesini kurup öğrencilerin tanımasını sağlayın. sonrasında terminal komutlarını tanıtırken pardustan devam edersiniz. o özelliklerde bir makine çok rahat kaldırır sanal makinedeki linux sürümlerini.

Nesne Tabanlıda Python anlatılır sanırım bu sene 9 da onu aldılar cunku

Nesne Tabanlıda Python anlatılır sanırım bu sene 9 da onu aldılar cunku
Hocam myo'da anlatacağım. Gelen öğrenci profili genelde alandışı öğrenciler ve çoğu windows'u bile doğru düzgün kullanmayı bilmiyor. bölümdeki hocalarım da "meslek liseleri müfredatından devam et" dedi. bu yüzden ortaya meslek lisesinden hallice bir müfredat oluşturmaya çalışıyorum.

Cevap veren tüm hocalarıma teşekkür ederim.

Geri