50 bin peşinatla neye yatırım?Ev-arsa-dükkan-?

Kodla Büyü

spider23

Süper Üye
Süper Üye
selamlar..yaklaşık 50 bin naktimiz var;eylül ayında ev kredisi bitmiş olacak..ama parayı nasıl değerlendirmeliyiz?kafamız karışık..

1. olarak içimden geçen; 5 -6 senede kayda değer bi artış olacaksa arsa düşünüyorum ama nereden kaça bulurum çok muallakta bu işin de çakalları türemiş 60- 70 binlik arsaları gazla - proje ayakları ile 120 -130 lara satmaya bakıyolar..öyle olunca hevesim kaçtı..ve açıkçası 15-20 sene arsa için beklemek de pek kafama yatmıyor...

2. olarak yaşadığım ilden iyi konumda ama eski bi daire satın alıp üniversite öğrencilerine kiraya vermeyi düşünüyorum;bu durumda yaklaşık 120-130 binlik bi daireden 600 -650 lira kira geliri elde edebiliyorum..

3. olarak dükkan alıp kiraya vereyim diye düşündüm ama dükkan fiyatları 200 lerden başlıyor..ve kiraları nispeten daha düşük..

Kiracıyla uğraşmak zor gibi geliyor bana, 600 lira kira güzel ama evin anasını ağlatırlar.

Borsada sağlam kağıtlara yatır parayı hocam al ve unut.
Sabredersen kar edeceksin emin ol..

gayrimenkul almak çoğu zaman karlıdır. gelişmemiş bölegelerden arsa veya ev alınabilir. bu durumda 3-5 yıl bekleyip satılabilir. 50 bin varsa 20-30 borç bulunup arsa bakılabilir. veya 50 yi peşin verip ev alıp kiraya verilebilir. tabi bu ev veya arsanın nerede olacağı ve geleceği çok önemli. mesela eskişehir konya gibi yerlerde 1+1 studio daire alıp öğrenciye 700 e kiraya verilebilir.
https://www.sahibinden.com/satilik-dair ... &a20=38473
https://www.sahibinden.com/ilan/emlak-k ... 5668/detay
https://www.sahibinden.com/ilan/emlak-k ... 4357/detay
https://www.sahibinden.com/ilan/emlak-k ... 3768/detay
https://www.sahibinden.com/ilan/emlak-k ... 3708/detay
https://www.sahibinden.com/ilan/emlak-k ... 1013/detay

gibi bakılabilir bence

Ben şubat ayında 1+1 35 metrekare apart daire aldım (135tl) öğrenciye verdim tek bekar çalışana da verebilirsin... kira getirisi ve evin değer artışını hesaplayınca karlı. tavsiye ederim.
Birde ev küçük olduğundan eve zarar verseler bile evde iki oda iki kapı var bakımı veya masrafıda düşük olur...

Param olsa yine ikinciyi almak isterim...

hocam konya da olsam değerlendirirdim teşekkürler..ben arsa olarak marmara-trakya bölgesinden ve daire olarak edirne den bakıyorum...niyetim 60 -70 kredi çekmek;toplamda 120-130 binlik bi yatırım yapmak..bu işler birazda kısmet işi ;tam bi matematiği yok..

Eğer ev kirasiyla 15 Yılda amorti ediyorsa kârli daha fazlası kârlılık açısından iyi değil.

Öğrenciyi para kapısı olarak görmeyin bence. Hepimiz öğrenci olduk çoluk çocuklarımız var üniversiteye el kapısına gidecekler o günleri düşünmek lazım.
Arsa alın toprak her zaman kazandırır hangisi daha hızlı kazandırır sorusunu da bölge halkı emlakçılar falan bilir maşallah nereden otoban geçecek nereye yeni bir inşaat yapılacak hepsi onlarda.

5-6 yıllık bir yatırım ise arsa alın. eğer 10-15 yıllık yatırımsa büyük arsa alın 15-20 yıllık yatırımlarda tarla alın şeklinde tiyo veriyor bu piyasadakiler.

