5510 sayılı SGK Kanunu

Kodla Büyü

ay51

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar 07/01/2008 yılında göreve sözleşmeli başladım. 2011'de 632 sayılı KHK ile kadroya geçtim. Bordro bilgilerinde kıdem/yıl (9/8) yazılı ve Genel sağlık sigortası (kişi) kesintisi bu ay 215 TL. Oysa meslekte 12 yıl geride kaldı. Şimdi bu kıdem/yıl 2008 Ekim ayında yürürlüğe giren 5510 sayılı kanun gereği bu tarihten sonra kadroya geçildiği icin sözleşmeli süreleri saymadılar. Ayrıca yine sözde kanuna göre 2008 Ekim sonrası kadroya geçildigi için yukarıda belirttiğim genel sağlık sigorta primini kesmeye başladılar. Oysa aynı durumda olan bir arkadaşımın kıdem/yıl (9/8) aynı ama GSS primi kesilmiyor. Benzer durumda olan arkadaşlar ne yaptılar. Ayrıca 2006 yılında farklı bir iş kolunda kısa süreli primim var, bu prim GSS primi kesintisi olmaması için yeterli olur mu?

Ekim 2008 öncesi emekli sandığı başlangıcı şart
Yani yedek subaylık veya vekil öğretmenlik gibi

Tedbir alınmazsa memurların emekli maaşları asgari ücretlininkinden az olacak (5510 S.K.)

Tam bir garabet ama bunca senedir bir kere bile gündem olmadı, Sendikalar günü kurtarmanın peşinde.

benim göreve başlama yılım 2008 ağustos (sözleşmeli). sonra 2009 mart ayında kadrom aynı okula geldi. ben de 6 ay ile 5510S.K.'lu olmuş oldum. ancak yine de farklılıkları olduğunu bilseniz de aynı yıl ve kademe olan arkadaşınız ile aranızda muhtemel farklar olacak. size daha az kesinti yapacaklar. sanırım her ay da az bir fazla (300TL-500TL) maaaş yatacak. ancak gelecek öngörüsü olarak sizlere de emekli maaşı farklı (azzzzzzzzz) olacak. siz siz olun o aldığınız 300-500 ile bir gayrimenkul veya da yatırım yapın. bir de "AKAR" ınız olsun. emin olun 6 ay önce ben sözleşmeli iken kadrolu olan aynı süreli zümrem benden emekli maaşı anında gelecek yıllarda fazla emekli maaşı alacak.

• Beğen
Tepkiler: omd
Adaletin sadece kadın ismi olduğunu, adalete ihtiyaci olduğun da herkes anlayacak...

Geri