Hocam iki temel önerim var

1 ) Marmara bölgesinde genişleme akslarında ama 2-3 yıldan çabucak genişlemeyecek bölgelerde ama yatırım noktalarına yakın arsa alın. Örneğin istabul arnavutköy, Çorlu, Silivri de fiyatlar çok çıktı ama yükselmesi muhtemel bir süre daha. Çanakkale boğazı projesi uzun zamandır var o projeyi araştırıp trakya tarafından ya da çanakkale tarafından kredi bile çekmeden arazi almanız mümkün olabilir

2 ) Ege bölgesinden zeytinlik alın. Elinizdeki paranın üzerine bir o kadar daha eklerseniz 5-6 dönüm zeytinlik alabilirsiniz. Yıllık olarak da kiracıdan fazla getireceğine eminim. Kirada bir de vergi var gider olarak büyük bir miktar. 3-4 yıla bir bakım masrafları var. Binanın makım masrafları da olduğunda epey gider olacaktır. Zeytine bakmasanız bile az ürün verir ama ürün verir. Üstelik bu gidişatla heryer beton olacak beton yiyecek halimiz yok. Tarım ürünleri önem arzediyor.

Hocam neye yatırım yapacağınızı bilmiyorum ama ben 10 yıllık öğretmenim, eş çalışmıyor ve lüksümüz yok, evim kredili, daha uzun yıllar borcu var ve arabam yok, sormak istediğim şu, eviniz sizin eylülde, arabanız da var sanırım yatırım yapacağınıza göre, 50bin de nakitiniz var, bu kadar birikim aileden mi kaldı yoksa nasıl kazandınız, bize de yol gösterin, biz de şu sefillikten kurtulalım.

Eşin,z çalışmıyorsa yatırım yapmak zor ek iş yapmalısınız bizim bi arkdaş haftasonu bilgisayar kursunda ders veriyor, hafta içi akşamları saat 11 e kadar da internet kafede oturuyordu iyi birikim yaptı ama

bt.ogretmeni' Alıntı:
Hocam neye yatırım yapacağınızı bilmiyorum ama ben 10 yıllık öğretmenim, eş çalışmıyor ve lüksümüz yok, evim kredili, daha uzun yıllar borcu var ve arabam yok, sormak istediğim şu, eviniz sizin eylülde, arabanız da var sanırım yatırım yapacağınıza göre, 50bin de nakitiniz var, bu kadar birikim aileden mi kaldı yoksa nasıl kazandınız, bize de yol gösterin, biz de şu sefillikten kurtulalım.

:) hocam küçük şehirin avantajı diyeyim..evi toplamda 125 bine aldım..şimdi bi araba 90 -100 bin ediyor..birde karı koca tekel-sigara alışkanlığımız hiç yok..çok şükür evlenirken borç-kredi ödemek zorunda kalmamıştım biraz onunda etkisi olabilir..yoksa ek iş vs..falan yok..ALLAH kazanılan paranın bereketini versin..en önemlisi o..
muhtemelen istanbul da olsak bizde 2 +1 eve 15 sene kredi ödemek zorunda kalırdık..Ordakilere Allah kolaylık versin..

hocam arsa alin toprak kaybettirmez ama alacaginiz yeri iyice arastirin organize sanayi bölgesi ve istimlak olmayacak yerlerde alin...

Hocam bende de aynı durum var sanırım. 50.000 peşinat eş çalışmıyor ve satılık megane 2 2009 arabamız var. Biraz da 20-30 bin borç alıp faize bulaşmadan bişilere kalkışalım istiyoruz. Ve dualarınızda yer alan İSTANBUL'da yaşamaktayız... Alternatifler:

1- İstanbulda 1+1ya da Kocaeli'de yada memlekette (Kastamonu) ev alıp kiraya vermek.

2- Arsa almak

Aslında amcaım elimde nakit ve araba parasıyla kendi oturabileceğim istanbulda ev almak. Bunu da belli bölümünü elimdeki nakit,araba ve borç parayla alıp geriye kalan borcu da bana taksitle verecek bir inşaat firması yada muteahhit arıyorum ama maalesef kredi çek hocam deyip kaçıyolar. Aslında onlarda haklı ama düzen bu olmamalı bence. Şimdilik hayırlısı olsun diyip bekliyoruz bakalım... ALLAH işinizi hayr eylesin inş..

Geri